• Start
  • Wiadomości
  • Gdańszczanie w basenach kąpani. Miasto realizuje marzenia mieszkańców [AKTUALIZACJA]

Gdańszczanie w basenach kąpani. Miasto realizuje marzenia mieszkańców [AKTUALIZACJA]

Coraz więcej gdańszczan lubi pływać, i to nie tylko latem w Bałtyku, ale przez cały rok, na krytej pływalni. Rosnącym oczekiwaniom stara się sprostać gdański magistrat i podległe mu spółki miejskie. Właśnie wyłoniono zwycięzcę przetargu na budowę basenu na Stogach, a w przyszłym tygodniu ogłoszony zostanie podobny - na budowę pływalni na Oruni. Gdzie konkretnie i kiedy pojawią się nowe obiekty?
26.01.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Basen działający w szkole przy ul. Azaliowej stanowi wzór, według którego powstawać będą kolejne miejskie pływalnie

Aktualizacja, środa 1 lutego

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska podpisała własnie umowy z wykonawcami na budowę nowego basenu na Stogach oraz dokończenie analogicznej, trwającej już, inwestycji na Osowej.

Basen przy Szkole Podstawowej nr 11 przy ul. Stryjewskiego, za kwotę ponad 12 mln zł, wybuduje firma „BUDREM-RYBAK”. Wykonawca na realizację zadania ma czas do 27 listopada 2017 r. Przekazanie placu budowy zaplanowano w najbliższy piątek, 3 lutego.

Druga z podpisanych umów dotyczy dokończenia robót na budowie krytej pływalni przy ul. Siedleckiego 14. Tu wykonawcą będzie Blanca Plus, która na realizację zadania ma czas do 10 marca br.

Wcześniej pisaliśmy:

O potrzebie budowy kolejnych publicznych basenów w mieście świadczy m.in ogromne zainteresowanie już istniejącymi obiektami. Mieszkańcy dali temu też mocny wyraz w trakcie konsultacji społecznych przeprowadzonych jesienią 2015 r., poświęconych inwestycjom jakie powinny zostać zrealizowane w mieście do 2020 r. Budowa nowych basenów uznana została za jeden z priorytetów. 

Bardzo dużą popularnością cieszy się pływalnia w Pozytywnej Szkole Podstawowej przy ul. Azaliowej. Rozwiązania i sam wygląd obiektu przypadł do gustu tak mieszkańcom, jak i władzom miasta, więc zdecydowano, że kolejne miejskie baseny będą budowane według jej wzoru.

- Konstrukcja samego obiektu, technologie basenowe czy rozkład urządzeń na basenie jest bliźniaczo podobny. Poszczególne pływalnie mogą się różnić między sobą na przykład powierzchnią punktu obsługi klienta. Niewielką zmianą będzie też to, że w nowych obiektach, w wypłyconej pływackiej części basenu, nie będzie urządzeń typu gejzery czy bicze wodne. Będą one przeniesione do strefy brodzikowej. Dzięki temu na basenie torowym, i obok, na wypłyconym, będzie można założyć liny i uczyć się pływać - tłumaczy Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.


Stogi

W tej dzielnicy basen powstanie przy Szkole Podstawowej nr 11 przy ul. Stryjewskiego 28. Obiekt będzie podzielony na dwa poziomy. Na niższym znajdzie się część techniczna podbasenia oraz wejście główne do obiektu, a na wyższym - hala basenowa z szatniami. Basen będzie miał długość 25 metrów i podzielony będzie na strefę pływacką i rekreacyjną. W hali znajdzie się także brodzik dla osób niepływających z atrakcjami wodnymi i jacuzzi.

Jednorazowo będzie mogło tu przebywać 46 osób (30 osób w strefie pływackiej i 16 osób w strefie rekreacyjnej). Pływalnia będzie połączona z budynkiem szkoły za pomocą łącznika.


Basen na Stogach powinien być gotowy pod koniec tego roku

Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 2180,48 metrów kw., a powierzchnia hali basenowej - 1083,75 metrów kw. Inwestycję zrealizuje firma Budrem-Rybak z Luzina. Za wykonanie prac zażyczyła sobie blisko 13 mln złotych. Obiekt ma być gotowy pod koniec tego roku.

- Basen w tym obiekcie, wyjątkowo, nie będzie posadowiony w przyziemiu, ale zostanie wyniesiony do góry. Sama niecka i basen części pływackiej będą się znajdować jakby na pierwszym piętrze. Takie rozwiązanie przyjęliśmy ze względu na wysoki poziom wód gruntowych w tym miejscu - wyjaśnia dyrektor Bartosiewicz.
 

Osowa

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje realizację basenów w mieście, rozstrzygnęła także przetarg na dokończenie budowy pływalni przy Szkole Podstawowej nr 81 przy ul. Siedleckiego 14.

Obiekt miał być gotowy już w wakacje ubiegłego roku (jego budowa rozpoczęła się pod koniec 2015 r.), jednak generalny wykonawca prac nie wywiązał się z powierzonego zadania. DRMG wypowiedziało umowę firmie K-Bud z Prusic i 15 grudnia 2016 r. ogłosiła przetarg na dokończenie inwestycji. Wygrała go spółka Blanca Plus z Wólki Kosowskiej, która zaproponowała 1.931 mln złotych za wykonanie prac.


Poprzedni wykonawca nie wywiązał się z umowy, w związku z czym zakończenie budowy basenu na Osowej opóźniło się o ponad pół roku

- Robót budowlanych pozostało niewiele, bo zostały wykonane w 80 procentach przez poprzednią firmę. Pozostały pewne niepowykańczane elementy. Ale tutaj bardziej chodzi o technologię basenową, którą trzeba zainstalować i uruchomić, a także o dostawę i montaż sprzętu IT, w tym całego sprzętu informatycznego niezbędnego do uruchomienia Elektronicznego Systemu Obsługi Klienta - zaznacza Bartosiewicz.

DRMG dało nowemu wykonawcy dwa miesiące na dokończenie inwestycji, a więc do końca marca br.


Nowy wykonawca został zobowiązany do zakończenia prac przy SP nr 81 w ciągu dwóch miesięcy

Orunia

W tym przypadku budowę basenu planuje się przy gmachu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Smoleńskiej 5/7. Także w tym obiekcie znajdzie się basen z wydzieloną 4-torową częścią pływacką. W strefie rekreacyjnej pojawią się atrakcje wodne, takie jak masaż karku, gejzer, ławeczka podwodna czy jacuzzi. By dopasować jego wygląd do sąsiedniej zabudowy, elewacja wykonana zostanie z cegły i białych płyt włókno-cementowych.


Nowoczesna pływalnia na Oruni będzie wyglądać właśnie tak

Przetarg na realizację tej inwestycji ogłoszony zostanie w przyszłym tygodniu. Basen ma być gotowy pod koniec pierwszego kwartału 2018 r.


Obiekt powinien być gotowy w pierwszym kwartale 2018 r.

Wrzeszcz

Miasto prowadzi obecnie negocjacje z firmami, które są zainteresowane budową, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, basenu przy skrzyżowaniu ul. Tadeusza Kościuszki i al. Legionów, w bezpośrednim sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 49.

Ten obiekt, według założeń Miasta, powinien składać się z basenu pływackiego o wymiarach 12,5m x 25m i basenu do nauki pływania bądź basenu rehabilitacyjnego o wymiarach 6m x 10m. Dodatkowo miałaby się tam znaleźć plaża z trzema wannami jacuzzi i zespół saun z prysznicami. Taki kompleks mógłby powstać na przełomie 2018 i 2019 r. 



TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta