Gwałtowna burza przeszła nad Gdańskiem i Pomorzem. Piorun uszkodził dach

Zalane ulice, powalone drzewa, dach sklepu uszkodzony po uderzeniu pioruna - to skutki gwałtownej burzy połączonej z wiatrem o sile dochodzącej do 100 km/h, która przeszła późnym popołudniem, 16 lipca. Intensywność ulewy była bardzo zróżnicowana. Największe opady odnotowano na stacji pomiarowej Potok Borkowski/Starogardzka - 37,4 litrów wody/mkw., najmniejsze - w Przegalinie (17,2 litrów wody/mkw.)
16.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia ulicę w trakcie ulewy, która spowodowała znaczne zalanie jezdni. Samochody osobowe, dostawczy Volkswagen oraz skuter z dostawcą jedzenia przemieszczają się przez głęboką wodę, tworząc duże fale.
16 lipca 2024, po przejściu ulewnej burzy, ul. Myśliwska w okolicy CH Viktor
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Podczas wtorkowej burzy do groźnej sytuacji doszło w Osowej, gdzie piorun uderzył w dach sklepu Lidl przy ul. Wodnika, uszkadzając go, przez co woda lała się do środka. Znajdujący się w środku ludzie zostali ewakuowani, a ulica została czasowo zamknięta. Nikt nie został poszkodowany.

Zalanie torowiska spowodowało konieczność czasowego zamknięcia ruchu tramwajowego w następujących miejscach: ul. Wojska Polskiego/Chopina, ul. Pomorska/Subisława, ul. Wita Stwosza/Obrońców Westerplatte, ul. Kartuska/Szara, Opera Bałtycka.

Deszcz zalał także ul. Bohaterów Getta Warszawskiego w Górnym Wrzeszczu i ul. Twardą na Młyniskach, tunel SKM Żabianka/AWF, dokąd woda spływała od strony uczelni.

Z kolei na Placu Wybickiego w Dolnym Wrzeszczu powalony przez wichurę konar drzewa spadł na plac zabaw.

powalone drzewo na chodniku
Powalony podczas burzowej wichury kasztanowiec na rogu ulic Jaśkowa Dolina i Sobótki
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
drzewo z połamaną i odpiłowaną mechanicznie gałęzią
Plac Wybickiego - złamany konar dorodnej wierzby
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Jak podaje Agnieszka Kowalkiewicz, rzecznik prasowa Gdańskich Wód, w godzinach od 16:30 do 18:30 w Gdańsku odnotowano następujące opady (w kolejności od największych):

  • Potok Borkowski/ Starogardzka - 37,4 litrów wody na m2
  • Matemblewo - 33,7 l/m2
  • Oliwa / IBW PAN 33,1 l/m2
  • Jasień i Zabornia - 33,1 l/m2
  • Łostowice - 31,4 l/m2
  • Matemblewo - 31 l/m2
Widać dach z pozrywanymi częściowo dachówkami, które leżą na ziemi, zebrane już w pryzmę
Piorun uderzył w dach osowskiego Lidla i uszkodził go
fot. Sebastian Łupak/gdansk.pl
Na zachód od tej linii opady były znacznie mniejsze: w stacjach Kiełpino (15,6mm), Kokoszki i Klukowo (17,8 i 17,9mm).
Z kolei w części wschodniej strefa największych opadów objęła jeszcze stację Brzeźno (30,0mm) i Dolne Miasto (30,6mm)
W niżej położonej części Gdańska najniższe opady zarejestrowano w Przegalinie (17,2mm) i Nowym Porcie (17,8mm). Lokalnie niższe opady zarejestrowano również w Śródmieściu (19,7mm) oraz w dzielnicy Chełm (18,6mm).

 

W podanej skali czasu, powyżej 30 l / m2 są to już deszcze nawalne. 

GALERIA ZDJĘĆ

Zastoiny na drogach wystąpiły m.in. pod wiaduktem kolejowym przy ul. Zator - Przytockiego i wiaduktem w ciągu al. Rzeczpospolitej, wszędzie tam trzeba było odpompowywać wodę. Rzeka opadów spływała w dół ul. Małomiejskiej, zalane było skrzyżowanie tej ulicy z ul. Zamiejską. M. in. przy ulicy Małomiejskiej pracownicy Gdańskich Wód udrażniali wpusty kanalizacji deszczowej, które są zatykane przez naniesione wraz z deszczem i wiatrem patyki i liście, i - będą to robić jeszcze w wielu wymagających interwencji lokalizacjach.

- Przed nami pracowita noc. Zawsze po opadach nawalnych czyścimy wpusty na wypadek, gdyby za chwilę miał przejść kolejny deszcz, żeby system był wydolny - tłumaczy Agnieszka Kowalkiewicz.

Zdjęcie przedstawia ludzi walczących z zalaniem podczas ulewy, starających się zabezpieczyć wejście do podziemnego garażu workami z piaskiem i prowizorycznymi zaporami. Jedna osoba w wodoodpornej kurtce wylewa wodę z plastikowego pojemnika, podczas gdy inni pracują nad umocnieniem barier.
Walka z wodą, by nie zalała hali garażowej
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Pracowita noc, a przynajmniej najbliższe godziny, czeka także pozostałe służby uczestniczące w usuwaniu skutków burzowej ulewy: policję, straż miejską i straż pożarną, która podaje, że w Gdańsku, do godz. 18 miały miejsce 84 zdarzenia, w których potrzebna była jej interwencja. Strażacy byli wzywani głównie do wypompowywania wody z ulic, piwnic i garaży oraz usuwania z jezdni połamanych gałęzi drzew. Na szczęście, nikomu nic się nie stało. Burza w dzielnicach Gdańska miała różny przebieg. Na przykład, na Przymorzu ulewny deszcz był połączony z gradem.   

Zdjęcie przedstawia osiedle mieszkaniowe podczas deszczowej pogody, z widocznymi kałużami na ulicach i chodnikach. Na pierwszym planie widać budynek z napisem PORT  na bocznej ścianie, a w tle znajdują się bloki mieszkalne oraz zaparkowane samochody.
Ul. Wyzwolenia w Nowym Porcie
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

W całym województwie pomorskim do godz. 18.00 zanotowano ponad 900 zdarzeń związanych z nawałnicą. 

 

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy