GdańskPomaga to wspólna inicjatywa Miasta Gdańsk, Fundacji Gdańskiej, Międzynarodowych Targów Gdańskich, Stadionu w Gdańsku (do niedawna Stadion Energa Gdańsk) oraz Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Narodziła siła się w marcu br., by wspierać i łączyć ludzi w czasie epidemii.
- Akcja była odpowiedzią na nieprzewidywalną sytuację, która jednocześnie wymagała koordynacji różnych aktywności indywidualnych osób, ale też instytucji, aby wsparcie było efektywne - wyjaśnia Paweł Buczyński, wiceprezes Fundacji Gdańskiej.
Na początku akcji ogłoszono zbiórkę pieniędzy z której środki przeznaczane były na bieżące potrzeby gdańszczan i gdańszczanek. W maju, kiedy zdawało się, że sytuacja epidemiologiczna uległa poprawie, zawieszono zbiórkę. Udało się zebrać blisko 580 tys.zł.
- Zastanawiamy się, czy nie wrócić do zbiórki, jednak tamten czas dał nam możliwość wymyślenia pilotażowego systemu, który w dużej mierze sam zaczął się napędzać - dodaje Paweł Buczyński. - Na ten moment wydatkujemy środki ze zbiórki, która trwała w pierwszej połowie tego roku.
Właśnie z tych pieniędzy wspierane są kolejne, aktualne akcje pomocowe. Ostatni tydzień przyniósł kilka inicjatyw. O jednej z nich pisaliśmy w artykule “Dobra energia dla ratownika”. Inicjatywa dla pracowników służby zdrowia potrzebuje wsparcia. Dzięki współpracy #GdańskPomaga, So Stay Hotel, Kawiarni Kuźnia, Szpitala Copernicus i Fundacji AID Ratunek - dwieście pierwszych pakietów żywnościowych trafiło do ratowników medycznych.
Wsparcie, po raz kolejny, otrzymały także Domy Pomocy Społecznej: DPS Polanki, DPS Ostoja i DPS Orunia. Placówkom przekazano 175 litrów płynu do dezynfekcji, 555 fartuchów jednorazowych, 13 300 szt. rękawiczek, 100 par gogli, 200 maseczek jednorazowych.
- Domy Pomocy Społecznej wspieramy od marca i to właśnie pomoc niesiona tym instytucjom była dla nas inspiracją do kolejnych działań - dodaje Paweł Buczyński. - DPS-y miały duże problemy z zatowarowaniem, niezbędnym czynnikiem wspomagającym działania antycovidowe. Tak zostało, że Domy Pomocy Społecznej są pierwszym z obszarów naszego zainteresowania. Kiedy rozstrzygamy, komu pomagamy w pierwszej kolejności, zawsze są to DPS-y. Ostatnio towarowaliśmy ich czerwcu, z naszym obliczeń wynika, że dostarczona teraz pomoc wystarczy na kwartał.
W trakcie pandemii wsparcia potrzebują też funkcjonariusze policji, którzy m.in. kontrolują osoby przebywające na kwarantannie. Komenda Miejska Policji w Gdańsku otrzymała 5 tys. rękawiczek, 2,5 tys. maseczek jednorazowych oraz 300 przyłbic.
- Wsparliśmy też Komendę Miejską Policji w Gdańsku, która wyraziła potrzebę otrzymania środków ochronnych - dodaje Paweł Buczyński. - Z racji na nasze dobre relacje i wieloletnią współpracę przy okazji różnych wydarzeń, przeszukaliśmy nasz magazyn i przekazaliśmy potrzebne rzeczy.
Wsparcie trafiło także do PSONI (Polskie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Gdańsku). Placówka otrzymała 3 tys. rękawiczek, 300 maseczek jednorazowych, 100 maseczek wielokrotnego użytku, 100 litrów płynu do dezynfekcji.
- Często zdarza się tak, że zgłaszają się do nas organizacje, których podopieczni zostali uwięzieni w domach - wyjaśnia wiceprezes Fundacji Gdańskiej. - Pandemia ma wpływ na to, że ich sytuacja i kondycja psychiczna ulegają pogorszeniu. Ich opiekunowie też chorują, przebywają na kwarantannach, więc zdarza się, że ci ludzie są osamotnieni. Na stronie Gdansk Pomaga jest formularz w którym organizacje pozarządowe z Gdańska mogą zgłosić swoje potrzeby. Staramy się solidarnie, ale też sprawiedliwie, pomagać tym organizacjom.
Bieżący tydzień przyniósł kolejne potrzeby. Wiadomo, że pomocy potrzebuje też Hospicjum Pomorze Dzieciom, które niebawem otrzyma wsparcie, głównie w postaci środków ochrony osobistej.
- Kolejną inicjatywą, którą będziemy teraz wdrażać, jest zaproszenie organizacji pozarządowych z Gdańska, związanych czy to z obszarem kultury, sportu czy pomocy społecznej, do tego, byśmy nauczyli się pracować w nowym świecie - mówi Paweł Buczyński. - Będziemy zapraszać ich na trzy warsztaty on-line, które poprowadzą profesjonalni trenerzy. Pokażą, jak można prowadzić zajęcia, korzystając z narzędzi IT. To jest ważny problem, bo ponieważ wiele organizacji pozarządowych otrzymało dofinansowanie na projekty całoroczne i część planowanych zadań nie mogła się odbyć, bo aktualne rozporządzenia na to nie zezwalają. Trzeba jednak szukać mądrych rozwiązań, które spowodują, że organizacje będą mogły zrealizować zadania, co też wpłynie na ich kondycję finansową, bo nie będą musiały zwracać przyznanych im środków. Poprzez te trzy warsztaty on-line chcemy pokazać organizacjom pozarządowym, w jaki sposób, mogą korzystać z narzędzi, które są darmowe i pomogą w realizacji np. koncertów w sieci, porad prawnych, psychologicznych czy na przykład zajęć jogi.
Czytaj:
HelpEat - bezpłatna aplikacja dla restauratorów i klientów, by wesprzeć branżę gastronomiczną
Kliknij i zgłoś lokalizację osoby bezdomnej. Aplikacja Arrels w Gdańsku i Trójmieście