W poniedziałkowe popołudnie w plenerze wrzeszczańskiego parku stanął przytulny fotel. Zasiedli w nim (po kolei): prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, jej rzecznik prasowy Daniel Stenzel, gdańskie posłanki Ewa Lieder i Małgorzata Chmiel oraz... wrzeszczańska babcia Hanna Borowska-Warchoł. Goście czytali dzieciom bajki i inne historie dla najmłodszych.
Rozegrano także maraton gier planszowych, a w bibliotece pod gołym niebem można było zostawić, pożyczyć lub zabrać do domu książkę poszukującą czytelnika.
To była zaledwie rozgrzewka przed całym maratonem spotkań, które odbędą się w parku w tym tygodniu. Projekt realizowany jest w ramach programu "Zrozumieć 89/19" Europejskiego Centrum Solidarności przez grupę radnych dzielnicy Górny Wrzeszcz (nazwiska w dolnej części tekstu), z udziałem lokalnych organizacji pozarządowych. Jak podkreślają organizatorzy, każdy dzień poświęcono innej tematyce, a zestaw propozycji przygotowano z myślą o wszystkich pokoleniach wrzeszczan.
We wtorek, 27 sierpnia, odbędzie się Dzień Samorządności. O godz. 16 w parku pojawią się radni miejscy i dzielnicowi, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania wrzeszczan.
Równolegle dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach tworzenia kwiatów z papieru pod hasłem “Obudź wyobraźnię!”, które poprowadzą Beata Rzysko-Wójcik i Izabella Posłuszny - na co dzień uwielbiane przez uczniów nauczycielki ze świetlicy pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 45.
O godz. 20 odbędzie się plenerowa projekcja filmu "Kryptonim Inspirator" o Lechu Bądkowskim. Po zakończeniu pokazu będzie można porozmawiać z córką bohatera - Sławiną Kosmulską.
Środa (28 sierpnia) przebiegnie pod hasłem “Wrzeszcz kreatywny”. Między godz. 11 a 13 zaplanowano otwarte warsztaty dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej “Mrowisko” oraz Centrum Aktywizacji i Integracji “Glanik” .
O godz. 13 rozpoczną się zajęcia z decoupage z El-Deco Elżbieta Kawska. Godzinę później Świetlica Collective Space zaprosi na kreatywne warsztaty z tworzenia kolaży, o godz. 17 zaś rozpoczną się zajęcia Małgorzaty Tremiszewskiej - teatralne zabawy improwizowane.
Czwartek (29 sierpnia) to czas na “Wrzeszcz z historią w tle”. Na początek, o godz. 16 gdańskie legendy Jerzego Sampa przypomną uczniowie Szkoły Podstawowej nr 45, a o godz. 17 w parku pojawi się prof. Andrzej Januszajtis z przygotowaną specjalnie na to wydarzenie prelekcją.
O godz. 19 “historyczną pałeczkę” przejmą Jan Daniluk i Jarosław Wasielewski, którzy opowiedzą o swojej najnowszej publikacji "Gdańsk na dawnych pocztówkach. Spacer drugi".
Katarzyna i Jakub Szczepańscy, założyciele Cyfrowego Muzeum Wrzeszcza zaprezentują najciekawsze zbiory swej placówki (początek o godz. 20).
Przez cały czas (od godz. 16 do 20) Fundacja Palma wsłuchiwać się będzie w indywidualne wspomnienia mieszkańców - w ramach projektu Zrozumieć Wrzeszcz. Każdy chętny może się podzielić swoimi dzielnicowymi wspomnieniami.
Piątek (30 sierpnia) to “Widoki na przyszłość”. Zanim nastąpi seria wystąpień i debat o przyszłości dzielnicy, o godz. 16.30 odbędzie się koncert orkiestry dętej Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku Wrzeszczu pod dyrekcją Grzegorza Karłowicza.
O godz. 17 rozpocznie się debata o możliwościach podniesienia walorów rekreacyjnych terenów dawnego Parku Jaśkowej Doliny. Na początek - krótka prezentacja historii tego miejsca. Gośćmi specjalnymi będą Grzegorz Boros - dzięki jego zaangażowaniu zabytkowy zespół architektoniczno-krajobrazowy przy Jaśkowej Dolinie od 1979 r. podlega ochronie konserwatorskiej; prof. Paweł Burkiewicz, który od kilku lat z powodzeniem przywraca mieszkańcom możliwość obserwowania Gdańska z różnych punktów widokowych oraz Arkadiusz Kowalina, dzięki któremu powstał Jaśkowy Zakątek - publiczny ogród przy Jaśkowej Dolinie.
Dyskusję zamknie zagadnienie Wzgórza Zinglera, miejsca gdzie dawniej znajdowało się jedno z głównych wejść do wspomnianego Parku (od strony ul. Sobótki), zamknięte w latach 50. ubiegłego wieku, wraz z uruchomieniem w pobliskiej willi lokalnego oddziału TVP. Szansę na ponowne otwarcie przejścia do parku dać może nowa inwestycja mieszkaniowa realizowana w tym miejscu przez spółkę Yareal Polska - o inwestycji opowiedzą architekci tego przedsięwzięcia.
W sobotę (31 sierpnia) przy okrągłym stole zasiądą mieszkańcy - zaplanowano otwartą debatę poświęconą dzielnicy. Początek o godz. 14, organizatorzy proponują następujące tematy do dyskusji:
- Wrzeszcz Górny i Dolny "połączeni" - dlaczego Wrzeszcz został podzielony, jaki udział ma w tym al. Grunwaldzka i nasyp kolejowy oraz o tym co możemy sobie nawzajem zaoferować w przestrzeni kulturalno -społecznej i nie tylko opowiedzą radni obu dzielnic i mieszkańcy
- Sytuacja powodziowa - czy coś się zmieniło od czasu czerwcowych ulew, po których odbyły się dwie otwarte sesje Rad Dzielnic z udziałem przedstawicieli Wód Gdańskich i Prezydent Miasta
- Co we Wrzeszczu słychać ?
Tydzień spotkań zamknie niedzielny “Piknik zdrowia i urody”. W trakcie wydarzenia (początek o godz. 11) można będzie wykonać pomiary ciśnienia krwi, glukozy oraz masy ciała. Udzielane będą bezpłatne porady z zakresu dietetyki, pielęgnacji ciała oraz wizażu.
Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia promować będzie program Koperta Życia, który dedykowany jest przede wszystkim gdańskim seniorom.
Lokalna restauracja poczęstuje przybyłych m.in. zdrową zupą z soczewicy, smalcem fit z fasoli i ogórkami kiszonymi.
W trakcie wydarzenia prezentowana będzie także oferta naturalnych kosmetyków i suplementów.
Między godz. 12 a 13 Aleksandra Winiarska zaprosi na trening fitness pod gołym niebem.
Od godz. 11 o dobrą zabawę dla dzieci zadba Fundacja Droga i przyjaciele. Wśród atrakcji:
- malowanie buzi, koszulek i toreb
- malowanie brokatowych tatuaży
- 2 zamki dmuchane
- tańce animacyjne
- świat układanek (budowle z klocków)
- Yanga
ZOBACZ FRAGMENTY PONIEDZIAŁKOWEGO CZYTANIA
Niedzielny piknik zdrowia i urody współfinansowany jest ze środków do dyspozycji Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny. Radne dzielnicy zaagażowane w przygotowanie tygodnia wydarzeń: Małgorzta Andzel, Irola Ferlin, Alicja Furtak - Rozbicka, Anna Półtorzycka, Janina Wiśniewska, Ewa Woźna.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