• Start
  • Wiadomości
  • Grudniowej tradycji stało się zadość. W tym roku Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan wirtualnie

Grudniowej tradycji stało się zadość. W tym roku Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan wirtualnie

- Moje serce przepełnia wdzięczność i duma, wdzięczność za to, że umiemy się zorganizować, być odpowiedzialni, a solidarność zachowywać w życiu codziennym - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas dorocznego Obywatelskiego Spotkania Gdańszczan, które w trudnym 2020 roku odbyło się wirtualnie, w okrojonym gronie, na gdańskim stadionie w Letnicy.
15.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan, które w tym roku odbyło się w okrojonym gronie, odbyło się na stadionie w Letnicy
Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan, które w tym roku z powodu pandemii odbyło się w okrojonym gronie, było transmitowane ze stadionu w Letnicy
                                                                                                                                                                         Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Doroczne Obywatelskie Spotkania Gdańszczan to już 15-letnia tradycja, którą zapoczątkował Paweł Adamowicz. Od lat, zawsze w grudniu, jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, prezydent Gdańska zaprasza na spotkanie aktywnych mieszkańców miasta, osoby które na co dzień, bezinteresownie, działają na rzecz innych. 

Zobacz zapis wideo z Doroczne Obywatelskie Spotkania Gdańszczan:




Obywatelskie Spotkania Gdańszczan to też okazja do zauważenia i uczczenia działalności aktywnych mieszkańców, okazja do wspólnego podsumowania mijającego roku i zarysowania planów na kolejny. W 2019 roku spotkanie odbyło się – tak jak zazwyczaj - w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, goście mogli też tradycyjnie wysłuchać koncertu kolęd. To też okazja do złożenia sobie życzeń i podzielenia się opłatkiem.  

W tym roku z powodu pandemii Covid–19 i obowiązujących obostrzeń sanitarnych Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan odbyło się w formule online. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wraz ze swoimi zastępcami podsumowała mijający rok z gdańskiego stadionu w Letnicy. Harcerze z Chorągwi Gdańskiej ZHP przekazali Betlejemskie Światło Pokoju. Widzowie mogli posłuchać najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu Natalii Capelik-Muianga.

 

- To był rok, który przejdzie do historii z powodu epidemii - powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. - Ale z drugiej strony to rok wyjątkowej solidarności. To był rok solidarności z gdańskimi przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi, artystami w ramach Gdańskiego Pakietu Wsparcia. To był rok solidarności, w którym przygotowaliśmy program restrukturyzacji zadłużenia dla osób, które chcą stanąć na nogi. To był też rok wybudowania 113 nowych mieszkań i wyremontowania ponad 200 starych. To był rok solidarności z przyszłym pokoleniem, bo zamykamy w Gdańsku system gospodarki odpadami i rozpoczęliśmy inwestycję spalarni odpadów. Zakończyliśmy prace projektowe większości projektów w ramach rewitalizacji gdańskich dzielnic. W tym roku weszła też w życie Uchwała Krajobrazowa i wszyscy widzimy, jak nasza przestrzeń się uporządkowała.

 


Monika Chabior zastępczyni prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych podkreśliła, że w tym trudnym czasie nikt nie został w Gdańsku sam: potrzebujący otrzymali maseczki i środki ochrony osobistej, uczniowie i nauczyciele sprzęt komputerowy, osoby bezdomne bezpieczne miejsce izolacji. Dodała też, że w szkołach płynnie udało się przejść na zdalną edukację, uczniowie otrzymują wsparcie i mają stały kontakt wirtualny z nauczycielami.

Harcerze z Chorągwi Gdańskiej ZHP przekazali Betlejemskie Światło Pokoju
Harcerze z Chorągwi Gdańskiej ZHP przekazali Aleksandrze Dulkiewicz Betlejemskie Światło Pokoju
                                                                                                                                                                         Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


- To był też trudny rok ze względu na zdrowie psychiczne - powiedziała Monika Chabior. - Dlatego rozszerzyliśmy Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, wspieramy osoby narażone na przemoc domową, na dyskryminację. To wszystko było możliwe dzięki wolontariuszom, działaczom społecznym, organizacjom pozarządowym, przedsiębiorcom, pracownikom urzędu. Współpraca to nasza cecha charakterystyczna i dzięki temu zostaliśmy Europejską Stolicą Wolontariatu 2022.

 

Alina Kaszkiel-Suska, prezes Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA przypomniała o wyjątkowej gdańskiej inicjatywie, jaką jest Punkt Informacyjno Konsultacyjny w Gdańsku, swoista rejestracja systemu pomocowego, interwencji kryzysowej dla osób z problemami. Zapowiedziała też aplikację mobilną, dzięki której szukanie pomocy będzie łatwiejsze. Aplikacja będzie poszerzona o możliwość wsparcia dla osób, które nie czują się równo traktowane. Prezes FOSA zaapelowała też, aby dbać o zdrowie psychicznie, bo jest tak samo ważne jak fizyczne. 


Z kolei Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji stwierdził, że pandemia zweryfikowała plany inwestycyjne miasta: część z nich trzeba było zawiesić, część odłożyć w czasie, część etapować. Przypominał też o inwestycjach zrealizowanych mimo trudności tego roku, jak np. kolejne prace na Wyspie Spichrzów, kolejnej kładce nad Motławą, licznych inwestycjach w obszarze Młodego Miasta, zrealizowanych inwestycjach z Budżetu Obywatelskiego. 

- Musieliśmy niektóre projekty zawiesić inne odłożyć w czasie, jeszcze inne zetapować. Podstawowy program inwestycyjny realizujemy i będziemy realizować. Wartość inwestycji realizowanej bezpośrednio przez miasto, jak i przez nasze podmioty zależne, jednostki, instytucje kultury spółki, od początku kadencji do końca tego roku osiągnie wartość blisko 1,8 mld zł. To są także duże nowe projekty, jak i rewitalizacje, przebudowy, modernizacje i termomodernizacje obiektów szkolnych – mówił Alan Aleksandrowicz.

Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds przedsiębiorczości i ochrony klimatu przypomniał, że był to rok próby dla miejskiej komunikacji, która musiała poradzić sobie z epidemią i mimo mniejszej liczby pasażerów, którzy zrezygnowali z komunikacji miejskiej przechodząc na pracę zdalną w domu, zasoby miasta powiększyły się o 48 nowych autobusów i 25 nowych tramwajów. Przypomniał też, że gdański Urząd Pracy przekazał 300 mln złotych wsparcia finansowego dla przedsiębiorców, dzięki czemu mogli przetrwać ten czas. 

- To cieszy, i cieszy rozwój komunikacji, nowe linie i tabor i nowy, wspólny bilet. Już dziś mieszkańcy mogą na wspólnym bilecie okresowym podróżować koleją, tramwajem i autobusem. W Gdańsku dbamy także o ochronę środowiska i czyste powietrze. Nasze miasto szczyci się tym, że powietrze jest u nas najczystsze w Polsce i chcemy, żeby ta sytuacja się stale poprawiała. W tym roku uruchomiliśmy ekopatrol Straży Miejskiej po to, żeby kontrolować m.in. w jaki sposób ogrzewamy nasze mieszkania - mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Na gali był też Henryk Bajduszewski, prezes Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego w Gdańsku Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, który przypomniał swoje spotkania z Gdańskiem zanim osiadł tu na stałe, podziękował też za pamięć i opiekę podczas pandemii.

- Moi koledzy i ja mamy ponad 90 lat - mówił Henryk Bajduszewski. - Potrzebujemy opieki, troski, wsparcia. I za tą opiekę, za to że nie czujemy się w Gdańsku sami, dziękujemy. Jako młodzi ludzie odbudowywaliśmy Gdańsk z ruin, dziś z dumą patrzymy na nasze miasto. 


Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Alesi Żholik z Białorusi przedstawicielki Gdańskiej Rady ds Równego Traktowania, która podkreśliła że w Gdańsku jest wiele inicjatyw na rzecz równego traktowania i na rzecz obcokrajowców, żeby nie czuli się w Gdańsku obco. 

- W imieniu społeczności białoruskiej pragnę podziękować za możliwość życia w wolności, rozwoju spokoju - powiedziała Alesja Żholik. 

Kobieta w średnim wieku, ciemne włosy, zielona sukienka, stoi przy mikrofonie
- Mimo wielu trudności umiemy tak zarządzać naszym miastem że osiągamy sukcesy mierzone nagrodami, wyróżnieniami przyznawanymi przez różne gremia i rankingi - powiedziała Aleksnadra Dulkiewicz
                                                                                                                                                                         Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Jakub Hamanowicz, p.o. przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przekazał, że jego koledzy chcą działać, chcą się angażować, ale czasem potrzebują wsparcia, motywacji do działania. Zaapelował do rodziców, aby wspierali swoje dzieci, a koleżankom i kolegom życzył energii do działania.  

Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska powiedziała z kolei, że te święta jak żadne inne kojarzą się z rodzinnym ciepłem, czasem spędzonym wśród przyjaciół. 

- Ale dziś musimy pokazać naszym bliskim miłość i troskę nie spotykając się z nimi - podkreśliła Agnieszka Owczarczak. - Apeluję, żebyście odłożyli spotkania, spróbujmy jeszcze trochę się nie spotykać, bo dzięki temu więcej osób pozostanie w zdrowiu. Życzę nam, żeby pandemia jak najszybciej się skończyła, ale życzę też żeby ta dobroć w ludziach została.  


Jadwiga Kubik, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Olszynka w imieniu wszystkich rad dzielnic z
Gdańska podsumowała mijający rok, powiedziała że był trudny dla rad dzielnic, ale radziły sobie i zajmowały się przede wszyskim przekazywaniem mieszkańcom środków do walki z epidemią. Przypomniała też o kontrowersjach i braku dialogu wokół przyjętej podczas XXX sesji Rady Miasta Gdańska uchwały w sprawie zasad i trybu funkcjonowania konwentów makrodzielnicowych. Zaapelowała do radnych Gdańska o większe zaufanie do ich doświadczenia.

Na koniec głos zabrała jeszcze raz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

- Moje serce przepełnia wdzięczność i duma, wdzięczność za to że umiemy się zaangażować, być odpowiedzialni, a solidarność umiemy zachować w życiu codziennym - mówiła pani prezydent. - Nie jest to solidarność zamknięta w muzealnej gablocie. Wdzięczność czuję też, bo gdańszczanie są niesamowitymi ludźmi, umieją współpracować, w trudnych chwilach zebrać się razem. Nikt nam “za darmo” nie dał europejskiej stolicy wolontariatu w 2022 roku, to ciężko wywalczone zwycięstwo, naszym działniem, codzienną pracą. 

Prezydent podkreśliła, że odczuwa też wdzięczność wobec swoich współpracowników.

- Mimo wielu trudności umiemy tak zarządzać naszym miastem, że osiągamy sukcesy mierzone nagrodami, wyróżnieniami przyznawanymi przez różne gremia i rankingi - powiedziała Aleksnadra Dulkiewicz. - Mam najlepszą drużynę na świecie i za to dziękuję. Ale zmieniamy miasto nie dla nagród, ale po to, żeby żyło się w nim dobrze każdemu, nieważne ile ma lat, czy się tu urodził, czy przyjechał niedawno, w co wierzy, jak się ubiera. To moja ambicja, mój plan realizowany krok po kroku.  

 

 

TV

Każdy może pomóc