Scenariusz do cyklu audycji “O życiu i twórczości Güntera Grassa”, w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, napisał Artur Kawiński. Z wykształcenia - gedanista, filolog, historyk, z zawodu - redaktor i nauczyciel akademicki. Z zainteresowania - od lokalnej tożsamości po dalekowschodnią duchowość. W wolnym czasie ćwiczy ciężarami i słucha Toma Waitsa.
Premierowy odcinek z cyklu “Podcasty o życiu i twórczości Güntera Grassa” - “Bestiariusz Gdańskiego Szamana” pojawił się w sieci 16 września, na YouTube Gdańskiej Galerii Miejskiej i Spotify (link tutaj). Opowiada sam autor scenariusza.
“Kot i mysz”, “Psie lata”, “Z dziennika ślimaka”, “Wróżby kumaka”, “Szczurzyca”, “Turbot”, “Idąc rakiem”. Dlaczego w twórczości Grassa znajduje się tak wiele zwierzęcych symboli?
- Przy użyciu swoistego bestiariusza, autor kreuje, przedstawia i komentuje spectrum ludzkiej egzystencji, najczęściej w powiązaniu zwykłych ludzi z chaosem historii w często nieludzkim świecie - tłumaczy Artur Kawiński.
Drugi odcinek pt. “Naturalia” będzie miał premierę 23 września, o godz. 10. Dotyczyć będzie ożywionych i nieożywionych elementów powieściowej fauny i flory w twórczości Grassa. Artur Kawiński wyjaśnia, że stanowią one “pewnego rodzaju deklarację zwątpienia, ilustrację poetyki absurdu.” Dowiemy się m.in.: czy Mączniki młynarki mogą wpłynąć na losy świata i jaki jest ulubiony kwiat Guntera Grassa, twierdzącego iż egzystencjalny fundament tkwi w tym, co podstawowe i nam najbliższe.
Kolejny, trzeci już podcast pt. “Mit Gdański” pojawi się w sieci 30 września o godz. 10. Artur Kawiński: - W gdańskim micie Grassa nie liczy się pogoń za anegdotą, ale groteska, ironia, sarkazm, hiperbolizacja, piętrowa metoda przetwarzania elementów biografii, historii lokalnej, emocji, zmyśleń i fantazji.
Podcasty o życiu i twórczości Güntera Grassa. Podcasty w ramach cyklu Günter i Daniel
- Scenariusz i opowieść: Artur Kawiński
- Daty: 16, 23 i 30 września (czwartki), godz. 10.00
- Miejsce: YouTube GGM i Spotify (w dniu premiery będzie udostępniony link) www.ggm.gda.pl
- Producent: Agnieszka Baaske
- Realizacja dźwiękowa: Piotr Grdeń
- Muzyka: Maciej Olewniczak.