• Start
  • Wiadomości
  • Geodeci na Żabiance i Olszynce. Sprawdzanie granic gruntów i budynków

Geodeci na Żabiance i Olszynce. Trwa sprawdzanie granic działek i budynków

W tych dwóch dzielnicach pracownicy firmy geodezyjnej mierzą i liczą granice działek, kondygnacje budynków, ilość lokali. Te działania prowadzone są na zlecenie Miasta Gdańska, a konkretnie Wydziału Geodezji. Co konkretnie sprawdzają, na jakim obszarze, i na co powinni zwrócić mieszkańcy upewniając się, że na ich teren zajrzeli geodeci, a nie oszuści, będzie można dowiedzieć się na spotkaniach informacyjnych, które zaplanowano na 9-10 kwietnia.
04.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu po środku szeroki deptak po którym spaceruje kilkanaście osób w ciepłych ubraniach, w tle kilka wysokich i szerokich bloków mieszkalnych
Na Żabiance i Olszynce trwa sprawdzanie danych dotyczących budynków i gruntów. Na zdjęciu deptak na Żabiance
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Trzeba zaktualizować rejestr gruntów

Zgodnie z obowiązującym Prawem Geodezyjnym, urząd jest zobowiązany do tego, by co 10 lat aktualizować miejskie dokumenty ewidencyjne. Formalnie określane jest to jako "modernizacja ewidencji gruntów". Na pierwszy ogień poszły tereny dwóch dzielnic: rolniczej Olszynki i nadmorskiej Żabianki - Wejhera - Jelitkowa - Tysiąclecia.

Co istotne, aktualizacje dokumentów prowadzone są nie według granic dzielnic, a wyznaczonymi tzw. obrębami ewidencyjnymi, a więc mogą być mniejsze niż dana dzielnica.

Na czym polega “modernizacja ewidencji gruntów”?

Chodzi o zbieranie, uzyskiwanie aktualnych danych dotyczących granic działek, budynków czy użytków. 

- O te dane uzupełniamy następnie miejski rejestr gruntów, a więc zakładamy m.in. kartoteki budynkowe, sprawdzamy powierzchnie działek. To po prostu aktualizacja naszej bazy danych - tłumaczy Dorota Maliszewska, kierownik Referatu Ewidencji Gruntów w Wydziale Geodezji Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Na al. Grunwaldzkiej zamiast chodnika tysiąc roślin

Jak wygląda w praktyce zbieranie tych danych?

Dane zbiera konkretna firma geodezyjna, na zlecenie urzędu. Otrzymała ona upoważnienie od Geodety Miasta, by móc wejść na tereny posesji (w wymienionych dwóch dzielnicach), aby sprawdzić na nich granice lub punkty graniczne, a także dany budynek. W przypadku obiektów sprawdzane jest m.in. to, czy jest odpowiednio oznaczony. Zdarza się bowiem, że w miejskiej ewidencji widnieje informacja o tym, że dany budynek jest gospodarczy, a okazuje się, że jest mieszkalny, albo odwrotnie. Sprawdzana jest też liczba kondygnacji. W razie potrzeby firma geodezyjna po informacje zgłasza się też do Wydziału Urbanistyki i Architektury lub korzysta z sądowych ksiąg wieczystych. 

By móc wejść na teren danej posesji, pracownik wspomnianej firmy geodezyjnej musi przedstawić się właścicielowi danego terenu bądź budynku, powinien posiadać przy sobie m.in. upoważnienie wydane przez Urząd Miejski w Gdańsku. 

Przyjdź na spotkanie informacyjne

Zaplanowano dwa spotkania informacyjne dla mieszkańców poświęcone właśnie trwającym pracom na terenie Olszynki i Żabianki. Na spotkaniach urzędnicy będą opowiadać m.in. o tym, na czym polega “modernizacja ewidencji gruntów”, czego mieszkańcy mogą się spodziewać, jakiego obszaru dotyczy. 

  • Żabianka - spotkanie 9 kwietnia, o godz. 17, w Szkole Podstawowej nr 89, przy ul. Szyprów 3. Będzie to spotkanie w sprawie “modernizacji gruntów i budynków dla obrębu geodezyjnego 0007”, czyli terenu pomiędzy ulicami: Orłowska, Droga Zielona, Pomorska oraz torami kolejowymi.
  • Olszynka - spotkanie 10 kwietnia, godz. 17, w Szkole Podstawowej Nr 59, przy  ul. Modrej 2. Spotkanie dotyczyć będzie “modernizacji gruntów i budynków dla obrębu geodezyjnego 0114”, a chodzi o teren pomiędzy ulicami Bratki i Zawodzie oraz pomiędzy opływem Motławy a torami kolejowymi.

Kiedy wszystkie dane zostaną już zebrane, na ich podstawie opracowany zostanie dokument, tzw. operat modernizacyjny. Każdy zainteresowany będzie mógł się z nim zapoznać, zarówno online, jak i stacjonarnie - w Wydziale Geodezji, przy ul. Lastadia 2.

 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki