Historie zwierząt z gdańskiego zoo. Rola i znaczenie ogrodów zoologicznych
Jak informował w początkowej części swojej prezentacji Michał Targowski, pierwsze, europejskie ogrody zoologiczne o charakterze naukowo - hodowlanym, powstały na przełomie XVIII i XIX wieku w następującej kolejności: Wiedeń - 1752 r., Paryż - 1759 r. i Londyn - 1826 r.
Najstarszym, polskim ogrodem zoologicznym był ten założony w 1874 roku w Poznaniu, choć może być to kwestia sporna, ponieważ teoretycznie pierwszy był ogród we Wrocławiu (1865 r.), jednak pierwotnie był to ogród niemiecki, który po latach zmienił status na polski.
Początki gdańskiego zoo - 1954 rok
Początek Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego datuje się na 1 maja 1954 roku. Jego pierwszym dyrektorem był Michał Masalski. Jego następcą został Michał Targowski - współczesny dyrektor zoo, który pracuje w ogrodzie od 1979 roku, na stanowisku dyrektora od 1991 roku.
Gdański Ogród Zoologiczny znajduje się na terenie ponad 130 ha i pod względem powierzchni jest największym ogrodem w Polsce.
- Po wojnie, mniej więcej przez dziesięć lat, trwała dyskusja, gdzie ten ogród powinien powstać - powiedział Michał Targowski. - Były sugestie, że na terenach leśnych, w granicach administracyjnych Sopotu, ale zdecydowanie wygrała koncepcja utworzenia ogrodu zoologicznego w Oliwie na bardzo zróżnicowanym obszarze, gdzie mamy stwierdzone różne strefy klimatyczne, które jak najbardziej odpowiadają wymogom dla poszczególnych gatunków zwierząt z wielu kontynentów.
W przeszłości, na terenie, gdzie dzisiaj znajduje się gdańskie zoo funkcjonował Luftkurort, obiekt działający na zasadach sanatorium, które funkcjonowało do czasów II wojny światowej. W czasie wojny budynek służył jako lazaret, leczono tu rannych, niemieckich żołnierzy. Po wojnie budynek przeznaczony został jako budynek administracyjny i pełni tę funkcję do teraz. W latach 90-tych XX wieku został zrekonstruowany od podstaw. Prace budowlane trwały 3 lata.
Michał Targowski przypomniał też widzom, że pierwsze zwierzęta, które trafiały do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, najczęściej były darami od marynarzy. Dyrektor zoo zaprezentował wiele zdjęć, m.in. pierwszej samicy słonia o imieniu Bozna, jej towarzyszki Samanty czy pierwszego szympansa o imieniu Wobo, który spacerował ogrodowymi alejkami, a nawet dawał się fotografować na rowerze.
- To były czasy, gdy bardzo chętnie oswajano zwierzęta - wspominał Michał Targowski. - Spacery z szympansem po alejkach ogrodu zawsze stanowiły wielką atrakcję dla zwiedzających. W tej chwili takie traktowanie jest wbrew ustawie o ochronie zwierząt i takich wyczynów robić nie wolno.
Historie zwierząt z gdańskiego zoo - SŁONIE
Historie zwierząt z gdańskiego zoo. Człowiek w jednej klatce z pumami
W 1964 roku gdańskie zoo mogło się pochwalić pierwszym w Polsce sukcesem hodowlanym związanym z narodzinami dwóch niedźwiedzi himalajskich. Ich mama miała na imię Małgosia. Jako ciekawostkę Michał Targowski dodał informację, że gdy rodzi się niedźwiedź, jest wielkości myszy.
Wśród opowieści dyrektora zoo nie zabrakło też wzmianek i archiwalnych zdjęć prezentujących przeobrażenia wewnątrz ogrodu.
Dyrektor prezentował m.in. fotografie z budowy basenu dla fok, żyrafiarni czy małpiarni. Ciekawostką może być fakt, że w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się teren pingwinów, niegdyś istniały garaże dla samochodów. Modernizacja tego terenu miała miejsce w 2005 roku. Powstały wtedy m.in. groty kamienne.
- Pingwiny budują w tych grotach gniazda i każdy sezon lęgowy dla tych ptaków rozpoczyna się w listopadzie i kończy się na początku kwietnia - powiedział dyrektor gdańskiego zoo. - Każdego roku przychodzi na świat około 8 piskląt. W tej chwili mamy największe stado hodowlane tych ptaków, wynosi ono 80 osobników.
Historie zwierząt z gdańskiego zoo - Liza i jej szympansia rodzina
Posłuchaj opowieści Michała Targowskiego nt. historii zoo w Gdańsku