Każdy z nas może włączyć się w walkę z koronawirusem. Ruszyła lokalna akcja GDAŃSK POMAGA
W połowie kwietnia ruszyła akcja #GdańskPomaga. Jej celem jest przede wszystkim o pomoc osobom i instytucjom, którym epidemia i związane z nią obostrzenia utrudniają lub uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Chodzi o wsparcie lokalnych szpitali, domów pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, miejskich służb oraz innych lokalnych jednostek borykających się z brakiem odpowiedniego sprzętu, środków ochrony osobistej czy funduszy na dalsze sprawne przeciwdziałanie koronawirusowi.
W ramach #GdańskPomaga założono zbiórkę pieniędzy, do której każdy, w każdej chwili, może się dołożyć. Można ją znaleźć TUTAJ.
Dotąd darczyńcy wpłacili blisko 540 tys. złotych. Środki te są na bieżąco wykorzystywane - dzięki datkom zakupiono tysiące maseczek, rękawiczek, a nawet fartuchów ochronnych i środków do dezynfekcji. Potrzeby są nadal bardzo duże.
Powstała też strona internetowa gdanskpomaga.pl, na której zamieszczono wszelkie niezbędne informacje i formularze, ułatwiające przekazanie wsparcia - w różnych formach.
#GdańskPomaga także uczniom, zwłaszcza tym z uboższych rodzin, którym panująca epidemia utrudniła dostęp do nauki. Od kilku tygodni zajęcia odbywają się zdalnie, ale nie każdy może wziąć w nich udział ze względu na brak sprzętu.
Jeżeli posiadacie Państwo w domu taki sprzęt, który obecnie jest już nieużywany, ale wciąż działający, zachęcamy, by przekazać go na rzecz gdańskich uczniów. Wszelkie informacje i wskazówki dotyczące tego, jak to zrobić, można znaleźć także na stronie https://gdanskpomaga.pl.
„Tańcowała igła z nitką” - jak w gdańskich szkołach szyje się maseczki
Dotychczas pozyskano w ten sposób 14 komputerów. Zanim trafiły do młodych gdańszczanek i gdańszczan, zostały sprawdzone i, ewentualnie, naprawione przez studentów - wolontariuszy z Politechniki Gdańskiej.
#GdańskPomaga to akcja, którą koordynuje Fundacja Gdańska. Ta postanowiła rozszerzyć jej zasięg i formy pomocy.
- Na stronie gdanskpomaga.pl pojawiły się dwie nowe zakładki. Jedna z nich to "Chałupnictwo". Ten projekt dedykowany jest osobom, którym w ostatnim czasie pogorszyła się sytuacja finansowa. Proponujemy wynagrodzenie za uszycie maseczek ochronnych - bawełnianych, wielokrotnego użytku. I tak, jeżeli dana osoba posiada własny materiał, spełniający wymogi, i uszyje dla nas maseczki, to za każdą sztukę zapłacimy 3 złote. Jeżeli ktoś nie posiada materiału, ale jest chętny do szycia, wówczas taki materiał dostarzcymy, ale za każdą wykonaną maseczkę zapłacimy 2 złote. Warunek jaki stawiamy to przede wszystkim posiadanie własnej maszyny do szycia i umiejętność szycia - wyjaśnia Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej.
Trzech licealistów z Gdańska i Sopotu drukuje ochronne przyłbice dla medyków w całym kraju
Druga zakładka to "Klaster przedsiębiorcy". To inicjatywa, która zakłada wsparcie przede wszystkim lokalnych, gdańskich przedsiębiorców.
- Zachęcamy, by zgłaszały się do nas firmy zajmujące się produkcją środków ochrony osobistej. Być może są też takie firmy, które nieco przebranżowiły się w czasie epidemii, np. szwalnie, które zajmują się obecnie szyciem maseczek bądź fartuchów ochronnych. Chcielibyśmy w pierwszej kolejności właśnie od nich zamawiać taki towar - tłumaczy Milena Mieczkowska.
Obecnie wszelkiego rodzaju środki ochrony zamawiano z firm w różnych częściach kraju.
#GdańskPomaga to wspólna inicjatywa Miasta Gdańsk, Fundacji Gdańskiej, Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A., Stadionu Energa Gdańsk oraz Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Dzięki połączeniu sił udało się utworzyć platformę, aby w tym trudnym czasie móc sprawniej skoordynować pomoc dla tych, którzy jej najbardziej potrzebują.