• Start
  • Wiadomości
  • "Góra Gradowa" w odcinkach - książka Jana Daniluka czytana online, słuchamy w każdą sobotę

"Góra Gradowa" w odcinkach - książka Jana Daniluka czytana online, słuchamy w każdą sobotę

Czytelniczy cykl online dla pasjonatów historii Gdańska. W każdą sobotę, od 7 listopada do 12 grudnia, na Facebooku i kanale YouTube Hevelianum oraz na www.gdansk.pl można wysłuchać fragmentu książki „Góra Gradowa - krótka historia” autorstwa Jana Daniluka. Publikację czytają zaproszeni goście związani z Gdańskiem. Premiera kolejnych odcinków - zawsze w sobotę, o godz. 10.00.
07.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Góra Gradowa - krótka historia
"Góra Gradowa - krótka historia"
fot. Hevelianum

 

„Góra Gradowa - krótka historia” to książka historyczna, jej autorem jest dr Jan Daniluk znany historyk, twórca wielu publikacji o Gdańsku oraz pełnomocnik dyrektora Hevelianum ds. historii i dziedzictwa kulturowego.

Opowieść o Górze Gradowej rozpoczyna się w czasach owianych legendą o rycerzu Hagelu, a kończy na współczesności. Książka wzbogacona jest zdjęciami, planami i mapami. To pierwsze po wielu latach podsumowanie badań nad historią Góry Gradowej, uwzględniające jej najnowszą historię – rewitalizację, która przywróciła tę część miasta gdańszczankom i gdańszczanom. 

 

Mężczyzna w młodym wieku, blond włosy, okulary, niebieska koszulka, szelki. W tle ściana z czerwonej cegły.

Jan Daniluk (ur. 1984) – doktor historii, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego.


Pełnomocnik dyrektora Hevelianum ds. historii i dziedzictwa kulturowego. Historią zawodowo zajmuje się od 13 lat. Wcześniej pracował na Uniwersytecie Gdańskim, w Muzeum Sopotu, w Dziale Naukowym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz w pionie edukacyjno-naukowym gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.


Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, środowiskiem trójmiejskich przewodników, radami dzielnic oraz instytucjami kultury. Konsultant i autor recenzji wydawniczych, sporządza opinie i prowadzi badania także dla podmiotów komercyjnych (np. inwestorów). Publicysta historyczny m.in. na łamach portalu Trojmiasto.pl oraz czasopisma "30 Dni". Filister K! Lauda.


Pasjonat i badacz historii Gdańska oraz Sopotu. 

 

W każdą sobotę, od 7 listopada do 12 grudnia, na Facebooku Hevelianum i kanale YouTube Hevelianum oraz na www.gdansk.pl można będzie wysłuchać kolejnych fragmentów książki „Góra Gradowa - krótka historia”. Publikację czytają zaproszeni goście związani z Gdańskiem. 

Nagrania będą dostępne bez ograniczeń, również po premierze. Każdy odcinek rozpoczyna się o godz. 10.00. 


Harmonogram odcinków:

7 listopada - czyta Krzysztof Kucharski, edukator w Muzeum Gdańska, prezes Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk
14 listopada - czyta Krzysztof Kucharski
21 listopada - czyta Małgorzata Brajner, aktorka Teatru Wybrzeże
28 listopada - czyta Jan Daniluk, autor książki, pełnomocnik dyrektora Hevelianum ds. historii i dziedzictwa kulturowego
5 grudnia - czyta Paweł Golak, dyrektor Hevelianum
12 grudnia - czyta Barbara Frydrych, dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury w Gdańsku

 

Książka „Góra Gradowa - krótka historia” wydana została przez Hevelianum, ma 168 stron. Do kupienia w Hevelianum lub wysyłkowo (kontakt: malgorzata.globinska@hevelianum.pl, tel. 517 084 158) w cenie 35 zł (+ ew. koszt przesyłki). 

 

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok