Columbia miała kilka miesięcy, gdy w 2006 roku zamieszkała w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Przyjechała do nas z belgijskiego Le Monde Sauvage Zoo Safari Parc. Oliwskie zoo stało się domem dla zwierzęcia na 15 lat. Część życia Calumbia spędziła w towarzystwie partnera z którym doczekała się potomstwa. Jednak po jego śmierci, ostatnie lata spędziła w samotności. W maju br. Columbia przeprowadziła się na Węgry, gdzie w tamtejszym zoo, czekał na nią siedmioletni samiec. Ze względu na wiek gdańskiej pumy nie można mówić o połączeniu jej w parę hodowlaną, jednak jest duża szansa, że ostatnie lata życia spędzi w miłym towarzystwie. Pumy płowe na wolności żyją około 12 lat. W ogrodach zoologicznych ten wiek jest dłuższy, m.in. dzięki bezstresowemu życiu i opiece weterynaryjnej.
- Bardzo cieszymy się, że znalazł się ogród, który będzie starał się dopasować Columbię do życia w towarzystwie samca - mówi Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Powodem znalezienia nowego domu dla pumy płowej był fakt, że w węgierskim zoo zwierzę będzie miało dużo lepsze warunki niż u nas. Wybieg, czy w zasadzie klatka naszej pumy, to spuścizna przeszłości, która nie wpisuje się w aktualne normy. Mieliśmy świadomość, że te warunki są niewystarczające, dlatego podjęliśmy taką decyzję.
Puma płowa to drapieżnik należący do największych przedstawicieli małych kotów. Długość ciała pumy waha się pomiędzy jednym a dwoma metrami. Ogon zwierzęcia zazwyczaj jest długi na 50-80 cm. Samice ważą średnio od 30 do 50 kg, natomiast waga samca może wynieść nawet 100 kg. Pumy płowe to zwierzęta, których wysokość w kłębie wynosi od 50 do 80 cm.
Puma płowa posiada stosunkowo małą głowę, zaokrąglone na końcach uszy, a jej tułów jest smukły i długi. Puma ma muskularne łapy, tylne są dłuższe niż przednie, dzięki czemu jest doskonałym skoczkiem (12 metrów w dal i 7 metrów wzwyż). Przednie łapy drapieżnika posiadają pięć palców, tylne - po cztery. Sierść pumy jest krótka, miękka, o jednolitym zabarwieniu, które jednak różni się u poszczególnych osobników - w zależności od terenów na których występują. Spotyka się pumy płowożółte, szarobrązowe, żółtobrązowe, a nawet czarne. Naturalne środowisko tych zwierząt to Ameryka Północna, Ameryka Południowa, od Kanady po północną Argentynę. Młode pumy płowe są w całości pokryte cętkami, które znikają w czasie dojrzewania.
Pumy rozmnażają się przez cały rok, choć młode pojawiają się na świecie najczęściej w ciepłych miesiącach. Ciąża trwa 3 miesiące. Samica zazwyczaj rodzi od 1 do 5 młodych. Samodzielnie opiekuje się potomstwem przez około 2 lata.
Czytaj:
Aion opuścił gdańskie zoo. Pojechał do Francji zakładać własną rodzinę
Aramis opuścił gdańskie zoo. Pojechał do Niemiec, założyć lwią rodzinę