Harpuś skierowany głównie do rodzin z dziećmi, ale każdy chętny znajdzie wariant dla siebie. Organizatorzy podczas każdej imprezy przygotowują cztery trasy, znaczy to że na Harpusiu znajdziemy pełen przekrój trudności.
Trasa Zielona – Najłatwiejsza i dostosowana dla początkujących.
Trasa Niebieska – Trochę trudniejsza i dłuższa od zielonej, ale wciąż dostępna dla mniej zaawansowanych.
Trasa Czerwona – Stosunkowo trudna i długa, trasa dla tych co swoje pierwsze szlaki z mapą już przetarli
Trasa Czarna - Najtrudniejsza i najdłuższa trasa, start sugerowany „zawodowcom”
Na starcie każdy dostaje kolorową mapę, zadaniem uczestnika jest odnalezienie punktów kontrolnych na nią naniesionych. W terenie punkty oznaczone są biało-pomarańczowymi lampionami. Każdy lampion opatrzony jest swoim indywidualnym numerem oraz perforatorem, którym potwierdzamy swoją obecność na danym punkcie.
- Dla dorosłych jest to idealny sposób na sprawdzenie oraz szkolenie swojej orientacji w terenie, natomiast maluchy będą miały okazję nauczyć się pracy w zespole, zdrowej rywalizacji oraz zobaczyć jak poruszać się z mapą (papierową) w terenie, a to wszystko w odsłonie niepowtarzalnej przygody na profesjonalnie przygotowanych zawodach - przekonuje Arkadiusz Kwiesielewicz z Pomorskiego Klubu Orientacji HARPAGAN. - Jeśli ktoś nigdy wcześniej nie trzymał mapy w rękach, nie ma się czego obawiać, obsługa "Harpusia" może przeprowadzić pełne szkolenie przed startem, szkolenie które rozjaśni wszelkie wątpliwości i pozwoli ruszyć po swoją pierwszą przygodę z mapą.
Po powrocie z trasy na każdego czekać będą napój (podczas edycji w chłodniejszej aurze kawa, herbata) oraz zdrowa przekąska. Tradycyjnie będzie także - cieszące się od wielu edycji dużym zainteresowaniem - losowaniu nagród.
Niezależnie od wieku uczestnika, każdemu przysługuje los w loterii gdzie każdy wygrywa. Pośród nagród są na przykład vouchery do Crazy Cart, wejściówki do Papugarnii w Gdańsku, rodzinne bony do Blokfitu, czy też kupony na serwis rowerowo-narciarki U Igora - mówi Kwiesielewicz. - Nagród jest zdecydowanie więcej, na pewno nikt nie wróci do domu pustymi rękami.
Każda z imprez cyklu odbywa się w innym miejscu Trójmiasta (głównie w Gdańsku), tak by pokazać mieszkańcom coraz to nowe miejsca lub tereny znane wcześniej, ale ukazane w zupełnie niecodzienny sposób. Na dzień dzisiejszy jednak poszczególne lokalizacje nie są jeszcze znane.
Pierwotnie pierwsza impreza cyklu miała się odbyć w niedzielę, 20 stycznia. Ze względu na śmierć, żałobę i pogrzeb prezydenta Pawła Adamowicza została przesunięta w czasie. Wydarzenie odbędzie się 17 lutego w tej samej lokalizacji (Gdańsk Stogi - Szkoła Podstawowa nr 11).
TERMINARZ IMPREZ
- 3 lutego – Sopot
- 17 lutego – Gdańsk Stogi
- 3 marca – Gdańsk
- 17 marca – Gdańsk
- 31 marca – Gdańsk
- 13 kwietnia – Harpuś na Rajdzie Harpagan-57 w Miastku
- 28 kwietnia – Gdańsk
- 12 maja – Gdańsk
- 26 maja – Gdańsk
- 9 czerwca – Gdańsk
- 16 czerwca – Gdańsk
- 7 lipca – Gdańsk
- 4 sierpnia – Gdańsk
- 8 września – Gdańsk
- 22 września – Gdynia
- 6 października – Gdańsk
- 19 października – Harpuś na Rajdzie Harpagan-58
- 3 listopada – Gdańsk
- 17 listopada – Gdańsk
- 1 grudnia – Gdańsk
- 15 grudnia – Gdańsk