Nie łatwo zostać dentystą
Na GUMed, który w niedawnym rankingu uczelni medycznych Perspektyw zajął pierwsze miejsce, dostać się, delikatnie mówiąc, niełatwo. Choć to właściwie eufemizm - konkurencja jest naprawdę ostra. Najpopularniejszy jest kierunek lekarsko-dentystyczny, czyli stomatologia, na który o jedno miejsce starało się aż 25 osób. Kolejnymi najchętniej wybieranymi przez kandydatów były: fizjoterapia – 14 osób na miejsce, kierunek lekarski – 12 osób na miejsce i psychologia zdrowia – 10 osób na miejsce.
Sporym zainteresowaniem cieszyła się również analityka medyczna, na którą o jedno miejsce starało się ponad 6 osób oraz farmacja – 4 osoby na miejsce.
Do 31 sierpnia poznamy wyniki rekrutacji podstawowej, a już 5 września zostanie uruchomiona rekrutacja uzupełniająca. Co ciekawe, studia w języku polskim są również popularne wśród cudzoziemców. W tym roku aplikuje na nie ponad 150 kandydatów.
Listy przyjętych na studia na kierunkach analityka medyczna i fizjoterapia zostaną opublikowane 22 lipca, zaś na kierunkach pielęgniarstwo, położnictwo i zdrowie środowiskowe 1 sierpnia.
Kolejne listy przyjętych będą sukcesywnie publikowane na stronie internetowej. Szczegółowe informacje dotyczące warunków i trybów rekrutacji dostępne są na stronie internetowej Działu Rekrutacji.
Ranking Perspektyw. Gdański GUmed na czele uczelni medycznych
Kandydaci z 91 krajów
Tradycyjnie nie brakuje chętnych do podjęcia nauki na kierunkach prowadzonych w języku angielskim. GUMed oferuje tego rodzaju kształcenie na trzech kierunkach:
- studia I stopnia na kierunku pielęgniarstwo (3-year Bachelor of Nursing),
- studia jednolite magisterskie na kierunku farmacja (5,5-year Master of Pharmacy)
- studia jednolite magisterskie na kierunku lekarskim (6-year Medical Doctor).
Ponadto uczelnia prowadzi roczny program przygotowujący do studiów medycznych (1-year Premedical Course). Jak dotąd na wymienione kierunku aplikowało około 800 kandydatów z 91 krajów. Najwięcej, bo aż 69 procent kandydatów ubiega się o przyjęcie na kierunek lekarski, o jedno z 50 miejsc ubiega się ponad 11 osób. O jedno miejsce na kierunku pielęgniarstwo starają się natomiast ponad 4 osoby.