Historia miasta zapisana w biletach - wystawa na 150-lecie gdańskich tramwajów w Ratuszu

Bilet na gdański tramwaj konny z ok. 1880 r., miesięczne ze zdjęciem posiadacza i takie z pierwszych lat funkcjonowania tramwajów elektrycznych. Od soboty, 28 października do 4 grudnia 2023 r., w Ratuszu Głównego Miasta, oddział Muzeum Gdańska, prezentowane będą najstarsze i najciekawsze eksponaty, z liczącej ponad 500 sztuk, kolekcji Gdańskich Autobusów i Tramwajów oraz Macieja Lisickiego, prezesa GAiT. Wystawę „Historia gdańskich tramwajów zapisana w biletach” zorganizowano z okazji przypadającej w tym roku - 150. rocznicy tramwajów w Gdańsku.
27.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać plakat, w formie starego biletu, promujący wystawę historycznych biletów tramwajowych w Gdańsku. Plakat jest podzielony na dwie części. W górnej części widnieje tytuł wystawy: Historia gdańskich tramwajów zapisana w biletach . Poniżej znajduje się tekst opisujący wystawę.
Wystawa „Historia gdańskich tramwajów zapisana w biletach” potrwa od 28 października do 4 grudnia. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 28 października, o godz. 11.30 w Ratuszu Głównego Miasta, Wielkiej Sali Wety (ul. Długa 46/47)
fot. mat. pras GAiT

150 lat temu na ulice Gdańska wyjechał pierwszy tramwaj

Historia gdańskich tramwajów ma już 150 lat

Pierwsze tramwaje w Gdańsku, w relacji Targ Sienny – Oliwa, rozpoczęły kursowanie 22 czerwca 1873 roku. Trasa składała się z 11 mijanek, jedynie jej krótkie odcinki, prowadzące nad fosą i przez Bramę Oliwską oraz początkowy fragment linii na Targu Siennym, zostały zaprojektowane w układzie dwutorowym. Tramwaje zatrzymywały się na 23 przystankach - by zminimalizować wysiłek fizyczny koni - wyłącznie na żądanie pasażera. A w trzynawowej hali w nowo wybudowanej zajezdni w Oliwie znajdowała się przestronna stajnia dla ponad stu koni. Tak wyglądały początki komunikacji tramwajowej w naszym mieście.

- Historia gdańskich tramwajów to historia pisana przez czasy i ludzi, historia niezwykła i ciekawa, historia, którą warto poznawać, i o której warto pamiętać - mówi Maciej Lisicki, prezes GAiT. - Stąd nasze działania, takie jak budowa floty pojazdów historycznych GAiT, w której znajduje się m.in. unikatowy w skali Europy tramwaj konny z 1873 roku, czy kolekcja wyjątkowych historycznych biletów na przejazdy gdańskimi tramwajami.

Komunikacja tramwajowa rozwijała się wraz z postępem technicznym – miejsce tramwajów konnych zajęły elektryczne, rozbudowywały się trasy tramwajowe. Komunikacja trwała też konsekwentnie w czasach wielkich kryzysów, które przyniosły I i II wojna światowa. Powstała z gruzów po ogromnych zniszczeniach dokonanych w trakcie działań wojennych w 1945 roku.

Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje, jako kontynuator tej historii zapisuje jej nowe karty i pielęgnuje o niej pamięć.

Tramwajowe perełki. Poznaj historyczny tabor, który jest w posiadaniu Miasta Gdańska

Zdjęcie podzielone jest na pół - po lewej widać mężczyznę w cylindrze i surducie, który wyskakuje z tramwaju ciągnionego przez dwa konie. Po prawej stronie nowoczesny tramwaj jedzie po torach, widać motorniczego za kierownicą
150 lat różni te dwa tramwaje. Jeden z nich to tramwaj konny, który jeździła po ulicy Długiej, drugi to nowoczesna PESA, którą możemy dziś spotkać na ulicach Gdańska
skan z książki Sebastiana Zomkowskiego "Tramwajem przez Gdańsk" / fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Otwarcie wystawy już w najbliższą sobotę

W sobotę, 28 października, o godz. 11.30, w Wielkiej Sali Wety Muzeum Gdańska (Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47) odbędzie spotkanie inaugurujące wystawę „Historia gdańskich tramwajów zapisana w biletach”. Podczas wydarzenia będzie można nie tylko zobaczyć eksponaty, ale także usłyszeć wiele ciekawych informacji na ich temat.

Wstęp na spotkanie jest wolny. 

oprac. AU

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord