• Start
  • Wiadomości
  • Gratka dla pasjonatów ornitologii. Spacer z przewodnikiem w rejon Opływu Motławy

Gratka dla pasjonatów ornitologii. Spacer z przewodnikiem w rejon Opływu Motławy

W sobotę, 23 lipca 2022 r., Mariusz Lehmann, mieszkaniec Starego Przedmieścia i pasjonat przyrody zabierze chętnych na spacer po terenach Opływu Motławy, aby obserwować żyjące tam ptaki. Zbiórka o godz. 8 na Boisku pod Wierzbami. Wstęp wolny, aby uczestniczyć w wyprawie należy się zapisać.
21.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
krajobraz: koryto rzeki w słoneczny dzień, porośnięte zielenią i trzcinami, w tle zabudowania
Opływ Motławy to teren bardzo cenny pod względem przyrodniczym
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Który gdański park jest najpiękniejszy?

Kim jest Mariusz Lehmann?

- Mariusz Lehmann to osoba o ogromnej wiedzy i praktyce ornitologicznej. Mieszkaniec Starego Przedmieścia, długoletni obserwator przyrody Opływu Motławy czyli Fosy Miejskiej. Obserwuje głównie ptaki, które tu są na stałe, ale i te będące w okolicy przelotem - tłumaczą organizatorzy.

Mariusz Lehmann to pasjonat przyrody, którą chętnie fotografuje i opisuje na stronie "Opowiadacze historii". Autor prowadzi tam gawędy przyrodnicze.

“Dolne Miasto ma to szczęście, że leży nad Motławą, której opływ czyli fosa i jej brzegi porasta trzcina - pisze w jednym z tekstów pt. “K jak trzciniak i co jeszcze tam trzeszczy”. - “No, a jak trzcina to ptaki, które tam czują się jak ryba w wodzie. O tej porze goszczą tam oczywiście trzciniak, trzcinniczek i łozówka. Każdy kto tylko pójdzie na spacer nad naszą wodę musi je usłyszeć, bo drą się jak opętane. Zobaczyć je trochę trudniej, ale też to nie jest taki poważny problem, czasami wystarczy troszkę zwolnić krok i popatrzyć w pas trzcin od strony wody. Tam nasi bohaterowie najczęściej wędrują po łodygach raz w górę, raz w dół. Największym i najgłośniejszym z nich jest trzciniak.”

Czym charakteryzuje się rejon Opływu Motławy?

“Zespół Opływu Motławy leży na granicy Dolnego Miasta i Olszynki, w odległości zaledwie półtora kilometra od tętniącej życiem Drogi Królewskiej” - czytamy w zakładce Turystyka na gdansk.pl. - “Dominują tu, stanowiące główną atrakcję terenu, nowożytne (XVII-wieczne) fortyfikacje. One właśnie stały się podstawą powstającego nad Opływem Motławy ośrodka rekreacyjnego - gdańskich plant (…)"

Teren w ciągu ostatnich kilku lat przeszedł olbrzymią metamorfozę. Powstał tu 12-hektarowy park spacerowo-wypoczynkowy nad Opływem Motławy. Prace objęły m.in. renowację XVII-wiecznego Bastionu Gertrudy, remont 5,2 kilometrowego odcinka nabrzeży na północnym i południowym brzegu Opływu Motławy, wzdłuż których poprowadzono ponad 8 kilometrów alejek spacerowo-rowerowych. Odtworzono historyczną formę terenu, wykonano nowe nabrzeża ułatwiające dostęp do wody, zasadzono drzewa i krzewy. Na wierzchołkach i płaszczyznach szańców zlokalizowano place wypoczynkowe i punkty widokowe. Uroku temu miejscu dodają stylowe latarnie i ławki. Przy Bastionie Wilk znajduje się mała przystań dla kajaków i łodzi.

Przez kilka lat z rzędu, pd 2009 roku tereny Placu Wałowego i bastionów nad Motławą były scenerią dla Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA.

Przyroda terenów Opływu Motławy

Opływ Motławy to teren cenny pod względem przyrodniczym. Najciekawsze są głogi - pozostałości żywopłotów obronnych, posadzonych przez pruską artylerię na początku XX wieku. Dzięki zwartemu pokrojowi i kłującym pędom stanowiły one element obronny na równi z innymi formami zabezpieczenia przed wrogiem. Ponadto na bastionach Wilk, Wyskok i Miś rosną starsze drzewa m.in. klony, jesiony, kasztanowce. W wodzie z kolei stwierdzono występowanie dwóch gatunków roślin chronionych: grążela żółtego - będącego pod ochroną całkowitą i grzybienia północnego - znajdującego się pod ochroną częściową. Obszar Opływu Motławy upodobały sobie także ptaki. Zakładają tu gniazda perkozy, brzegówki, kokoszki wodne i łabędzie nieme.

Czy wiecie, że…

Do dnia dzisiejszego w rejonie Opływu udokumentowano 85 gatunków ptaków, od gołębia grzywacza po jemiołuszkę. 

- Może zaobserwujemy już przeloty dorosłych osobników - mówi Lehmann. - Śpiewu raczej nie posłuchamy, bo zakończył się okres lęgowy dla większości gatunków, ale lornetki i sprzęt do zdalnej obserwacji będzie przydatny.

Kiedy odbędzie się spacer?

Spacer dla osób dorosłych (lub dzieci realnie zainteresowanych tematem), zapisy: klubwrzeszczaka@gmail.com lub pod nr tel. 504 450 334.

Spotykamy się w sobotę, 23 lipca 2022 r. Zbiórka już o godz. 8 na Boisku Pod Wierzbami. Sprawdź tutaj.

Projekt dofinansowała Rada Dzielnicy Śródmieście. Organizatory wydarzenia to m.in. Rada Dzielnicy Śródmieście, Miejscy Przyrodnicy.

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej