• Start
  • Wiadomości
  • Górny Wrzeszcz. Do Parku de Gaulle`a na tydzień zawitał okrągły stół. WIDEO i ZDJĘCIA

Górny Wrzeszcz. Do Parku de Gaulle`a na tydzień zawitał okrągły stół. WIDEO i ZDJĘCIA

Czytaniem bajek i maratonem planszówek rozpoczął się w poniedziałek (26 sierpnia) tygodniowy cykl spotkań w Parku de Gaulle`a. Do niedzieli (1 września) każdy dzień pełen atrakcji dla chętnych w każdym wieku. W programie m.in. spotkania z historią i debaty o przyszłości dzielnicy, projekcja filmowa, zajęcia kreatywne dla dzieci.
26.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oczytała dalekowschodnią baśń
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oczytała dalekowschodnią baśń
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W poniedziałkowe popołudnie w plenerze wrzeszczańskiego parku stanął przytulny fotel. Zasiedli w nim (po kolei): prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, jej rzecznik prasowy Daniel Stenzel, gdańskie posłanki Ewa Lieder i Małgorzata Chmiel oraz... wrzeszczańska babcia Hanna Borowska-Warchoł. Goście czytali dzieciom bajki i inne historie dla najmłodszych. 

Rozegrano także maraton gier planszowych, a w bibliotece pod gołym niebem można było zostawić, pożyczyć lub zabrać do domu książkę poszukującą czytelnika.

 

`Podniebna` biblioteka w Parku de Gaulle`a
`Podniebna` biblioteka w Parku de Gaulle`a
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

To była zaledwie rozgrzewka przed całym maratonem spotkań, które odbędą się w parku w tym tygodniu. Projekt realizowany jest w ramach programu "Zrozumieć 89/19" Europejskiego Centrum Solidarności przez grupę radnych dzielnicy Górny Wrzeszcz (nazwiska w dolnej części tekstu), z udziałem lokalnych organizacji pozarządowych. Jak podkreślają organizatorzy, każdy dzień poświęcono innej tematyce, a zestaw propozycji przygotowano z myślą o wszystkich pokoleniach wrzeszczan.

 

Plan wydarzeń jest na bieżąco wypisany na tablicy informacyjnej
Plan wydarzeń jest na bieżąco wypisany na tablicy informacyjnej
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

We wtorek, 27 sierpnia, odbędzie się Dzień Samorządności. O godz. 16 w parku pojawią się radni miejscy i dzielnicowi, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania wrzeszczan. 

Równolegle dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach tworzenia kwiatów z papieru pod hasłem “Obudź wyobraźnię!”, które poprowadzą Beata Rzysko-Wójcik i Izabella Posłuszny - na co dzień uwielbiane przez uczniów nauczycielki ze świetlicy pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 45.

O godz. 20 odbędzie się plenerowa projekcja filmu "Kryptonim Inspirator" o Lechu Bądkowskim. Po zakończeniu pokazu będzie można porozmawiać z córką bohatera - Sławiną Kosmulską.

 

Fragment okrągłego stołu przygotowanego na 30.lecie obchodów pierwszych częściowo wolnych wyborów w wersji dla Parku de Gaulle`a
Fragment okrągłego stołu przygotowanego na 30.lecie obchodów pierwszych częściowo wolnych wyborów w wersji dla Parku de Gaulle`a
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Środa (28 sierpnia) przebiegnie pod hasłem “Wrzeszcz kreatywny”. Między godz. 11 a 13 zaplanowano otwarte warsztaty dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej  “Mrowisko” oraz Centrum Aktywizacji i Integracji “Glanik” .

O godz. 13 rozpoczną się zajęcia z decoupage z El-Deco Elżbieta Kawska. Godzinę później Świetlica Collective Space zaprosi na kreatywne warsztaty z tworzenia kolaży, o godz. 17 zaś rozpoczną się zajęcia Małgorzaty Tremiszewskiej - teatralne zabawy improwizowane.


Czwartek (29 sierpnia) to czas na “Wrzeszcz z historią w tle”
. Na początek, o godz. 16 gdańskie legendy Jerzego Sampa przypomną uczniowie Szkoły Podstawowej nr 45, a o godz. 17 w parku pojawi się prof. Andrzej Januszajtis z przygotowaną specjalnie na to wydarzenie prelekcją.

O godz. 19 “historyczną pałeczkę” przejmą Jan Daniluk i Jarosław Wasielewski, którzy opowiedzą o swojej najnowszej publikacji "Gdańsk na dawnych pocztówkach. Spacer drugi".

Katarzyna i Jakub Szczepańscy, założyciele Cyfrowego Muzeum Wrzeszcza zaprezentują najciekawsze zbiory swej placówki (początek o godz. 20).

Przez cały czas (od godz. 16 do 20) Fundacja Palma wsłuchiwać się będzie w indywidualne wspomnienia mieszkańców - w ramach projektu Zrozumieć Wrzeszcz. Każdy chętny może się podzielić swoimi dzielnicowymi wspomnieniami.


Piątek (30 sierpnia) to “Widoki na przyszłość”
. Zanim nastąpi seria wystąpień i debat o przyszłości dzielnicy, o godz. 16.30 odbędzie się koncert orkiestry dętej Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku Wrzeszczu pod dyrekcją Grzegorza Karłowicza.

O godz. 17 rozpocznie się debata o możliwościach podniesienia walorów rekreacyjnych terenów dawnego Parku Jaśkowej Doliny. Na początek - krótka prezentacja historii tego miejsca. Gośćmi specjalnymi będą Grzegorz Boros - dzięki jego zaangażowaniu zabytkowy zespół architektoniczno-krajobrazowy przy Jaśkowej Dolinie od 1979 r. podlega ochronie konserwatorskiej; prof. Paweł Burkiewicz, który od kilku lat z powodzeniem przywraca mieszkańcom możliwość obserwowania Gdańska z różnych punktów widokowych oraz Arkadiusz Kowalina, dzięki któremu powstał Jaśkowy Zakątek - publiczny ogród przy Jaśkowej Dolinie.

Dyskusję zamknie zagadnienie Wzgórza Zinglera, miejsca gdzie dawniej znajdowało się jedno z głównych wejść do wspomnianego Parku (od strony ul. Sobótki), zamknięte w latach 50. ubiegłego wieku, wraz z uruchomieniem w pobliskiej willi lokalnego oddziału TVP. Szansę na ponowne otwarcie przejścia do parku dać może nowa inwestycja mieszkaniowa realizowana w tym miejscu przez spółkę Yareal Polska - o inwestycji opowiedzą architekci tego przedsięwzięcia.

 

Dla młodych czytelników przygotowano pop corn i wodę z cytryną, dla rodziców i dziadków kawę
Dla młodych czytelników przygotowano pop corn i wodę z cytryną, dla rodziców i dziadków kawę
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W sobotę (31 sierpnia) przy okrągłym stole zasiądą mieszkańcy - zaplanowano otwartą debatę poświęconą dzielnicy. Początek o godz. 14, organizatorzy proponują następujące tematy do dyskusji:

  1. Wrzeszcz Górny i Dolny "połączeni" - dlaczego Wrzeszcz został podzielony, jaki udział ma w tym al. Grunwaldzka i nasyp kolejowy oraz o tym co możemy sobie nawzajem zaoferować w przestrzeni kulturalno -społecznej i nie tylko opowiedzą radni obu dzielnic i mieszkańcy
  2. Sytuacja powodziowa - czy coś się zmieniło od czasu czerwcowych ulew, po których odbyły się dwie otwarte sesje Rad Dzielnic z udziałem przedstawicieli Wód Gdańskich i Prezydent Miasta
  3. Co we Wrzeszczu słychać ?

 

Tydzień spotkań zamknie niedzielny “Piknik zdrowia i urody”. W trakcie wydarzenia (początek o godz. 11) można będzie wykonać pomiary ciśnienia krwi, glukozy oraz masy ciała. Udzielane będą bezpłatne porady z zakresu dietetyki, pielęgnacji ciała oraz wizażu.

Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia promować będzie program Koperta Życia, który dedykowany jest przede wszystkim gdańskim seniorom.

 

Lokalna restauracja poczęstuje przybyłych  m.in. zdrową zupą z soczewicy, smalcem fit z fasoli i ogórkami kiszonymi.

W trakcie wydarzenia prezentowana będzie także oferta naturalnych kosmetyków i suplementów.

Między godz. 12 a 13 Aleksandra Winiarska zaprosi na trening fitness pod gołym niebem.

Od godz. 11 o dobrą zabawę dla dzieci zadba Fundacja Droga i przyjaciele. Wśród atrakcji:

- malowanie buzi, koszulek i toreb

- malowanie brokatowych tatuaży

- 2 zamki dmuchane

- tańce animacyjne

- świat układanek (budowle z klocków)

- Yanga

 

ZOBACZ FRAGMENTY PONIEDZIAŁKOWEGO CZYTANIA

 

Niedzielny piknik zdrowia i urody współfinansowany jest ze środków do dyspozycji Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny. Radne dzielnicy zaagażowane w przygotowanie tygodnia wydarzeń: Małgorzta Andzel, Irola Ferlin, Alicja Furtak - Rozbicka, Anna Półtorzycka, Janina Wiśniewska, Ewa Woźna.

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

TV

Mniej bruku - więcej drzew!