• Start
  • Wiadomości
  • Gościnie z całej Polski rozmawiały w Gdańsku o równym traktowaniu

Gościnie z całej Polski rozmawiały w Gdańsku o równym traktowaniu

Pełnomocniczki ds. równości z polskich miast spotkały się w Gdańsku, aby rozmawiać o równym traktowaniu. To dopiero początek, bo już we wrześniu w Ergo Arenie odbędzie się Kongres Kobiet.
02.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobiety siedzą przy stole
Pełnomocniczki ds. równości spotkały się w Gdańsku. Od lewej: Anna Strzałkowska, Gdańska Rada Równego Traktowania; Agnieszka Zawadzka - Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Poznania ds. polityki równościowej; Beata Bugajska - Pełnomocniczka Prezydenta Szczecina ds. Równości
fot. Piotr Wittman/ www.gdansk.pl

Przedstawicielki urzędów miasta m.in. Warszawy, Gdyni, Bydgoszczy, Łodzi, Katowic, Szczecina i Poznania rozmawiały w Gdańsku, w Dolnej Bramie 8, o tym, jak uczynić polskie miasta jeszcze bardziej równościowymi i mniej dyskryminacyjnymi. 

W czasie wtorkowego spotkania omawiano różne strategie równego traktowania, współpracę z biznesem, etc.

Wiceprezydentka Monika Chabior powiedziała na początek: - Drogie dziewczyny! Cieszę się, że do nas dojechałyście. Z naszej, gdańskiej perspektyw jest ważne, żeby w polityce równościowej szukać takich narzędzi wdrożenia, które odczują ludzie. Łączymy społeczników z urzędnikami. Mamy poczucie, że nie ma nic gorszego niż zapraszanie społeczników do płonnych rozmów. Staramy się, że decyzje były podejmowane już podczas spotkania, a nie żeby pogadać i się rozejść bez efektów.

Barbara Borowiak z Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku powiedziała naszemu portalowi: - Cieszymy się, że gdańskie dobre praktyki dotyczące równego traktowania są inspiracją dla innych miast w Polsce. W obecnej sytuacji społeczno-politycznej mamy nadzieję, że działania w obszarach równości będą się dalej rozwijać. Jednak ich efektywność zależeć będzie od ścisłej współpracy miast i regionów wokół wspólnych priorytetów i standardów. 

Kobiety siedzą przy stole
Wiceprezydentka Monika Chabior (pierwsza z prawej) w czasie dyskusji w budynku Dolnej Bramy 8
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Warszawa: obyło się bez modlitw 

Przedstawicielka Warszawy Bernardeta Włoch-Nagórny podzieliła się doświadczeniami stolicy we wprowadzaniu polityki różnorodności: - W kwietniu 2022 polityka różnorodności została przyjęta uchwałą rady miasta. Bałyśmy się, że będzie z tego skandal, różańce pod urzędem. Ale nie - było spokojnie. Radni PiS byli zdziwieni; pytali po co to w ogóle przyjmować taką uchwałę, skoro wszystko dobrze działa. 

Włoch-Nagórny dodała, że w Warszawie standardy równego traktowania objęły wszystkie usługi, procesy i projekty miejskie. - Poszłyśmy szeroko - powiedziała.  

XVI Kongres Kobiet odbędzie się w Trójmieście

Pełnomocniczki omówiły też pomysły spotkań i warsztatów na nadchodzący Kongres Kobiet współorganizowany przez trójmiejskie prezydentki, który odbędzie się 28 i 29 września w Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu.

Tematyka Kongresu będzie obejmowała m.in. ekonomię, ekologię, zdrowie psychiczne, kulturę, edukację, bezpieczeństwo i przywództwo kobiet. Planowane są także warsztaty oraz konsultacje m.in. prawne i psychologiczne.

Nasza fotorelacja: 

 

TV

100-lecie ulicy Krętej