![`Gotyk w Gdańsku` - dwudniowa konferencja w Dworze Artusa w 10-lecie przynależności Gdańska do Stowarzyszenia Europejski Szlak Gotyku Ceglanego](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/201904126826.jpg)
Stowarzyszenie Europejski Szlak Gotyku Ceglanego to międzynarodowa sieć kulturowa z misją edukacyjną, zrzeszająca obecnie 42 niemieckie, duńskie i polskie miasta, w których do dziś przetrwały zabytki gotyku ceglanego. Jednym z ośmiu miast polskich w Stowarzyszeniu jest Gdańsk, na którego gotyckiej trasie znalazły się m.in.: Bazylika Konkatedralna Najświętszej Marii Panny (największa europejska świątynia zbudowana z cegieł), kościół św. Mikołaja (najstarszy kościół w Gdańsku, założony w XII wieku), Wielki Młyn, Żuraw, Ratusz Głównego Miasta i wiele innych.
![Christoph Pienkoss, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Europejski Szlak Gotyku Ceglanego](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/201904126825.jpg)
Na jubileuszową konferencję podkreślającą dekadę obecności Gdańska w Stowarzyszeniu przyjechali przedstawiciele biura organizacji, która ma swoją siedzibę w Berlinie.
- Początków naszego stowarzyszenia sięgają inicjatywy Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków, która tuż po zjednoczeniu Niemiec rozpoczęła projekt przypominający o tradycji gotyku ceglanego w naszym kraju, zwłaszcza w zaniedbanych północno- wschodnich landach - mówił Christoph Pienkoss, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Europejski Szlak Gotyku Ceglanego. - Ale ponieważ dziedzictwo to jest obecne nie tylko w Niemczech, do powstał pomysł na Stowarzyszenie sięgające ponad granice. Obecnie, po dwunastu latach naszego działania, dziedzictwo gotyku ceglanego jest już szeroko znane i doceniane przez turystów, którzy uwielbiają malownicze miasteczka i miasta - Gdańsk jest najlepszym tego przykładem. Naszą działalność nazwać można także wieloletnią kampanią marketingową na rzecz gotyku.
![Dr Edith Kowalski, dyrektorka biura Stowarzyszenia Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/201904126827.jpg)
Dr Edith Kowalski, dyrektorka biura Stowarzyszenia podkreśliła, że ceglane budynki gotyckie mają wprawdzie wspólny język architektoniczny, ale każdy z nich wyróżnia się czymś innym: - Zachęcamy ludzi do dostrzegania wyostrzonym wzrokiem tego, co wykracza poza ulotny zachwyt, a historię średniowiecza, Hanzy i gotyku ceglanego można dobrze poznać, podróżując wzdłuż naszego szlaku, który jest efektem ścisłej współpracy przedstawicieli służb ochrony zabytków, naukowców, kościołów i parafii, lokalnych stowarzyszeń, specjalistów ds. turystyki i marketingu oraz przedstawicieli administracji - wymieniła Edith Kowalski. - W tym gronie współpracujemy także na rzecz zachowania i promocji unikalnego stylu architektonicznego występującego na bardzo ograniczonym obszarze, jakim jest głównie region Morza Bałtyckiego. Wspólnymi siłami staramy się przedstawiać go szerokiej publiczności europejskiej.
![Wybór gotyckich cegieł przygotowany dla uczestników konferencji](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/201904126824.jpg)
Szczególnym dniem promocji tego dziedzictwa będzie 15 czerwca - będzie to bowiem ustanowiony przez Stowarzyszenie dzień gotyku ceglanego obchodzony przez wszystkie miasta członkowskie. |
![Gości powitali (od l.): Łukasz Wysocki prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej i Waldemar Ossowski dyrektor Muzeum Gdańska](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/201904126828.jpg)
- Podczas konferencji chcemy pokazać, że gotyk to wciąż fascynujący temat dla badaczy, że ciągle wiele kwestii pozostaje niewyjaśnionych, a nowe odkrycia powodują, że na pewne sprawy trzeba spojrzeć inaczej, na nowo - mówił Waldemar Ossowski dyrektor Muzeum Gdańska, które jest jednym z organizatorów “gotyckiej konferencji”. - Będziemy też mówić o potencjale turystyczny, jaki generuje to nasze wspólne dziedzictwo, jakie możliwości daje w rozwoju regionów, w których przetrwało do dziś.
Pierwszego dnia uczestnicy konferencji wysłuchali 15 zróżnicowanych wystąpień - tematyka rozciągała się między problematyką konserwatorską a turystyką rowerową szlakiem architektury gotyckiej w regionie gdańskim.
Podczas drugiego dnia konferencji zaplanowano zwiedzanie Gdańska i regionu.
Organizatorzy konferencji: Gdańska Organizacja Turystyczna, Muzeum Gdańska, Miasto Gdańsk
Partnerzy: Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Miejski Konserwator Zabytków w Gdańsku