W jaki sposób odbywa się rekrutacja do szkół średnich?
Podobnie jak w ubiegłym roku, składanie podań do szkół ponadpodstawowych odbywa się poprzez elektroniczny system naboru.
Terminy rekrutacji do liceów, techników, szkół branżowych w 2023 r. w Gdańsku
Terminy tegorocznej rekrutacji do gdańskich szkół średnich ustalone zostały zarządzeniem Pomorskiego Kuratora Oświaty.
- Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych odbędzie się 19 lipca.
- Potwierdzenie woli przyjęcia do danej szkoły będzie można składać w terminie od 20 do 26 lipca do godz. 15.00.
- Lista kandydatów przyjętych ukaże się 27 lipca.
- Podobnie jak w roku ubiegłym rekrutujemy aż półtora rocznika. Jest to nie lada wyzwanie techniczne, organizacyjne, infrastrukturalne, ale przede wszystkim związane z obsadą szkół, czyli z brakiem nauczycieli na rynku pracy - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska we wtorek, 21 marca, podczas konferencji prasowej poświęconej rekrutacji. - W tym roku szkoły podstawowe w Gdańsku ukończy 6400 absolwentów. Spodziewamy się, że zainteresowanych nauką w szkołach średnich w Gdańsku będzie około 7000 uczniów. Obecnie jesteśmy w stanie przygotować 6200 miejsc, przy założeniu, że w klasach będzie po 31 dzieci. Będziemy jednak stale analizować sytuację i gdzie będzie to konieczne, zwiększać dostępność miejsc tak, aby wszyscy chętni uczniowie znaleźli miejsce w gdańskich szkołach.
Ile szkół średnich można wybrać?
Podczas tegorocznej rekrutacji, zgodnie z przyjętą uchwałą Rady Miasta Gdańska, absolwenci szkół podstawowych będą mogli składać podania o przyjęcie do nieograniczonej liczby szkół w rekrutacji. Pozwoli to ograniczyć liczbę kandydatów, którzy o miejsce w szkole ponadpodstawowej będą musieli ubiegać się w rekrutacji uzupełniającej.
- W procesie rekrutacji, w tym roku szczególnie, widzimy, że rola rodziców i opiekunów będzie bardzo istotna w wyborze szkoły. Żebyśmy nie zostawiali uczniów samych z tym wyborem, tym bardziej, że on będzie bardzo trudny - apeluje Grzegorz Kryger, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Dajemy dużą możliwość wyboru pomiędzy nowoczesnymi szkołami ogólnokształcącymi, technicznymi i branżowymi prowadzonymi przez samorząd. Mamy też dużo szkół niesamorządowych. Wykorzystajmy w sposób rozsądny tę możliwość wyboru więcej niż pięciu szkół.
Co dalej po szkole? Centrum Rozwoju Talentów zaprasza uczniów na warsztaty i spotkania
Gdański Tydzień Zawodowca
Od 27 marca będzie można zapoznać się z ofertą szkół samorządowych zawodowych i ogólnokształcących działających na terenie Gdańska. Podczas Gdańskiego Tygodnia Zawodowca będzie można wziąć udział w dniach otwartych w szkołach zawodowych, warsztatach przygotowanych przez Gdańskie Centrum Talentów, które podpowie m.in. jaką szkołę średnią wybrać, a cały tydzień zakończony zostanie 1 kwietnia Gdańskimi Targami Szkół Ponadpodstawowych w AMBEREXPO od godz. 10.
- Celem targów jest zapoznanie młodzieży z ofertą gdańskich szkół ponadpodstawowych i wsparcie w dokonaniu wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej. Swoją ofertę zaprezentuje 15 szkół zawodowych: techników i branżowych szkół I stopnia i 19 szkół ogólnokształcących. Ponadto w specjalnej strefie będzie można porozmawiać z doradcami zawodowymi i mentorami - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
Podczas wydarzenia będzie można odwiedzić stoisko dotyczące organizacji Igrzysk Europejskich w zawodach - EuroSkills Gdańsk 2023, a także zajrzeć do wnętrza Mobilnego Centrum Edukacyjnego – nowoczesnej przestrzeni dla osób, które interesują się edukacyjnymi programami europejskimi i najnowszymi technologiami. Szczegóły dotyczące Gdańskiego Tygodnia Zawodowca dostępne są także na Gdańskiej Platformie Edukacyjnej.
“Niech WorldSkills będzie z wami” - medaliści mistrzostw Polski młodych zawodowców wybrani
oprac. IB