• Start
  • Wiadomości
  • Konferencja "Gdańszczanki - obywatelki, działaczki, liderki". Transmisja w piątek, godz. 10

Konferencja "Gdańszczanki - obywatelki, działaczki, liderki". Transmisja w piątek od godz. 10.00

Kim są współczesne gdańszczanki, które działają na rzecz zmiany społecznej? Co je łączy, a co dzieli? Co robić, by więcej mieszkanek Gdańska zaangażowało się w życie publiczne? Odpowiedzieć na te pytania spróbują uczestnicy konferencji pt. „Gdańszczanki - obywatelki, działaczki, liderki. Konferencja badaczy i praktyków”. Konferencja będzie transmitowana w piątek, 9 października, na portalu gdansk.pl.
08.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2020-10-06_czat_PAD_003-la
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska otworzy konferencję „Gdańszczanki - obywatelki, działaczki, liderki. Konferencja badaczy i praktyków” , będzie też jej uczestniczką, o swoich doświdzeniach opowie podczas jednego z paneli 
                                                                                                                                                                         Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Aleksandra Dulkiewicz: prawa i wolności człowieka i obywatela są czymś bardzo ważnym

 

Konferencja stanowi zwieńczenie szerszego projektu badawczego pt. „Gdańskie wspólnoty obywatelskie. Perspektywa kobieca”, realizowanego przez Instytut Kaszubski z Pomorskim Centrum Badań nad Kulturą UG.

- Celem projektu było stworzenie portretu współczesnych gdańszczanek jako aktywnych uczestniczek miejskiej sfery publicznej - mówi prof. Cezary Obracht-Prondzyński, kierownik projektu. - Będziemy starali się zestawić w ramach konferencji wyniki badań z doświadczeniami zarówno liderek środowisk kobiecych, jak i animatorów społecznych i kulturowych działających w tym obszarze. Poza tym chcemy, by w ramach paneli dyskusyjnych nasze ekspertki i eksperci zaprezentowali kobiecą twarz pomorskiego aktywizmu. Chcemy porozmawiać o radościach, ale też wyzwaniach, jakie niesie aktywność na rzecz zmiany społecznej.

Gdańska Fundacja Kobiet Wędrownych nagrodzona przez Europejskie Forum Obywatelskie


Konferencja skierowana jest do wszystkich zainteresowanych łączeniem badań naukowych z praktyką społeczną. Otwarta jest na różne środowiska i różne grupy wiekowe. Podczas spotkania poruszone zostaną tematy związane z szeroko rozumianą zmianą społeczną wśród gdańszczanek, poprawą życia lokalnej wspólnoty, działaniami na rzecz równouprawnienia, możliwościami animowania i włączania kobiet w życie publiczne.

Konferencja ze względu na aktualną sytuacją epidemiologiczną w Polsce odbędzie się w modelu hybrydowym, to znaczy zaproszeni goście spotkają się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, a uczestnicy wezmą udział w transmisji online poprzez portal www.gdansk.pl. Udział w transmisji jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.

 

2020-08-31_wiec_bialorus_45_799x533.JPG
Nz. Henryka Krzywonos-Strycharska podczas wiecu poparcia "Wolna Polska dla wolnej Białorusi" na placu Solidarności w Gdańsku

                                                                                                                                                                                Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Wezmą w niej udział badacze i praktycy. Wyniki projektu przedstawi prof. Cezary Obracht-Prondzyński z członkami zespołu badawczego z Uniwersytetu Gdańskiego. W panelach dyskusyjnych o swoich doświadczeniach opowiedzą m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, posłanka Henryka Krzywonos, dziennikarka Dorota Karaś, badaczka Natasza Kosakowska-Berezecka oraz aktywistka Lidia Makowska.

 

Gdańszczanki_plakatdobry
 

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji będzie spacer po Stoczni Gdańskiej, który odbędzie się 9 października 2020 r. Start o godz. 15.30 spod bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. Uczestnicy przespacerują się po Stoczni Gdańskiej Szlakami Kobiet. Przewodniczką będzie Anna Miler ze Stowarzyszenia Arteria, działająca w ramach projektu historycznego Instytutu Kultury Miejskiej „Metropolitanka”.

Udział w spacerze jest bezpłatny, jednak wymagana jest rejestracja przez stronę Instytut Kultury Miejskiej

Szczegółowy program konferencji dostępny na stronach: Instytut Kaszubski oraz Wydział Nauk Społecznych UG


Organizatorzy: Instytut Kaszubski, Pomorskie Centrum Badań nad Kulturą

Mecenas projektu badawczego: Port Lotniczy Gdańsk Sp. z o.o.

Patronat medialny: „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”, gdansk.pl

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk

 

PROGRAM KONFERENCJI

program_zewdobry
 
 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór