• Start
  • Wiadomości
  • Gdańszczanka, pierwsza na świecie kobieta - sędzia żużlowa ma mural w swoim mieście

Gdańszczanka, pierwsza na świecie kobieta - sędzia żużlowa ma mural w swoim mieście

Sędziowała w ponad 200 zawodach żużlowych, w tym 32 międzynarodowych. Kilka miesięcy temu została wpisana do Światowej Księgi Rekordów Guinnessa. W piątkowe popołudnie, 6 września, uroczyście odsłonięto mural poświęcony Irenie Nadolnej-Szatyłowskiej. Znajduje się on przy ul. Elbląskiej, niedaleko stadionu żużlowego.
06.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu mural przedstawiający twarz starszej kobiety, w brązowo czerwonych odcieniach, mural odsłaniają dwie kobiety i dzieci, które ściągają z muralu dużą czerwoną wstążkę
Irena Nadolna-Szatyłowska, od 6 września, ma swój mural w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Debiut dokładnie 60 lat temu

Irena Nadolna-Szatyłowska była pierwszą na świecie kobietą - sędzią żużlową. Mural z jej wizerunkiem zdobi podpory wiaduktu przy ul. Elbląskiej, w pobliżu gdańskiego stadionu żużlowego i mieszkania pani Ireny. Został oficjalnie odsłonięty 6 września - dokładnie 60 lat po jej debiucie jako sędzi żużlowej. 

Nie żyje Irena Nadolna-Szatyłowska, sędzia żużlowa

Miłość do żużla i lotnictwa

Irena Nadolna-Szatyłowska była nauczycielką, ale słynęła ze swoich pasji do lotnictwa i sportu motorowego. Latała szybowcem i balonem, w 1964 roku otrzymała - jako pierwsza kobieta na świecie - licencję sędziego żużlowego. Jej debiut sędziowski miał miejsce 6 września 1964 roku w meczu Stali Toruń z Tramwajarzem Łódź. Była doskonałą sędzią, choć początkowo podważano jej kompetencje: uważano, że nie jest w stanie dobrze ocenić tak “męskiego sportu”. Łącznie sędziowała 224 imprezy, w tym 32 międzynarodowe.

Zmarła 26 czerwca tego roku w wieku 92 lat. Kilka tygodni wcześniej ogłoszono, że zostanie wpisana do Światowej Księgi Rekordów Guinnessa. Znalezienie się w tej Księdze było marzeniem pani Ireny. Tak też się stało. 

Mural na podstawie zdjęcia

Zdjęcie do muralu wybierała osobiście pani Irena, wraz z Anną Zielińską-Fedoruk i Magdą Świerczyńską-Dolot. Wybór padł na fotografię wykonaną przez gdańskiego fotoreportera Krzysztofa Mystkowskiego.

Magdalena Świerczyńska-Dolot jest dziennikarką. W latach 2012-2021 pracowała w Radiu Gdańsk. W maju tego roku została szefową redakcji reportażu Radia 357. Anna Zielińska-Fedoruk to historyczka i archeolożka. Pracowała jako edukatorka w Muzeum Narodowym w Gdańsku i w Europejskim Centrum Solidarności. Związana z Inkubatorem Przedsiębiorczości Starter. 

Wykonawcą muralu jest natomiast gdański artysta o pseudonimie Tuse, czyli Piotr Jaworski, grafik wywodzący się ze środowiska hip-hopowego. Wcześniej w Gdańsku stworzył murale m.in. aktorki Anny Przybylskiej oraz piosenkarzy: Zbigniewa Wodeckiego i Andrzeja Zauchy.

Mural udało się zrealizować dzięki Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości (Inkubator Przedsiębiorczości Starter) oraz środkom Miasta Gdańsk.

 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza