• Start
  • Wiadomości
  • Grupa wsparcia dla poszkodowanych wojną w Ukrainie/ГРУПA ПІДТРИМКИ ЖЕРТВ ВІЙНИ В УКРАЇНІ

Grupa wsparcia dla poszkodowanych wojną w Ukrainie/ГРУПA ПІДТРИМКИ ЖЕРТВ ВІЙНИ В УКРАЇНІ

To zaproszenie dla gości z Ukrainy, ludzi, którzy uciekli przed wojną, doświadczyli silnego stresu, czują smutek i bezradność, martwią się o bliskich… Dobrze, aby ta informacja dotarła do nich przez ich polskich gospodarzy. Spotkania będą się odbywały w językach ukraińskim i polskim – w trzy kolejne marcowe niedziele. Do ECS zaprasza Stowarzyszenie Praktyków Profilaktyki Społecznej
11.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
budynek nocą na placu podświetlony na niebiesko-żółto obok trzy krzyże pomnika poległych stoczniowców
W Europejskim Centrum Solidarności powstała grupa wsparcia
zdj. Grzegorz Mehring/Archiwum ECS


GRUPA WSPARCIA dla osób poszkodowanych wojną w Ukrainie skierowana jest do przede wszystkim do uciekających przed wojną Ukrainek i Ukraińców, ale też do wszystkich osób, które czują się w jakikolwiek sposób emocjonalnie poszkodowane przez wojnę.
Jeżeli odpowiadasz twierdząco chociaż na jedno z tych pytań, to przyjdź na spotkanie: Uciekałeś przed wojną? Doświadczasz silnego stresu, a teraz czujesz bezradność i smutek? Martwisz się o bliskich, którzy pozostali w domu?

 

Grupa wsparcia to kolejna inicjatywa Europejskiego Centrum Solidarności zaangażowanego w pomoc dla Ukraińców. Dotąd m.in. przeprowadzone zostały specjalne warsztaty psychologiczne "Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie?" (na ten temat przeprowadziliśmy rozmowę z jedną z prelegentek). Goście z Ukrainy mogą także bezpłatnie zwiedzać wystawę stałą a dzieci i rodzice bawić się w Wydziale Zabaw (który jest bardzo ciekawym i atrakcyjnym placem zabaw dla najmłodszych).

– Tworzymy grupę wsparcia dla osób, które borykają się z emocjami towarzyszącymi wojnie i wszystkiemu, co ona ze sobą niesie – mówi Ludmila Poliakova, psycholożka ze Lwowa, która jest pomysłodawczynią powstania tej grupy i poprowadzi każde z trzech spotkań. – W takim momencie człowiek powinien przede wszystkim zadbać o siebie, żeby móc stać się oparciem dla dzieci i swoich bliskich, którzy zostali w kraju.
Co ważne, nie będzie to grupa terapeutyczna, ale grupa wsparcia.
– Nasza grupa jest otwarta i można do nas dołączyć w dowolnym momencie. Nie tworzymy barier językowych, ani narodowościowych. Każdy będzie czuł się dobrze, a największą siłą takiej grupy jest interakcja pomiędzy uczestnikami i wzajemne zrozumienie dla doświadczanych emocji – mówi Anna Jarząbek, także psycholożka, która będzie wspierać to przedsięwzięcie.

terminy | 13, 20, 27 marca 2022, niedziele, godz. 17.00–19.00
miejsce | ECS, przestrzeń Solidarność Codziennie, 3 piętro, sala 3.35 (wychodząc z windy trzeb się kierować na prawo)
język | ukraiński, polski
wstęp | wolny

Prowadzące:
Anna Jarząbek | Psycholożka, certyfikowana specjalistka terapii uzależnień. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Udziela pomocy psychologicznej osobom dotkniętym przemocą w rodzinie i współuzależnionym, w zakresie konsultacji, interwencji oraz psychoterapii.
Ludmila Poliakova | Psycholożka, psychoterapeutka pracująca w nurcie Gestalt. Ukończyła studia na Lwowskim Uniwersytecie Państwowym. Pracuje z dziećmi i rodzicami, osobami uzależnionymi i współuzależnionymi oraz ludźmi w sytuacji kryzysowej i z zespołem stresu pourazowego.

ГРУПA ПІДТРИМКИ ЖЕРТВ ВІЙНИ В УКРАЇНІ | зустрічі


дата | 13, 20, 27 березня, неділя, год. 17.00-19.00
місце | ЄЦС, приміщення Solidarność Codziennie, 3 поверх, кімната 3.35
мова | українська, польська
вхід | вільний

Ти втік від війни? Переживаєш сильний стрес та відчуваєш себе безпорадним і засмученим? Переживаєш за своїх близьких, які залишилися вдома? - якщо відповіси ствердно хоча б на одне з цих запитань, приходь на зустріч.

Організатор групи підтримки – Асоціація практиків соціальної профілактики, яка діє з 2015 року.

ВЕДУЧІ
Анна Ярзомбек | Психологиня, сертифікована фахівчиня з терапії наркоманії. Випускниця Гданського університету. Надає психологічну допомогу постраждалим від домашнього насильства та співзалежним у сфері консультацій, втручань та психотерапії.

Людмила Полякова | Психологиня, гештальт-психотерапевтка. Закінчила Львівський державний університет. Працює з дітьми та батьками, наркоманами та співзалежними, а також людьми, які перебувають у кризових ситуаціях та з посттравматичним стресовим розладом.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska