Wojskowa musztra, mundury i broń z XVIII wieku. Inscenizacja przy Wieży Więziennej
Członkowie stowarzyszenia zaprezentowali się w strojach z epoki, a ich pokaz był okazją do przeżycia lekcji historii na żywo. Można było zobaczyć, jak wyglądała wojskowa musztra w XVIII wieku, jakie mundury nosili wówczas żołnierze i z jakiej broni strzelali.
Dlaczego właśnie pod Sobieskim świętujemy w Gdańsku nasze najważniejsze rocznice
Następnie widzowie przeszli ul. Długą pod Dwór Artusa, gdzie odbyła się inscenizacja przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi I Rzeczpospolitej. Rekonstruktorzy, również w strojach z epoki, złożyli przysięgę na podstawie oryginalnego tekstu, którego tradycja sięga drugiej połowy XVII wieku.
Wydarzenie organizowane jest w ramach współpracy Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk z Muzeum Gdańska.
Przysięga na wierność królowi i Rzeczypospolitej. Inna dla mieszkańców, inna dla przybyszy
W XVII i XVIII wieku, by zostać obywatelem Gdańska, z czym wiązały się większe przywileje, należało złożyć przysięgę na wierność królowi i Rzeczypospolitej. Inną przysięgę składali mieszczanie, którzy mieszkali już w Gdańsku, a inną osoby, które dopiero do miasta przyjechały.
Biało-czerwona łopocze na maszcie na Górze Gradowej. "Pod tą flagą jesteśmy równi w prawach"
W nawiązaniu do tej gdańskiej tradycji, słowa przysięgi powtarzali także zgromadzeni na wydarzeniu goście - gdańszczanie i turyści.
- Przysięgam że w statecznym poddaństwie, Miasta tutejszego dobro i całość, według przełożenia mego promować będę - mówili za prowadzącym uroczystość widzowie.
Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia
Wystawianie warty i musztra miejskiego garnizonu w strojach z XVIII wieku, odbywa się na placu przed Wieżą Więzienną również w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Wydarzenie to już od 10 lat odwiedzane jest chętnie przez gdańszczan i turystów.
Film z uroczystej zmiany warty i przysięgi mieszczan: