17 listopada tradycyjnie przypada Dzień Bez Długów. Jako, że jest to niedziela, w Gdańsku specjalne wydarzenia są przeniesione na poniedziałek, 18 listopada. Tego dnia, jak co roku, na tory wyjedzie bezpłatny tramwaj. Będzie on w poniedziałek, 18 listopada, kursował w godz. 10.00 – 13.00 na trasie Strzyża – Siedlce.
Na jego pokładzie spotkać będzie można osoby zaangażowane w realizację gdańskiego programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego, reprezentujące m.in.: Gdańskie Nieruchomości, Gdańskie Centrum Świadczeń, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Urząd Miejski w Gdańsku, Komendę Miejską Policję w Gdańsku, Pomorską Izbę Adwokacką, Wojewódzki Urząd Pracy, Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych oraz organizacje pozarządowe.
Eksperci powiedzą, na jakie wsparcie można liczyć w mieście, powiedzą gdzie zgłosić się, jeśli potrzebna jest dłuższa rozmowa czy pomoc w konkretnej sprawie, przekażą materiały informacyjne.
Również w poniedziałek, 18 listopada, w godz. 10.00 – 13.00 w Gdańskim Centrum Świadczeń (ul. Kartuska 32/34) działać będzie specjalny punkt informacyjny dla mieszkańców. Przez cały rok działa także Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych (al. Grunwaldzka 8, telefon: 728 590 288, e-mail: centrumbeiwoz@gmail.com).
Zadłużenie mieszkańców wobec miasta spadło
Przedstawiając program tegorocznego Gdańskiego Dnia bez Długów wiceprezydent Monika Chabior powiedziała:
- Zadłużenie mieszkańców wobec miasta spadło w ubiegłym roku. W roku 2022 wyniosło prawie 567 milionów złotych, a w kolejnym roku było to 551 milionów. Zwykle widzimy, że długi wzrastają, a w naszym przypadku spadły. Dzieje się tak dlatego, że analizujemy temat i zastanawiamy się, w jaki sposób pracować z mieszkańcami. Jest mnóstwo osób, które mają zadłużenie nie tylko wobec gminy, ale także wobec innych wierzycieli, takich jak banki i wymagają wsparcia. Od 2016 roku prowadzimy Gdański Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, który oferuje wsparcie prawne, ale także psychologiczne, edukacyjne, informacyjne, a czasem także mieszkaniowe.
Jak działa Gdański Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych
W czasie konferencji prasowej w Gdańskim Centrum Świadczeń Katarzyna Ziemann, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, tłumaczyła, jak działa Gdański Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych:
- Gdański Program to m.in. akcje informacyjne realizowane corocznie w czerwcu podczas Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego. W tym roku po raz pierwszy wyszliśmy na rynki miejskie, żeby móc porozmawiać z osobami kupującymi i ze sprzedawcami. Ważne jest konkretne wsparcie prawno-finansowe oraz psychologiczne. Osoby doświadczające zadłużenia, często poprzez poczucie wstydu, boją się powiedzieć najbliższym, z czym się borykają. Prowadzi to do poważnych zaburzeń zdrowia psychicznego i fizycznego. Istotne jest więc, by przychodzić do takich miejsc jak Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych i dowiadywać się jak możemy pomóc sobie i swoim bliskim.
Gdański Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych to cały wachlarz realizowanych w mieście działań dotyczących:
- edukacji ekonomicznej, obejmujących naukę przepisów oraz wypracowanie odpowiedzialnej postawy przy korzystaniu z ogólnie dostępnych usług finansowych,
- zapewnienia bezpieczeństwa ekonomicznego,
- wsparcia psychologicznego,
- wsparcia (np. prawnego) osób zadłużonych w spłacie zobowiązań,
- wsparcia psychologicznego ofiar przestępstw i nadużyć ekonomicznych oraz ich najbliższych,
- prowadzenia indywidualnych programów wyjścia z zadłużenia,
- wypracowania rozwiązań skutecznie poprawiających sytuację ekonomiczną gdańszczanek i gdańszczan.
Pod względem edukacyjnym istotne są także publikacje, takie jak poradniki, z których można dowiedzieć się, jak radzić sobie ze spadkiem czy ze wszystkim sprawami dotyczącymi planowania wydatków. W ramach programu organizowane są także wydarzenia plenerowe, podczas których mieszkanki i mieszkańcy mogą uzyskać bezpłatne porady prawne, finansowe czy mieszkaniowe. W czerwcu jest to Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego, w listopadzie: Dzień Bez Długów.
W ramach Gdańskiego Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych wydawane są cyklicznie publikacje z serii „Pocieszek”, obejmującej treści edukacyjne, informacyjne, a także porady, wskazówki i wzory pism pomocne w różnego rodzaju trudnych sytuacjach życiowych.
Eksperci finansowi doradzają na gdańskich targowiskach
Czym jest Centrum wspierające zadłużonych?
- Centrum jest miejscem, w którym osoby zadłużone i osoby w trudnej sytuacji finansowej mogą skorzystać z bezpłatnego wsparcia specjalistycznego – mówi Piotr Puchalski z Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. - Udzielamy porad prawnych, porad doradcy ekonomicznego do spraw bankowych i pożyczek, a także porad psychologicznych. W 2025 roku powracamy do organizowania grup wsparcia dla osób zadłużonych. Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego udziela także pomocy osobom narażonym na pokrzywdzenie lub nadużycie ekonomiczne. W tym celu prowadzimy m.in. mieszkanie wspomagane dla osób, które utraciły tytuł prawny do lokalu na skutek przestępstw.
Dane dotyczące Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego w roku 2024:
- 192 osoby objęto doradztwem w zakresie edukacyjnym i prawnofinansowym, a 198 osób – doradztwem finansowym ds. bankowych i pożyczkowych;
- w godzinach otwarcia Centrum prowadzono doradztwo za pośrednictwem infolinii – udzielano informacji w zakresie świadczonych usług (odebrano ponad 1300 telefonów);
- przygotowano 100 indywidualnych planów wyjścia z zadłużenia, w tym 17 indywidualnych programów pomocy osobom będącym ofiarami przestępstw i nadużyć ekonomicznych;
- zorganizowano 135 godz. wsparcia w terenie poprzez dojazdy do osób potrzebujących. W ramach tej usługi dostępne było wsparcie prawnika, psychologa i doradcy ekonomicznego
- kontynuowano wsparcie psychologiczne dla osób korzystających z Centrum i objęto wsparciem psychologicznym 16 nowych osób;
Konferencja o finansowym bezpieczeństwie
26 listopada w Olivia Business Centre odbędzie się pierwsza ogólnopolska konferencja dotycząca bezpieczeństwa ekonomicznego i wsparcia osób zadłużonych. Będzie okazją do podzielenia się gdańskim doświadczeniem z realizacji programu BEiWOZ, wymiany dobrych praktyk, nawiązania kontaktów.
Wydarzenie skierowane jest do przedstawicieli lokalnych samorządów, urzędów marszałkowskich i organizacji pozarządowych. W programie: prelekcje oraz część warsztatowa.