Zarząd Zakładu Utylizacyjnego zaprezentował poszczególne elementy nowej instalacji. Nowa kompostownia to budynek o łącznej kubaturze rzędu 80 000 m3 i powierzchni 1,3 hektara, ma przetwarzać 40 tys. ton odpadów biodegradowalnych rocznie. Ta inwestycja zapewni niezależność procesu kompostowania od warunków atmosferycznych.
- Powstała hala przyjęcia odpadów, hala kompostowania z 16 komorami intensywnego napowietrzania, łącznik operacyjny oraz hala dojrzewania kompostu. Na ukończeniu są prace związane z instalacją systemu I stopnia oczyszczania powietrza poprocesowego. Cały czas pracujemy z wykonawcą na pomyślny finał, świadomi wagi tego przedsięwzięcia dla wszystkich okolicznych mieszkańców – mówi Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego.
Do zamontowania zostały m.in. elementy instalacji podczyszczalni czy biofiltr. Aktualnie, do czasu uruchomienia i odbioru kompostowni, odpady bio, które trafiają do Zakładu, są na bieżąco wywożone do innych instalacji.
- Poważne problemy na rynku budowlanym, wzrost kosztów materiałów, deficyt pracowników – te kłopoty dotknęły mocno także naszego wykonawcę – wyjaśnia prezes Zakładu Utylizacyjnego. – To spowodowało nieznaczne przedłużenie się procesu zakończenia prac i uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Dlatego niezbędne okazało się przesunięcie terminu formalnego zakończenia budowy na przełom 3 i 4 kwartału tego roku. Następnie instalacja wejdzie w etap testowych rozruchów technologicznych i zaczniemy w niej kompostować odpady.
Faza rozruchu, biorąc pod uwagę różne instalacje i urządzenia technologiczne, jest procesem dość skomplikowanym i czasochłonnym. Zależy w dużym stopniu od ewentualnych niedoskonałości, które się pojawią i czasu koniecznego do ich skorygowania. Spółka planuje sprawnie wejść w tryb pracy kompostowni przy wysokim obciążeniu.
Za koordynację eksploatacji kompostowni będzie odpowiedzialny nowo zatrudniony ekspert, Krzysztof Cichon. Wcześniej pracował w firmie specjalizującej się w innowacjach w gospodarce odpadami.
- Dokładnie takie rozwiązanie jakie zaprojektowaliśmy w Gdańsku nigdzie nie zostało zastosowane, ponieważ jest to inwestycja szyta na miarę i pod bardzo dokładne nasze wymagania – z naciskiem na ograniczenie uciążliwości. Nie jest to więc gotowy projekt skopiowany skądś w kraju czy za granicą. Niemniej, projekt przewiduje wykorzystanie kombinacji różnych urządzeń i instalacji, które są skuteczne i sprawdzone w polskich realiach gospodarki odpadami, m.in. w niedawno zbudowanej, nowoczesnej kompostowni w Poznaniu – wyjaśnia Krzysztof Cichon.
Instalacja powstała w miejscu placu dojrzewania kompostu, gdzie stale pod otwartym niebem ułożone były pryzmy z kilku tysięcy ton odpadów bioodpadów. Kontrola nad ich obróbką była ograniczona i uzależniona od warunków pogodowych, np. upałów czy ulewnych deszczy.
Projekt „Budowy hermetycznej instalacji jako uzupełnienie istniejącego systemu kompostowania w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku” realizowany jest ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 -2020. Wartość kontraktu netto wynosi: 36.770.800 zł, z czego 68 % finansowane jest ze środków unijnych.
Więcej informacji na www.hermetycznakompostownia.pl oraz www.zut.com.pl