• Start
  • Wiadomości
  • Hevelius Cup po raz szósty - święto łyżwiarstwa synchronicznego na światowym poziomie

Hevelius Cup po raz szósty - święto łyżwiarstwa synchronicznego na światowym poziomie

40 drużyn łyżwiarskich, ponad 700 zawodniczek i zawodników zaprezentuje swoje programy na lodowisku w gdańskiej hali Olivia. W dniach 5-8 stycznia odbędzie się ISU Challenger Series 6th Hevelius Cup, z kolei w sobotę i niedzielę (8-9 stycznia) - Interclub 6th Hevelius Cup. - Kibiców zapraszamy na trybuny już od środy, treningi nieoficjalne i oficjalne można oglądać bezpłatnie, natomiast główna część zawodów jest biletowana - mówi Bartosz Zielenkiewicz z SKF Iceskater.
03.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańska drużyna SKF Iceskater podczas zawodów w Warszawie
Gdańska drużyna SKF Iceskater podczas zawodów w Warszawie
fot. SKF Iceskater

 

Łyżwiarstwo synchroniczne to drużynowa odmiana łyżwiarstwa figurowego. Drużyna składa się maksymalnie z 16 zawodników (realnie prawie wyłącznie zawodniczek, choć nie jest to formalne ograniczenie).

W młodszych kategoriach wiekowych występ składa się z jednego przejazdu programu dowolnego, w ramach którego trzeba zaprezentować zestaw obowiązkowych ewolucji, ocenianych przez sędziów (podobnie jak w tradycyjnych konkurencjach łyżwiarstwa figurowego). W kategorii junior i senior drużyny (obowiązkowo 16-osobowe) prezentują program krótki i dowolny (tak jak we wszystkich pozostałych odmianach łyżwiarstwa figurowego). W programie prezentowane są różne figury tworzone na lodzie przez członków drużyny, podnoszenia, skoki (pojedyncze i podwójne), piruety, spirale. 

Najwyższy poziom na świecie w łyżwiarstwie synchronicznym prezentują drużyny fińskie, rosyjskie, amerykańskie i kanadyjskie.

 

Sześć kobiet w czerwonych sukniach w łyżwach na lodzie
Gdańska drużyna Ice Fire Senior podczas zawodów w grudniu 2021
fot. Skate Synchro

 

W gdańskiej hali Olivia w dniach 5-9 stycznia swoje umiejętności zaprezentują zawodniczki i zawodnicy w różnych kategoriach wiekowych, m.in. z USA, Finlandii, Rosji, Czech, Niemiec, Węgier, Holandii i oczywiście Polski. W ramach ISU Challenger Series 6th Hevelius Cup zaprezentuje się 8 drużyn juniorskich i 9 drużyn seniorskich (5-8 styczeń) - każda z drużyn w programie krótkim i dowolnym, natomiast w ramach Interclub 6th Hevelius Cup 23 zespoły dziecięce, młodzieżowe i amatorskie (8-9 styczeń) w programie dowolnym.

Organizatorami zawodów są Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego, gdański klub łyżwiarski SKF Iceskater oraz Stoczniowiec Gdańsk - gospodarz Hali Olivia.

- Kibiców zapraszamy na trybuny już od środy, treningi nieoficjalne i oficjalne można oglądać bezpłatnie, natomiast główna część zawodów jest biletowana - mówi Bartosz Zielenkiewicz z SKF Iceskater. - Oficjalne treningi w łyżwiarstwie synchronicznym są oglądane także przez sędziów. Podczas około 10-12 minutowego treningu drużyna musi przynajmniej raz zaprezentować cały, przygotowany na dany sezon, układ taneczny. W tym czasie muzyka odtwarzana jest dwukrotnie, co daje łyżwiarzom możliwość zaprezentowania programu dwukrotnie lub podzielonego na dwie części. Podczas treningu sędziowie mają możliwość wstępnego zapoznania się z programem drużyny i umiejętnościami zawodników, ale dopiero występ w czasie zawodów jest punktowany.

 

Cztery kobiety w czerwonych strojach na lodzie. W środku jedna trzyma za ręce drugą, ta druga leci w powietrzu na wysokości pasa tej pierwszej
Sędziowie oceniają drużyny pod kątem technicznym, punktując każdy obowiązkowy element programu oraz artystycznym, gdzie punkty otrzymuje się za poziom umiejętności łyżwiarskich, ich osadzenie w muzyce i zsynchronizowanie wszystkich łyżwiarzy na tafli lodowiska
fot. Skate Synchro

 

ISU Challenger Series to prestiżowa seria pięciu zawodów w łyżwiarstwie synchronicznym rozgrywanych w pięciu różnych miastach: Gdańsku, Eindhoven (Holandia), Turku (Finlandia), Norwood (USA) i Rouen (Francja) w styczniu i lutym 2022 roku.

- To druga co do ważności kategoria zawodów łyżwiarskich po mistrzostwach świata. Po raz pierwszy rozgrywana jest na gdańskim lodowisku - zaznacza Zielenkiewicz.  

Podczas ISU Challenger Series 6th Hevelius Cup nasz kraj reprezentować będą dwie drużyny juniorskie i jedna seniorska. Gdańszczanki z drużyny Ice Fire (drużyna juniorska i seniorska) reprezentujące klub SKF Iceskater oraz zawodniczki z toruńskiej drużyny Le Soleil. Obie gdańskie drużyny Ice Fire stanowią kadrę narodową w łyżwiarstwie synchronicznym i obie podczas grudniowych mistrzostw Polski (poza złotymi medalami i tytułami mistrzyń polski w sezonie 2021/2022) zdobyły niezbędne minimum punktowe upoważniające je do udziału w tegorocznych mistrzostwach świata. Juniorskie mistrzostwa świata odbędą się w marcu w Innsbruku w Austrii, natomiast seniorskie w Hamilton w Kanadzie.

 

TERMINARZ ZAWODÓW

środa, 5 stycznia:

  • 8:00 - 20:00 treningi nieoficjalne (zespoły kategorii junior i senior, wstęp bezpłatny)

czwartek, 6 stycznia:

  • 15:00-16:45 treningi oficjalne (program krótki, junior, wstęp bezpłatny)
  • 17:45-19:15 zawody (program krótki, junior, bilety)

piątek, 7 stycznia:

  • 10:00-14:00 treningi oficjalne (program dowolny junior, program krótki senior, wstęp bezpłatny)
  • 15:45-19:30 zawody (program dowolny junior, program krótki senior, bilety)

sobota, 8 stycznia:

  • 10:00-12:15 treningi oficjalne (program dowolny senior, wstęp bezpłatny),
  • 12:45-15:00 zawody (program dowolny senior, bilety),
  • 15:30-20:00 treningi nieoficjalne (młodsze kategorie wiekowe, drużyny amatorskie, wstęp bezpłatny)

niedziela, 9 stycznia:

  • 8:30-14:30 treningi oficjalne (młodsze kategorie wiekowe i drużyny amatorskie, wstęp bezpłatny)
  • 14:45-19:30 zawody (młodsze kategorie wiekowe i drużyny amatorskie, bilety)

Bilety w cenie od 25 zł (na pojedyncze dni) oraz karnety w cenie od 75 zł dostępne są na stronie internetowej organizatora www.heveliuscup.eu. Bilety będzie można nabyć także bezpośrednio przed zawodami w kasach Hali Olivia, jednak ze względu na ograniczoną liczbę dostępnych miejsc (przepisy pandemiczne) organizatorzy zachęcają do zakupu przez Internet.

Zawody będzie można oglądać także na żywo w Internecie, linki do transmisji w poszczególnych dniach dostępne będą na stronie internetowej organizatora: www.heveliuscup.eu - w dniu zawodów należy kliknąć w przycisk “Live stream-data” w zakładce STREFA KIBICA.

W przerwach na odświeżanie tafli lodowiska kibice będą mogli zaopatrzyć się w łyżwiarskie gadżety i stroje sportowe związane z łyżwiarstwem i zawodami, a także słone i słodkie przekąski serwowane na stoiskach w korytarzu przed wejściem na trybuny Hali Olivia.

Hevelius Cup 2020. Zachwyt na lodzie, zachwyt nad miastem i gdańską gościnnością


- Gdyby nie ciągle groźna pandemia, w tegorocznej edycji zawodów Hevelius Cup moglibyśmy spodziewać się znacznie większej liczby drużyn z najdalszych zakątków świata. W poprzednich edycjach Heveliusa gościliśmy drużyny z tak odległych miejsc jak na przykład Australia. Gdańsk jako miasto z niezwykłą i długą historią jest bardzo atrakcyjnym miejscem podróży, a zawodnicy biorący udział w zawodach bardzo chętnie wykorzystują wyjazdy również w aspekcie turystycznym - wyjaśnia Bartosz Zielenkiewicz. - Tradycją naszych zawodów jest oprowadzanie po Gdańsku zawodników konkurencyjnych drużyn przez nasze gdańskie łyżwiarki. To bardzo przyjemne momenty, które poza sportową rywalizacją, budują przyjacielskie relacje pomiędzy zawodnikami z całego świata i spotykają się z bardzo dużym zainteresowaniem i wdzięcznością przyjezdnych sportowców.

 

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie