W ZOO Gdańsk znów radość! Pierwsze narodziny wyjątkowego gatunku - to antylopowiec szablorogi
O narodzinach zwierzęcia gdańskie ZOO poinformowało we wtorek, 12 lipca.
- Gereza abisyńska przyszła na świat 23 czerwca. Jej płeć nie jest jeszcze znana. Ciąża u gerez trwa 170 dni. Młode po narodzinach mają różową skórę i białe futro, które zacznie się wybarwiać w 3-4 miesiącu życia - wyjaśniła Malwina Spandowska z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.
Na dziś stado gerez abisyńskich w gdańskim ZOO liczy 9 osobników, w tym 4 samice i 4 samce.
- Narodziny u gerez abisyńskich zdarzają się zwykle raz w roku, a na świat przychodzi jedno młode - dodała Malwina Spandowska.
Gdzie żyje i czym się odżywia gereza?
Gereza abisyńska (łac. Colobus Guereza) występuje w centralnej i wschodniej Afryce. Jest zwierzęciem nadrzewnym. Zamieszkuje wiele typów lasów, często wstępuje w lasach wtórnych i zdegradowanych.
Jest zwierzęciem aktywnym w dzień. Żyje w grupach liczących od 2 do 10 dorosłych osobników, składających się z jednego samca oraz samic i ich potomstwa.
Gerezy są znane ze swojego donośnego głosu. Do komunikacji wykorzystują wysokie i niskie okrzyki oraz postawę ciała i mimikę.
Są to zwierzęta roślinożerne. W skład diety wchodzą głównie liście oraz owoce.
Gerezie grozi wyginięcie
Ciekawostką jest to, że dłonie gerezy mają tylko 4 palce – są pozbawione kciuków. Ułatwia im to poruszanie się w koronach drzew.
Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem. Gereza abisyńska jest bowiem zabijana dla skór, które są używane w tradycyjnych ceremoniach i noszone jako ozdoby przez plemiona afrykańskie.
oprac. RP