Gdańskie uczelnie przyjazne dla środowiska. Politechnika najbardziej w Polsce

Politechnika Gdańska ponownie potwierdziła, że jest liderem wśród polskich uczelni w zakresie zrównoważonego rozwoju. W dorocznym rankingu UI GreenMetric World University Rankings, który ocenia zaangażowanie uczelni na świecie w ochronę środowiska, zajęła 1. miejsce spośród polskich uczelni, 57. w Europie i 199. na świecie. Uniwersytet Gdański znalazł się na 4. miejscu w Polsce i awansował w ciągu roku w rankingu światowym o 321 pozycji.
27.12.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grafika przedstawiająca logo rankingu UI GreenMetric
Ranking UI GreenMetric od 15 lat ocenia zaangażowanie uczelni na całym świecie w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju
Graf. UI GreenMetric

1447 uczelni z 95 krajów

Tegoroczna edycja UI GreenMetric World University Rankings była już 15. odsłoną tego prestiżowego rankingu oceniającego zaangażowanie uczelni wyższych w ochronę środowiska i podejmowane przez nie inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Zainicjowany w 2010 roku przez Uniwersytet Indonezyjski ranking opiera się na 39 wskaźnikach w 6 kategoriach o różnej wadze:

  • infrastruktura (15 proc.),
  • energia i zmiany klimatu (21 proc.),
  • gospodarka odpadami (18 proc.),
  • transport (18 proc.),
  • gospodarka wodna (10 proc.),
  • edukacja i badania (18 proc.).

Ranking bada m.in. zaangażowanie uczelni w zagadnienia związane ze środowiskiem naturalnym (w tym z infrastrukturą, transportem, zużyciem wody i energii elektrycznej, gospodarowaniem odpadami na kampusie). Istotną kwestią dla organizatora jest również bogactwo oferty edukacyjnej i działań badawczych podejmowanych w obszarze zrównoważonego rozwoju.

- Wierzymy, że uniwersytety odgrywają integralną rolę we wspólnym wysiłku interesariuszy i społeczności w walce ze zmianą klimatu. Poprzez promowanie i rozwijanie nowych pomysłów i innowacji mamy nadzieję, że uniwersytety będą mogły promować oszczędzanie energii i wody, recykling odpadów i zielony transport. Jednak takie działania będą wymagały zmiany zachowań, a także problemów ekonomicznych i społecznych związanych ze zrównoważonym rozwojem. W tym względzie mamy nadzieję, że uniwersytety mogą stać się wzorem do naśladowania dla społeczeństwa i kluczowym partnerem dla rządu – piszą organizatorzy rankingu, którzy w 2024 roku wzięli pod lupę aż 1447 uczelni z 95 krajów, czyli o 294 instytucje więcej niż przed rokiem.

Warto zaznaczyć, że w 1. edycji, w 2010 roku, sklasyfikowano ledwie 95 uczelni na całym świecie.

PAN Biblioteka Gdańska zmienia się dla czytelników. Trwa remont parteru historycznego budynku

Na szczycie tegorocznego rankingu znalazły się trzy uniwersytety europejskie:

  1. Wageningen University & Research centre (Holandia) - 9575 pkt.
  2. Nottingham Trent University (Wielka Brytania) – 9550 pkt.
  3. Uniwersytet w Groningen (Holandia) – 9475 pkt.

Spoza Europy, najwyżej w klasyfikacji, bo na 5. miejscu, znalazł się Uniwersytet w São Paulo (Brazylia).

Pełne wyniki rankingu na stronie greenmetric.ui.ac.id.

Na zdjęciu widoczny jest zabytkowy budynek z czerwonej cegły otoczony zielenią, prawdopodobnie należący do Politechniki Gdańskiej, co sugeruje napis na placu. Promienie słońca przebijające się przez drzewa dodają ciepłego, malowniczego klimatu tej scenie.
Politechnika Gdańska, fragment gmachu głównego uczelni
Fot. Anna Rezulak/KFP

Politechnika Gdańska najbardziej „zielona” w Polsce, UG pnie się w górę

Organizatorzy UI GreenMetric rozpatrzyli w mijającym roku zgłoszenia z 15 uczelni polskich. Podobnie jak przed rokiem najbardziej „zielona” okazała się Politechnika Gdańska, która w sumie zdobyła 8010 pkt. Niżej na polskim podium znalazły się Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Najwyższą ocenę PG uzyskała w kategorii „edukacja i badania”, zdobywając ponad 95% punktów.

- Wynik ten potwierdza, że Uczelnia należy do ścisłej czołówki liderów w zakresie działań edukacyjnych – pisze Politechnika Gdańska, dodając, że tegoroczne wyniki są dowodem na konsekwentną realizację strategii uczelni, która kładzie nacisk na działania proekologiczne, edukację i badania związane ze zrównoważonym rozwojem.

Najwyższa pozycja w Polsce oznacza 57. miejsce w Europie i 199. na świecie.

Tuż za polskim podium, na 4. miejscu znalazł się Uniwersytet Gdański. Uczelnia w światowym rankingu awansowała w ciągu roku aż o 321 miejsc i znalazła się na 349. pozycji, zdobywając w sumie 7275 punktów (rok wcześniej 5670). 

27 państw Unii Europejskiej w Gdańsku o wyzwaniach dla europejskiej edukacji

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask