Historyczna wizyta premiera na targach kolejowych Trako

695 wystawców z 29 krajów, w 7 halach o powierzchni 31 000 metrów kwadratowych - to główne rekordowe liczby rozpoczętych we wtorek, 23 września, 16. Międzynarodowych Targach Kolejowych Trako. To największa tego typu impreza w Europie Środkowo-Wschodniej i druga co do wielkości na kontynencie. Po raz pierwszy w historii targów Trako ich gościem był premier polskiego rządu. - Polska kolej, polski kolejarz, to jest symbol roboty, sprawczości, służby, rzetelności - powiedział podczas ceremonii otwarcia targów Donald Tusk.
23.09.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

grupa elegancko ubranych mężczyzn sfotografowana we wnętrzu pociągu osobowego
Donald Tusk jest pierwszym premierem, który pojawił się na targach Trako
Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Gdańsk i Pomorze służą kolei

Gości Trako 2025, które potrwają do piątku, 26 września, powitała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Podkreśliła, że uroczystość otwarcia targów odbywa się w nowopowstałej, czwartej hali Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo. Obiekt był budowany przez 9 miesięcy, a jego odbiór miał miejsce dwa tygodnie temu.

- Bardzo się cieszę, że także w Gdańsku możecie widzieć przykłady tego, że dla samorządu miejskiego i samorządu regionu kolej jest czymś bardzo ważnym. To przecież u nas samorząd województwa pomorskiego 10 lat temu wybudował pierwszą nową linię kolejową. A dzisiaj jesteśmy już na etapie przygotowania, projektujemy Pomorską Kolej Metropolitalną Południe. Nie ma więc lepszego miejsca niż właśnie miasto Gdańsk i Międzynarodowe Targi Gdańskie, żeby porozmawiać o przyszłości kolei - dodała.

ZOBACZ FILM Z OTWARCIA TRAKO 2025:

Kolej to bezpieczeństwo kraju

Po raz pierwszy w historii Trako, które miasto Gdańsk organizuje od 2001 roku, gościem targów był szef rządu.

Premier Donald Tusk powiedział, że o jego obecności na Trako nie przesądził tylko sentyment rodzinny - dwóch jego dziadków, ojciec pracowało na kolei, a syn Michał Tusk przez wiele lat jako dziennikarz zajmował się transportem, w tym także kolejowym. - Dla mnie PKP, Gdańsk, Pomorze, rodzina to właściwie jedna zintegrowana wartość - zaznaczył.

- Nie tylko dlatego, że kocham kolej, wierzę, że Polska może być liderem w Europie nowoczesnej sieci kolejowej. Od tego będzie zależała nasza przyszłość, nasze komunikacyjne bezpieczeństwo - zaznaczył Donald Tusk. 

Podkreślił, że rozwój kolei to absolutny priorytet kierowanego przez niego rządu.

- Naszą obsesją jest, aby kolej była najbardziej dostępnym środkiem transportu dla wszystkich Polaków. Od niektórych liczb może zakręcić się w głowie. Tylko w lipcu tego roku polska kolej przewiozła rekordowe ponad 36 milionów osób - dodał premier.

Trako 2025. Przez cztery dni Gdańsk kolejowym centrum Europy

Donald Tusk przypomniał, że rząd wdraża obecnie projekt szybkich kolei. Pociągi, które osiągną prędkość ponad 300 km/h będą najszybsze w Europie.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z PIERWSZEGO DNIA TARGÓW TRAKO 2025:

 

Zachęcał jednocześnie polskich producentów taboru kolejowego Newag i Pesa, aby stanęli do historycznego zamówienia na kolej dużych prędkości, które ma być niedługo ogłoszone.

Takich pieniędzy kolej dawno nie miała

O olbrzymich nakładach na kolej mówił Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.

- Przyszłoroczny budżet na wydatki ministerstwa przekroczy 100 miliardów złotych, a kolej będzie miała w tym naprawdę kluczowe, bardzo duże znaczenie. Duża część tych środków będzie przeznaczona na kolej, na tabor, na nowe linie kolejowe, na ich utrzymanie - zapowiedział Dariusz Klimczak.

Dodał, że do 2035 r. w kraju powstanie 1000 kilometrów nowych torów kolejowych.

A98A0356.JPG
695 wystawców z 29 krajów uczestniczy w 16. Międzynarodowych Targach Kolejowych Trako. To rekord w historii tej imprezy
fot. Piotr Wittman/ gdansk.p

- Chcemy jechać najszybszej w Europie, ale chcemy też, żeby równocześnie powstawały nowe stacje przystankowe. Takie, jak na przykład w Sierakowicach w województwie pomorskim. Takich miejsc na mapie kraju jest wiele. Ale także patrzymy na miejscowości, których mieszkańcy utracili kiedyś możliwość dojechania do nich koleją. Dlatego w tym roku, w grudniu, po 14 latach wróci kolej pasażerska do Ciechocinka, a w czerwcu przyszłego na mapie kolejowej po 33 latach pojawi się Łomża - powiedział minister infrastruktury.

Trako 2025. 100 lat kolei w Polsce fetujemy na największych targach w Europie

Alan Beroud, prezes Grupy PKP podkreślił, że Polska ma największy budżet inwestycyjny w krajach Unii Europejskiej przeznaczony na kolej - prawie 50 miliardów euro do 2032 roku. -  Te środki przełożą się bezpośrednio na komfort i jakość podróży pasażerów. Naszym celem jest zmiana polskiej kolei właśnie dla pasażera, a to świętowanie, które rozpoczynamy w Gdańsku, jest najlepszym symbolem tej drogi - zaznaczył. 

- Trako to dowód, że kolej jest przyszłością, nie tylko w wizjach, ale w konkretnych inwestycjach i rozwiązaniach, które dziś możemy oglądać w Gdańsku. Jestem dumny, że Międzynarodowe Targi Gdańskie od lat współtworzą to wydarzenie – mówił Andrzej Bojanowski, prezes MTG. 

TV

Jesienne nasadzenia drzew. Mikrolas w Kokoszkach