• Start
  • Wiadomości
  • Hala Olivia i otoczenie. Przyjdź na prezentację zwycięskiego projektu

Hala Olivia i otoczenie. Przyjdź na prezentację zwycięskiego projektu architektonicznego

Jak poprawić przestrzeń publiczną w obszarze wokół skrzyżowania al. Grunwaldzkiej z ul. Kołobrzeską? To pytanie postawiono młodym architektom uczestniczącym w konkursie Stypendium PRAKTYKA Fundacji Stefana Kuryłowicza. Fundacja i Architekt Miasta Gdańska zapraszają na publiczną prezentację zwycięskiego projektu w piątek, 10 listopada, w budynku Olivia Star. Początek o godz. 17. Wstęp wolny.
09.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wysokie biurowce oraz niska modernistyczna hala sportowa
Hala Olivia oraz Olivia Centre w Gdańsku wieczorową porą
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Stypendium PRAKTYKA - na czym polega?

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza powstała 11 lat temu, po tragicznej śmierci swego patrona, jednego z najznamienitszych polskich współczesnych architektów. I choć siedzibę ma w Warszawie, już po raz drugi finał jednego z dwóch swoich konkursów organizuje w Gdańsku. 

Dzieje się tak, ponieważ po raz drugi tematem Stypendium PRAKTYKA, którego celem jest znajdowanie najciekawszych pomysłów na poprawę jakości przestrzeni publicznej we wskazanym miejscu w Polsce, jest przestrzeń położona w Gdańsku. 

W ubiegłym roku uczestnicy konkursu na warsztat wzięli fragment Młodego Miasta.

Młode Miasto. Hala Trasernia i trzy pochylnie w futurystycznej wizji

W 2023 roku adresatów Stypendium, czyli młodych architektów (do 40 roku życia), zaproszono do pochylenia się nad obszarem skrzyżowania Alei Grunwaldzkiej i ulicy Kołobrzeskiej z kontekstem terenu otaczającego (m. in. hala Olivia, kompleksy biurowe Olivia Centre i Alchemia, kampus Uniwersytetu Gdańskiego).

Laureatami Stypendium PRAKTYKA zostali architekci Michał Gałuszka i Patryk Prychodko. Publiczna prezentacja ich projektu pn. Olivia Amber Coast, odbędzie się w piątek, 10 listopada, o godz. 17 w budynku Olivia Star (na 34 piętrze), al. Grunwaldzka 472 C.

grafika zapraszająca na finał konkursu stypendialnego Praktyka
mat. Fundacja Stefana Kuryłowicza

Jakie będą Długie Ogrody? Ruszają spotkania z mieszkańcami

Jak wyłaniani są zwycięzcy Stypendium Praktyka? 

Jest to trzyetapowy program. W pierwszym etapie jury Stypendium z nadesłanych portfolio wybrało 18 osób, które zakwalifikowało do uczestnictwa w stacjonarnych, weekendowych, dwudniowych „Warsztatach z Mentorem”.

Warsztaty poprowadzili: Piotr Lorens (Mentor, WA PG, Architekt Gdańska), Lucyna Nyka (WA PG), Rainer Mahlamäki (SAFA), Grzegorz Kidybiński (Olivia Centre), Izabela Burda (WA PG), Gabriela Rembarz (WA PG), Jan Rubel (WA PW, K&A), Ewa Kuryłowicz (przewodnicząca Rady Fundacji, K&A).

Trzy najlepsze, opracowane na warsztatach rozwiązania (indywidualne bądź zespołowe), wybrane przez jury w poszerzonym składzie, zostały nagrodzone miesięcznymi stypendiami w wysokości po 2 tys. zł na rozwój pomysłu we wstępną koncepcję architektoniczną. Z finalistów jury wybrało jeden, zwycięski projekt.

Wybrana praca była opracowywana i doskonalona przez cztery miesiące w oparciu o stypendium w wysokości 10 tys. zł, a jej autorzy pracowali nad rozwojem projektu wraz z kosztorysem, harmonogramem prac, strategią pozyskania partnerów projektu i strategią promocji. 

młody mężczyzna stoi przy wyświetlonej na ekranie prezentacji, przed nim ludzie na krzesłach
Ubiegłoroczny finał Stypendium PRAKTYKA odbył się w NOMUSie, nz. Cezary Adamowicz prezentuje swój zwycięski projekt
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W skład jury konkursu Stypendium PRAKTYKA weszli architekci:

Dorota Szlachcic

Jakub Wacławek

Aleksandra Wasilkowska

Maciej Frąckowiak

Mirosław Nizio

Agnieszka Olędzka

Skład Poszerzonego Jury:

Mentor: Piotr Lorens

Wykładowcy: Lucyna Nyka, Rainer Mahlamäki

Przedstawiciel inwestora: Grzegorz Kidybiński

Tutorzy: Ewa Kuryłowicz, Iza Burda, Jan Rubel, Gabriela Rembarz

Więcej szczegółów o konkursie na www.fundacja-sk.pl