• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie Wody apelują - zbiorniki retencyjne to nie lodowiska, nie wolno na nie wchodzić!

Gdańskie Wody apelują - zbiorniki retencyjne to nie lodowiska, nie wolno na nie wchodzić!

Mieszkańcy Gdańska chętnie korzystają z uroków zimy, wśród tych atrakcji są też próby wchodzenia na zamarzniętą taflę zbiorników retencyjnych. Gdańskie Wody, spółka administrująca miejskimi zbiornikami retencyjnymi ostrzega - wchodzenie na lodową taflę jest zabronione!
12.02.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Park zimą, śnieg, zamarznięty zbiornik retencyjny
Nz. Park Oruński to miejsce chętnie odwiedzane zimą przez mieszkanców Gdańska na sanki i spacery. Gdanskie Wody ostrzegają - wchodzenie na zamrożone zbiorniki retencyjne jest zabronione i niebezpieczne.
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Grubość pokrywy na oblodzonym zbiorniku wodnym różni się w zależności od miejsca. Szczególnie zdradliwe są zbiorniki przepływowe, posiadające wlot i wylot - czyli praktycznie wszystkie zbiorniki retencyjne w Gdańsku - przy brzegach zamarzają one szybciej, niż przepływająca przez środek masa wody.

- Trzeba zdawać sobie sprawę, że pokrywa lodowa może mieć zaledwie kilka centymetrów grubości, a głębokość zbiorników sięga nawet trzech metrów - mówi Leszek Zakrzewski, dyrektor ds. eksploatacji Gdańskich Wód, spółki administrującej miejskimi zbiornikami retencyjnymi.

Poza temperaturą powietrza, rodzajem zbiornika i grubością pokrywy, na wytrzymałość lodu wpływa obciążenie śniegiem lub wodą i wielkość zbiornika, a także zjawisko tzw. „ciepłych prądów”. 

 

- Mówimy o nim wtedy, gdy wskutek gazów emitowanych przez butwiejące na dnie zbiornika szczątki organiczne ciepła woda wynoszona jest ku górze -  tłumaczy Leszek Zakrzewski.

 

planszadobra
 

Cieńsza warstwa lodu może być wynikiem działania odwilży (prognozy dla Gdańska na najbliższe dni przewidują delikatne ocieplenie z temperaturą w ciągu dnia oscylującą wokół 0 st. C). Stąpanie po takiej powierzchni może być szczególnie groźne - ryzyko załamania się pokrywy i wpadnięcia do wody jest bardzo duże. 

 

Jak zachować się w przypadku wpadnięcia do lodowatej wody?

  • Szybko oceń sytuację - czy łatwiej będzie dopłynąć do brzegu, czy złapać się kry i oczekiwać na pomoc?

  • Samodzielne płynąc do brzegu, unikaj szybkich nieskoordynowanych ruchów i staraj się zachować spokojny oddech. W zimnej wodzie najlepiej płynąć tzw. „żabką” i stale kontrolować kierunek.

  • Uważaj na ostre przedmioty w wodzie (kra, korzeń), które mogą zranić - nawet niewielkie krwawienie przyspiesza wychłodzenie organizmu.

 

O zakazie wchodzenia na lód informują tymczasowe tabliczki, a także na stałe zamontowane słupki informacyjne. Link do animacji edukacyjnej

(opr. AK)

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej