• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie przychodnie przygotowują się do szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2

Gdańskie przychodnie przygotowują się do szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2

Wiele przychodni w Gdańsku jest zainteresowanych realizacją szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Przeszkodą są niektóre - zdaniem placówek trudne do spełnienia - wymagania NFZ. W ilu i w jakich przychodniach w Gdańsku będziemy mogli się zaszczepić, dowiemy się po 17 grudnia 2020 roku, kiedy mija termin rozpatrywania wniosków złożonych przez przychodnie. 
08.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przychodnie, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień muszą spełnić wiele warunków, m.in. mieć możliwość szczepienia pięć dni w tygodniu
Przychodnie, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień muszą spełnić wiele warunków, m.in. mieć możliwość szczepienia pięć dni w tygodniu
                                                                                                                                                                                                      Fot. Pixabay

 

 

Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił nabór do Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Fundusz do 11 grudnia 2020 r. zbiera elektroniczne deklaracje od placówek medycznych, które chcą przystąpić do programu. Pierwszeństwo mają poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

 

Wtorek: podwójny wzrost zakażeń: 8312 w kraju, 515 na Pomorzu, 123 w Gdańsku

 

Nabór prowadzony jest wśród placówek medycznych i indywidualnych praktyk zawodowych, w szczególności tych, które mają już podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej.

Rozpatrywanie wniosków potrwa do 17 grudnia 2020 r. Placówki, które pozytywnie przejdą kwalifikację, otrzymają elektroniczne potwierdzenie i zostaną dołączone do programu. 

 

Placówki, które deklarują zgłoszenie się do programu, muszą spełnić kilka podstawowych warunków. To między innymi:

  • Powinny prowadzić działalność w warunkach ambulatoryjnych (w gabinecie) lub na miejscu u pacjenta,
  • Dysponować kadrą i warunkami lokalowymi pozwalającymi na przeprowadzenie szczepień,
  • Mieć możliwość szczepienia co najmniej 5 dni w tygodniu;
  • Powinny mieć zdolność do wykonywania co najmniej 180 szczepień tygodniowo przez jeden zespół szczepiący w punkcie szczepień; 
  • Organizacja procesu szczepienia powinna uwzględniać separację osób szczepionych od pozostałych pacjentów
  • Jeden zespół szczepiący to dwie osoby (dotyczy także zespołów mobilnych): lekarz lub felczer i pielęgniarka, położna lub higienistka szkolna lub osoba wykonująca inny zawód medyczny posiadająca wymagane uprawnienia i kwalifikacje;

 

"Przychodnia Morena" przy ul. Jaśkowa Dolina w Gdańsku jest największą przychodnią lekarską w Trójmieście: ma pod opieką 30 tys. pacjentów, współpracuje ze stu lekarzami ponad 20 specjalności. Na miejscu można wykonać badania diagnostyczne, laboratoryjne i radiologiczne.

 

 

Budynek, schody, trawnik przed budynkiem
Gdańska "Przychodnia Morena" gotowa jest na przystąpienie do Narodowego Programu Szczepień
                                                                                                                                                                                Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

- Jesteśmy zainteresowani realizacją szczepień - mówi Barbara Rolbiecka-Tkaczyk, prezes zarządu Przychodni Morena w Gdańsku. - Mamy dobrą sytuację lokalową, bo mamy pomieszczenia przeznaczone wyłącznie do szczepień i osobne ciągi komunikacyjne prowadzące do nich, co zapewnia wymaganą przez NFZ separację pacjentów. Problemem może być przechowywanie szczepionek w temperaturze minus 80 stopni, ale jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić. Mamy też dwuosobowy zespół szczepiący, także wyjazdowy, który dojedzie do pacjenta. Jeszcze nie złożyliśmy deklaracji, przygotowujemy się, mamy czas do 11 grudnia 2020 roku. 

