
Koordynatorki programu Erasmus w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 na Przymorzu, od lewej: Elżbieta Jankowska-Pietras i Agnieszka Wietek
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Jaki był cel konferencji w ZSP 1?
Miejsce wtorkowej konferencji połączonej z warsztatami nie było przypadkowe.
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
Polecamy wydarzenia w Gdańsku
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, przy ul. Jagiellońskiej 14, korzysta z projektu Erasmus już po raz trzeci. Po raz pierwszy uczestniczył w tym programie w 2019 r.
- Chcemy się podzielić z innymi dyrektorami, nauczycielami gdańskich szkół i przedszkoli naszą wiedzą i doświadczeniem w zakresie projektu Erasmus. I jednocześnie zachęcić wszystkich do skorzystania z tej oferty - mówi Elżbieta Jankowska-Pietras, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w ZSP 1 i jedna z koordynatorek programu w szkole.
Szkolenia i kursy nauczycieli w sześciu krajach
A trzeba przyznać, że w tym względzie kadra pedagogiczna ZSP 1 ma się czym pochwalić.

Gośćmi konferencji w ZSP 1 byli Grzegorz Kryger, Pomorski Kurator Oświaty i siedząca obok niego Monika Chabior, zastępca prezydenta Gdańska
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Kadra pedagogiczna szkoły na Przymorzu w 2023 r. wzięła udział w czterech kursach metodycznych kursach za granicą: we Florencji (Włochy), Helsinkach (Finlandia), Nicei (Francja) oraz na Teneryfie (Hiszpania). Szkolenie trwały tydzień. Ponadto, część nauczycieli uczestniczyła na Cyprze i Malcie w dwutygodniowych kursach języka angielskiego oraz jęz. francuskiego w Nicei.
Czytaj także: “Zrobił kawał dobrej roboty dla Gdańska”. Filmowe podsumowanie 5. rocznicy śmierci prezydenta Pawła Adamowicza
Ogółem, z programu Erasmus w ZSP 1 skorzystało w ub. roku 29 nauczycieli oraz jeden pracownik niepedagogiczny. Całość była finansowana z budżetu Unii Europejskiej.
- Jakie mieliśmy z tego korzyści? Przede wszystkim wszechstronny rozwój nauczycieli, podwyższanie swoich umiejętności i kwalifikacji. Ważnym elementem jest też nawiązywanie kontaktów międzynarodowych i zwiedzanie świata - tłumaczy Elżbieta Jankowska-Pietras.

Uczestników konferencji powitała Iwona Kozłowska, dyrektorka ZSP 1, opowiadając m.in. o stresie, jaki przeżyła jadąc na Erasmusowski kurs angielskiego nie znając żadnego słowa w tym języku
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
O jeszcze jednym walorze udziału w Erasmusie wspomniała Agnieszka Wietek, nauczycielka wychowania fizycznego w ZSP 1 współkoordynatorka projektu w szkole. - Pokazujemy w ten sposób uczniom, że można się uczyć przez całe życie - podkreśliła.
Czym jest samotność nauczyciela?
Do udziału szkół w Erasmusie zachęcała Monika Chabior, zastępca prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
Czytaj także: Tylko nie Janusz i Grażyna, czyli o imionach: nadanych w 2023 roku oraz tych niechcianych
- Jest świat edukacji i świat poza edukacją. I te światy się sobie nawzajem przyglądają i nie do końca rozumieją. Jest milion powodów, dlaczego tak się dzieje. Jedną z ważnych rzeczy, nad którymi w Polsce musimy się poważnie zastanowić jest swego rodzaju samotność nauczyciela w klasie, wobec uczniów i uczennic oraz rodziców. Nauczyciele powinni pracować ze sobą w grupach. Wspólne dochodzenie do rozwiązania różnych problemów to wielka wartość. Dużo dziś mówi się o odchudzeniu programów nauczania. Ale kolejną sprawą powinno być nasze uczenie się bycia razem. A Erasmus jest doskonałym przykładem na to, żeby właśnie razem pobyć. Żeby wyjść z butów nauczającego i wejść w buty uczącego się - przekonywała Monika Chabior.
Erasmus - program tylko dla naprawdę chcących
Do uczestników konferencji zwrócił się też Grzegorz Kryger, Pomorski Kurator Oświaty, do niedawna wieloletni dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Do udziału w konferencji nt. Erasmusa w ZSP 1 zarejestrowało się ok. 40 osób
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
- To miło zacząć dzień wśród osób, którym się chce. A żeby działać w Erasmusie, to naprawdę trzeba chcieć. Odpowiadając na hasło konferencji tu nie ma wątpliwości, że jest to twardy orzech do zgryzienia. Ale dla mnie całą wartością tego, co robicie jest współpraca. Tego nie może zrobić jedna osoba. Może być inicjator, pomysłodawca, ale nie da się tego przeprowadzić od początku do końca samodzielnie. Musi być cały sztab ludzi - powiedział Grzegorz Kryger.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z KONFERENCJI W ZSP 1 DOTYCZĄCEJ UCZESTNICTWA SZKÓŁ W PROGRAMIE ERASMUS:
Krótko o programie Erasmus
Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. Jego budżet na lata 2021-2027 wynosi 26,2 miliarda euro.
Czytaj także: Wrzeszcz Górny. Przygotowania do remontu budynku Zespołu Szkół Specjalnych nr 1
Wszelkie informacje dotyczące kolejnej edycji projektu Erasmus, w tym podstawowe, jak złożyć wniosek (termin upływa 20 lutego), są dostępne na stronie internetowej Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.