150 lat temu na ulice Gdańska wyjechał pierwszy tramwaj
Historia gdańskich tramwajów ma już 150 lat
Pierwsze tramwaje w Gdańsku, w relacji Targ Sienny – Oliwa, rozpoczęły kursowanie 22 czerwca 1873 roku. Trasa składała się z 11 mijanek, jedynie jej krótkie odcinki, prowadzące nad fosą i przez Bramę Oliwską oraz początkowy fragment linii na Targu Siennym, zostały zaprojektowane w układzie dwutorowym. Tramwaje zatrzymywały się na 23 przystankach - by zminimalizować wysiłek fizyczny koni - wyłącznie na żądanie pasażera. A w trzynawowej hali w nowo wybudowanej zajezdni w Oliwie znajdowała się przestronna stajnia dla ponad stu koni. Tak wyglądały początki komunikacji tramwajowej w naszym mieście.
- Historia gdańskich tramwajów to historia pisana przez czasy i ludzi, historia niezwykła i ciekawa, historia, którą warto poznawać, i o której warto pamiętać - mówi Maciej Lisicki, prezes GAiT. - Stąd nasze działania, takie jak budowa floty pojazdów historycznych GAiT, w której znajduje się m.in. unikatowy w skali Europy tramwaj konny z 1873 roku, czy kolekcja wyjątkowych historycznych biletów na przejazdy gdańskimi tramwajami.
Komunikacja tramwajowa rozwijała się wraz z postępem technicznym – miejsce tramwajów konnych zajęły elektryczne, rozbudowywały się trasy tramwajowe. Komunikacja trwała też konsekwentnie w czasach wielkich kryzysów, które przyniosły I i II wojna światowa. Powstała z gruzów po ogromnych zniszczeniach dokonanych w trakcie działań wojennych w 1945 roku.
Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje, jako kontynuator tej historii zapisuje jej nowe karty i pielęgnuje o niej pamięć.
Tramwajowe perełki. Poznaj historyczny tabor, który jest w posiadaniu Miasta Gdańska
Otwarcie wystawy już w najbliższą sobotę
W sobotę, 28 października, o godz. 11.30, w Wielkiej Sali Wety Muzeum Gdańska (Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47) odbędzie spotkanie inaugurujące wystawę „Historia gdańskich tramwajów zapisana w biletach”. Podczas wydarzenia będzie można nie tylko zobaczyć eksponaty, ale także usłyszeć wiele ciekawych informacji na ich temat.
Wstęp na spotkanie jest wolny.
oprac. AU