 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz: - Czuję się dobrze. Bardzo wszystkim dziękuję za serdeczne myśli

 

Podobnie czeka jeszcze wiele przychodni w Trójmieście i na Pomorzu - choć większość deklaruje chęć przystąpienia do Narodowego Programu Szczepień, najpierw starają się wyjaśnić wątpliwości co do wymogów NFZ. 

Z powodu pytań, które napływają do oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia od placówek medycznych zainteresowanych realizacją szczepień we wtorek i środę, 8 i 9 grudnia, zorganizowano punkty konsultacyjne w oddziałach wojewódzkich Funduszu, w których koordynatorzy do spraw szczepień udzielają informacji na temat zasad kwalifikacji do programu. 

- Nabór ruszył i do 11 grudnia przychodnie mają czas na zgłaszanie się - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ. - Mamy wiele telefonów od lekarzy, przychodni, pytania dotyczą logistyki przeprowadzania szczepień, dotyczą organizacji punktów szczepień, zespołów wyjazdowych itp. Konsultacje to nie tylko wyjaśnianie wątpliwości, ale też zbieranie informacji na temat tego, co można zmienić, poprawić itp. Niewykluczone, że niektóre z wymogów mogą być z czasem dopasowane do rzeczywistości, w której funkcjonują przychodnie.  


Nabór chętnych przychodni odbywa się przez centralę NFZ, która prowadzi też wirtualne i telefoniczne “dni otwarte” na temat programu szczepień. 

- W ciągu dwóch dni, w poniedziałek i wtorek mieliśmy kilkaset telefonów - mówi Sylwia Wądrzyk, rzecznik NFZ. - To pokazuje skalę zainteresowania. Najczęstsze pytanie dotyczy konieczność zaszczepienia 180 pacjentów w tygodniu, wyjaśniamy więc związane z tym wątpliwości. W ogłoszeniu jest mowa o „zdolności do wykonania co najmniej 180 szczepień tygodniowo (…)”, co oznacza możliwość zorganizowania zespołu, który będzie w stanie zrealizować 180 szczepień tygodniowo. W przypadku np. mniejszego zainteresowania szczepieniem ze strony pacjentów lub innych, niezależnych od placówki przyczyn, liczba wykonanych szczepień może być mniejsza.

 

UCK. 35 tys. wymazów w pięciu punktach testowych na COVID-19 i nowa strona dla pacjentów

 

Mikołaj Ruciński, dyrektor ds. świadczeń i lecznictwa Nadmorskiego Centrum Medycznego w Gdańsku, które posiada 10 domów medycznych m.in. we Wrzeszczu, na Zaspie, Przymorzu, Żabiance czy Oliwie uważa, że niektóre wymogi Funduszu są trudne do spełnienia. 

- Bez działań dostosowujących, inwestycji w budynkach naszych przychodni, szczepienia jesteśmy w stanie prowadzić w jednej, może dwóch naszych placówkach - mówi Ruciński. - W Gdańsku byłaby to przychodnia przy ulicy Kołobrzeskiej. Najtrudniejszy warunek to właśnie te wymogi lokalowe i 180 pacjentów tygodniowo, których trzeba zaszczepić. Na pewno atrakcyjną dla podmiotów medycznych kwestią jest wynagrodzenie za udział w programie. Koszt szczepionki to ponad 61 złotych, to dobra stawka. Dla porównania - za poradę lekarza POZ Fundusz płaci 49 złotych. 

 

Przychodnie zainteresowane udziałem w Narodowym Programie Szczepień mogą osobiście skorzystać z konsultacji w środę, 9 grudnia 2020 roku w  siedzibie Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przy ul. Podwale Staromiejskie 69 w godz. 8.00-16.00.

Przedstawiciele placówek medycznych mogą uzyskać szczegółowe informacje o programie dzwoniąc do końca tygodnia na w godzinach od 8 do 18 na specjalnie uruchomiony numer telefonu 58 7512735.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące naboru do Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 publikowane są na stronie internetowej NFZ .

 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane