Remont powinien rozpocząć się wraz zakończeniem roku szkolnego, a więc pod koniec czerwca. Koniec przewidziany jest na ostatnie dni sierpnia. W podobnym terminie prace prowadzone były przed rokiem.
- W okresie wakacyjnym ruch samochodowy jest mniejszy, dlatego zaplanowaliśmy remont w tym czasie - tłumaczy Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Robotnicy pojawią się na odcinku liczącym 830 metrów, gdzie na sfrezowanej nawierzchni wykonają nakładkę z kilku warstw bitumicznych.
Jakie prace poza tym zostaną wykonane? Wymienione będą krawężniki na nowe kamienne, nawierzchnia bitumiczna wzmocniona zostanie siatką stalową, nawierzchnie zjazdów indywidualnych i miejsc postojowych wykonane zostaną z kostki betonowej szarej, natomiast w zatokach autobusowych pojawią się nawierzchnie betonowe. Nawierzchnia zabruków będzie z kostki kamiennej rzędowej, a ścieki przykrawężnikowe z kostki granitowej. Przy okazji wyregulowana zostanie wysokość studzienek i wpustów wraz z wymianą żeliwa. Prócz tego - odtworzenie pętli indukcyjnych oraz zabezpieczenie sieci energetycznych i teletechnicznych. Nasadzona zostanie również nowa zieleń.
Przed rokiem, mimo obaw kierowców o gigantyczne korki na remontowanej al. Grunwaldzkiej, sytuacja nie wyglądała najgorzej. Zatory pojawiały się, ale głównie w godzinach szczytu. Remontowano w wyznaczonej kolejności poszczególne pasy jezdni, zamykając na nich ruch średnio na kilkanaście dni.
Obecnie Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, w ramach przetargu, szuka wykonawcy zaplanowanych prac. Po jego rozstrzygnięciu wiadomo będzie ile kosztować ma inwestycja i w jaki sposób prowadzone będą prace, by w jak najmniejszym stopniu utrudniać przejazd kierowcom.
Przez al. Grunwaldzką codziennie przejeżdża 35-45 tysięcy aut. Na odcinku, gdzie planowane są w tym roku prace remontowe, znajdują się głównie sklepy i centra handlowe.
Czytaj także: