
Gdańskie Targi Książki to największe tego typu wydarzenie na Pomorzu. W Gdańsku takiej inicjatywy, na taką skalę, jeszcze nie było
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
Zorganizowane po raz pierwszy w 2018 roku Gdańskie Targi Książki były pierwszą tak dużą inicjatywą poświęconą literaturze na Pomorzu. Podobne wydarzenia odbywają się od lat w całej Polsce i cieszą się ogromną popularnością, jednak Trójmiasto mogło się pochwalić znacznie mniejszymi imprezami czytelniczymi, choć prestiżowymi, jak Literacki Sopot czy gdyński festiwal Miasto Słowa.
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
Polecamy wydarzenia w Gdańsku
W marcu ubiegłego roku to się zmieniło. Magdalena Kalisz wpadła na pomysł, by w Gdańsku odbywały się targi czytelnicze, jakich jeszcze nie było. Co więcej miało to być nie tylko wydarzenie ze stoiskami z książkami, promujące czytelnictwaoi literaturę publikowaną w Polsce, ale również okazja do konsolidacji środowiska literackiego i umożliwienia spotkania z nim mieszkańcom Trójmiasta i województwa pomorskiego.
Czy to się udało? Zdecydowanie. Aż 15 tys. osób odwiedziło pierwszą odsłonę czytelniczego wydarzenia.
Nic więc dziwnego, że organizatorzy postanowili kontynuować ideę. Podczas drugiej edycji Gdańskich Targów Książki, która odbędzie się w dniach 29-31 marca 2019 r. zaprezentuje się 80 wydawnictw z całej Polski.
- Pragniemy przedstawić zróżnicowane spektrum literatury - od głównego nurtu, uznanych autorów i twórców bestsellerów po debiutantów - zapowiada Magdalena Kalisz, pomysłodawczyni i współorganizatorka Gdańskich Targów Książki. - Od prozy, przez poezję, książki popularno-naukowe, aż po coraz prężniej rozwijającą się literaturę dziecięcą czy książki artystyczne.
Tak było podczas pierwszej edycji:
Podobnie jak w ubiegłym roku, także w tym organizatorzy zadbają o to, by w wydarzeniu wzięły udział najlepsze polskie wydawnictwa i nazwiska liczące się w świecie literatury.
Oprócz stoisk z książkami, na czytelników czekać będą liczne atrakcje i wydarzenia towarzyszące, jak spotkania i debaty wokół nowości wydawniczych, wystawy tematyczne oraz warsztaty popularyzujące estetykę i projektowanie książek.
Nie jest jeszcze znana lista wystawców, ale wiadomo, że oprócz tych, które zaprezentowały się podczas pierwszej edycji, pojawią się także tacy, którzy zadebiutują na gdańskich targach.
- Chcemy gościć uznane i rozpoznawalne marki, ale też prężne niezależne wydawnictwa, którym nie udało się pojawić podczas pierwszej edycji targów. Zależy nam, żeby ta edycja przyciągnęła jeszcze więcej miłośników literatury i przyczyniła się do promocji czytelnictwa w Polsce - dodaje Kalisz.
W tym roku po raz pierwszy na targi został zaproszony także gość honorowy. Będzie nim nie jedna osoba, ale cały kraj - Islandia.
- Związki pomiędzy Polską a tym krajem z roku na rok są coraz bardziej intensywne. Chcemy zaprosić czołowych islandzkich pisarzy i pisarki, poetów i poetki, aby przybliżyć mieszkańcom Pomorza literaturę islandzką - komentuje Kalisz.
Szczegóły dotyczące wydarzenia (będą pojawiać się w ciągu kolejnych dni) oraz formularz zgłoszeniowy dla wystawców: www.gdanskietargiksiazki.pl.