• Start
  • Wiadomości
  • Gdańszczanki i zdrowie. Nowy rekord wspólnego samobadania piersi: 273

Gdańszczanki i zdrowie. Nowy rekord wspólnego samobadania piersi: 273

W sobotę, 8 marca, odbył się Gdański Kongres Zdrowia Kobiet. Cel - zadbać o zdrowie, zachęcić do badań i pogłębić wiedzę profilaktyczną w siostrzanej, kobiecej atmosferze. Jednym z pierwszych punktów bogatego programu Kongresu było bicie rekordu we wspólnym samobadanie piersi - akcja promująca tę krótką i prostą, ale niezwykle ważną, często ratującą życie czynność. 273 gdańszczanki poprawiły ubiegłoroczny wynik.
08.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W dużej sali konferencyjnej duża grupa kobiet dokonuje samobadania piersi.
Rekord we wspólnym samobadaniu piersi pobity! Podczas 2. Kongresu Zdrowia Kobiet wzięły w nim udział 273 panie - o 6 więcej niż rok temu
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

2. Kongres Zdrowia Kobiet rozpoczął się oficjalnie o godzinie 10:45 od powitania przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz uczestniczek i uczestników (tak, tak – panów też przyciągnęło te wydarzenie zorganizowane z okazji Dnia Kobiet).

- Myślę, że dzisiaj, taki największy prezent, który możemy sobie zrobić z okazji święta kobiet, to właśnie zadbanie o siebie, o swoje zdrowie – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, witając i dziękując za obecność.

Ale spory ruch w Europejskim Centrum Solidarności można było zaobserwować już od godziny 10, kiedy to otworzyły się drzwi do zaparkowanego przed ECS-em mammobusa, a na licznych stoiskach partnerskich w Ogrodzie Zimowym rozpoczęły się konsultacje. Bo Kongres to trzy różne przestrzenie pełne wiedzy. W audytorium ECS odbywają się wykłady i spotkania ze specjalistkami i specjalistami. W Ogrodzie Zimowym prezentują się na stoiskach partnerzy wydarzenia oraz odbywają się spotkania, warsztaty i wykłady dotyczące zdrowia i dobrostanu kobiet. W Sali Wielofunkcyjnej i Mediatece ECS-u, a także w busach przed budynkiem znalazła się szeroka oferta badań i konsultacji.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Cel wydarzenia - zadbać o zdrowie, zachęcić do badań i pogłębić wiedzę profilaktyczną w siostrzanej, kobiecej atmosferze.

Szczegółowy program wydarzenia przedstawiliśmy w artykule Kongres Zdrowia Kobiet. Dziś odwiedź ECS lub oglądaj na gdansk.pl.

Zdrowie – strategiczny cel samorządu

Druga edycja Kongresu jest większa i bogatsza od ubiegłorocznej. Jak zwróciła uwagę prezydent Gdańska, wydarzenie się rozrasta, bo pojawiają się różne, ważne tematy wokół zdrowia, na które samorząd chce zwrócić uwagę i które chce rozwiązywać.

- W naszym mieście mamy obowiązującą strategię rozwoju Gdańsk 2030+, gdzie tematy związane z chorobami cywilizacyjnymi są czymś bardzo ważnym. Z jednej strony to tematy związane ze zdrowiem psychicznym, ale inna bardzo ważna choroba cywilizacyjna to bezpłodność. Nasz program miejski wsparcia prokreacji zamknęliśmy, dlatego że do niedawna zastępowaliśmy w tym rząd. Kiedy program stał się państwowy i dostępny dla wszystkich, zdecydowaliśmy się te środki przekierować na inne rzeczy, jak właśnie Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Drugi ważny i obszerny program dotyczący różnych grup społecznych, całych rodzin, to program profilaktyki, przeciwdziałania różnym uzależnieniom – alkoholizmowi, uzależnieniu od narkotyków, a także zjawiska, z którym uczymy się dopiero funkcjonować - higieny cyfrowej. Będą to tematy poruszane podczas tegorocznego Kongresu – mówiła Aleksandra Dulkiewicz.

Kobieta przemawia na scenie.
Zadbanie o siebie i swoje zdrowie to największy prezent, jaki mogą sobie zrobić panie z okazji święta kobiet – mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Unia Europejska goni Gdańsk

Jak mówiła Aleksandra Dulkiewicz, przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym zostało zapisane w strategii miasta. Z kolei obecna na Kongresie europosłanka Magdalena Adamowicz zwróciła uwagę, że w Unii Europejskiej polityka zdrowotna dopiero się tworzy.

- Bardzo się cieszę, że nareszcie Unia Europejska zajęła się także polityką zdrowotną i że kwestia bezpieczeństwa zdrowotnego jest jednym z siedmiu najważniejszych priorytetów naszej (polskiej - red.) prezydencji. Same kraje członkowskie nie dałyby rady z covidem, nie dadzą rady zwalczyć raka. Połączenie finansów, innowacyjnych działań, wymiana doświadczeń i baz danych, po to żeby nie otwierać już otwartych gdzie indziej drzwi, tylko wspólnie korzystać z doświadczeń innych, to jest to, co pomoże nam stworzyć silną politykę zdrowotną, ale także przekładającą się na realne działania – relacjonowała posłanka do europarlamentu.

Rekord wspólnego samobadania piersi pobity

Jednym z pierwszych punktów programu Kongresu była próba pobicia ubiegłorocznego rekordu we wspólnym samobadaniu piersi.

Dominika Raban, położna oraz studentka położnictwa działająca w kole naukowym Przyszłe Położne przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym przeprowadziła ze sceny instruktarz samobadania.

- Nowotwory, w tym piersi, są jednym z największych problemów zdrowotnych współczesnego świata. Jak podaje Narodowy Instytut Onkologii, jedna na osiem kobiet w ciągu życia zachoruje na raka piersi, który jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Od początku lat 80. XX wieku obserwujemy gwałtowny wzrost zachorowań na raka piersi - z poziomu mniej więcej 20 na 100 tys. przypadków do 50 na 100 tys. przypadków - relacjonowała studentka. - Badanie profilaktyczne pozwala na wczesne wykrycie zmian, a to z kolei na wczesne rozpoczęcie leczenia i w większości przypadków całkowite wyleczenie – mówiła, przystępując do instruktarzu.

Młoda kobieta pokazuje na scenie jak badać samemu piersi.
Jak badać samemu piersi, instruuje studentka GUMED Dominika Raban
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Po kilkuminutowym szkoleniu, zebrane w Audytorium ECS panie przystąpiły do samobadania, powtarzając czynności prezentowane przez Dominikę Raban. Badanie, które kobiety powinny robić raz w miesiącu, trwało ledwie kilka minut. A ile kobiet wzięło tym razem w nim udział?

Wyniki bicia rekordu przedstawiła po kilku minutach Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

- W ubiegłym roku było nas 267, a w tym - 273. Gratuluję! - wykrzyknęła wiceprezydentka, a na sali rozległy się gromkie brawa. - Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że zbadałyśmy się, że obiecujemy sobie, że będziemy się badać co miesiąc, że nie będziemy się bały tego, co znajdziemy. A jeśli coś znajdziemy, to pójdziemy się leczyć. A my tu jesteśmy razem po to, żeby się nawzajem wspierać. 

Wiele kobiet siedzi na publiczności w dużej sali konferencyjnej, jedna z nich patrzy w stronę aparatu i uśmiecha się.
Bicie rekordu we wspólnym samobadaniu piersi to promocja tej prostej, ale niezbędnej czynności oraz próba dodania pozytywnej emocji do badania, które samo w sobie budzi często lęk - tłumaczy wiceprezydentka Gdańska Monika Chabior
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Po co ten rekord?

Wiemy dlaczego należy badać samemu piersi. A po co organizować bicie rekordu we wspólnym samobadaniu?

- Samobadania samo w sobie często budzi lęk, dlatego że w sytuacji, kiedy jesteśmy same w łazience i badamy się, to możemy coś znaleźć. Dlatego bijąc ten rekord, chcemy dodać pozytywnej emocji do tej nauki pod okiem położnej i dać nam sygnał, że jesteśmy w tym razem. Każda z nas i każdy z nas, bo też dotyczy to mężczyzn, powinien się badać. A jeżeli zachorujemy, to mamy wsparcie w sobie, mamy wspaniałych specjalistów, do których trzeba się zwrócić. Nie można ulec lękowi, trzeba myśleć pozytywnie, wierzyć i poszukiwać rozwiązań – tłumaczy Monika Chabior.

Choć Kongres Zdrowia Kobiet został zorganizowany jako prezent od Miasta Gdańska dla gdańszczanek z okazji Dnia Kobiet, to okazuje się, że badanie piersi to także temat dla mężczyzn.

Po pierwsze mężczyźni również chorują na nowotwór piersi, więc także powinni się badać i być świadomi; po drugie, zdarza się, że partnerzy znajdują nowotwór lub zmianę nowotworową u swoich partnerek.

 



 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Dzień Jedności Kaszubów