- To jest obecnie bardzo potrzebna informacja - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ w Gdańsku. - Dla podmiotów medycznych, lekarzy POZ którzy kierują chorych na testy, a przede wszystkim dla pacjentów otrzymujących skierowanie na test. To punkty mobilnego testowania finansowane przez NFZ, więc oczywiście bezpłatne dla pacjentów. Tabela zawiera uaktualnione informacje o funkcjonujących mobilnych punktach pobrań z adresami, numerami telefonów dla umawiających się i godzinami przyjęć. To są ważne informacje, które pomogą w sprawnej obsłudze pacjentów.
Przypominamy, że zmieniły się zasady wykonywania testu na obecność koronawirusa. Teraz także lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej będzie mógł wystawić zlecenie testu, jeśli w wyniku teleporady lub wizyty domowej uzna, że wystąpiły u pacjenta objawy charakterystyczne dla COVID-19.
Pobranie wymazu do wykonania testu następuje w mobilnym punkcie pobrań lub w domu pacjenta.
Na stronie Ministerstwa Zdrowia można dowiedzieć się, jak przygotować się do badania i co oznacza wynik testu:
Na badanie:
- zabierz dokument ze zdjęciem i swoim nr PESEL
- przestrzegaj zasad higieny i społecznego dystansu, unikaj środków transportu zbiorowego.
Po wykonaniu badania wynik zobaczysz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, będziesz o nim również poinformowany przez lekarza POZ.
Co oznacza wynik testu?
Jeśli są już wyniki Twojego testu na obecność koronawirusa, to po zalogowaniu się na Internetowym Koncie Pacjenta zobaczysz jeden z czterech komunikatów:
- negatywny – wynik ujemny testu (nie wykryto SARS-CoV-2). To oznacza, że nie masz koronawirusa, zachowaj jednak dotychczasowe środki ostrożności i higieny.
- pozytywny – wynik dodatni testu (wykryto SARS-CoV-2). Potwierdzono obecność koronawirusa, Ty i osoby, które miały z Tobą bliski kontakt, powinny zastosować się do zasad kwarantanny.
- niediagnostyczny – to oznacza, że próbka jest niezdatna do badania, należy pobrać kolejną próbkę od pacjenta i jak najszybciej przekazać do badania.
- nierozstrzygający – to znaczy, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24-48h.
Jeśli Twój wynik jest niediagnostyczny lub nierozstrzygający, badanie musi zostać powtórzone.