Co dzieje się na terenie mariny w Górkach Zachodnich?
- Obecnie na terenie budowy trwają prace żelbetowe kolejnych oczepów Pirsu E. Wykonano też montaż pomostów pływających w basenie jachtowym, a także pływającego falochronu na wyjściu z portu. Równolegle trwają roboty wykończeniowe dotyczące wyposażenia nabrzeży wewnątrz basenu jachtowego - wylicza Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - W części naziemnej prowadzone są aktualnie roboty związane z utwardzeniem terenu oraz towarzyszące temu roboty branżowe z zakresu instalacji elektrycznych, czyli oświetlenie i zasilanie stanowisk cumowniczych, sanitarnych - a więc instalacje deszczowe, kanalizacja i wyciągi, oraz teletechnicznych.
Wszystkie roboty powinny zakończyć się do końca bieżącego roku.
"Mekka żeglarzy" w Górkach Zachodnich do remontu. Prace modernizacyjne rozpoczęte
Jakie prace zaplanowano w ramach rozbudowy mariny?
Przebudowę portu podzielono na dwa etapy. Po zakończeniu prac w pierwszym etapie, na terenie portu będzie mogło cumować ponad 180 jednostek pływających, czyli o 50 proc. więcej niż dotychczas. W ramach projektu powstaje niezbędna infrastruktura portu jachtowego, na którą składać się będą żelbetowe pomosty, nabrzeża oraz falochron pływający. Przebudowane zostaną także sieci wodociągowe, kanalizacyjne i deszczowe.
W zakresie inwestycji znalazło się także przebudowanie nabrzeży „W”, „S” (obejmujące m.in. wykonanie ścian oporowych - przeciwpowodziowych będących częścią nabrzeży), przebudowa nabrzeża (pomostu) „N” i pirsu „E”. Pomosty zostaną wyposażone w pachoły cumownicze, drabinki wyłazowe, odbojnice, stojaki na koło ratunkowe i postumenty oświetleniowe.
Działalność Jachtklubu Stoczni Gdańskiej
Przystań jachtowa Górki Zachodnie, przy ul. Przełom 22, służy jako całoroczne miejsce postoju rekreacyjnych jednostek pływających i umożliwia ich właścicielom oraz armatorom możliwość korzystania z zaplecza sanitarnego, socjalnego oraz serwisowego. Na terenie przystani działalność statutową prowadzi Jachtklub Stoczni Gdańskiej - jako organizacja pożytku publicznego. Przystań jachtowa jest wykorzystywana także jako miejsce organizowania regat oraz szkolenia dzieci i młodzieży. Obecnie, ze względy na prowadzone prace budowlane, jednostki zostały przeniesione do innych portów bądź obiektów, w których przetrzymywane są w okresie zimowym.
Żeglarski, regatowy wrzesień w Górkach Zachodnich
Port jachtowy przy ul. Przełom powstawał w latach 1967/69. Choć cieszy się niesłabnącą popularnością wśród żeglarzy, to jego infrastruktura i estetyka wymagały już poważnych zmian.
Przetarg na realizację tej inwestycji wygrała spółka NDI SA z Sopotu, która wyceniła swoje prace na blisko 18,6 mln złotych.