Gdańskie Przestrzenie Lokalne (GPL) to projekt, który jest realizowany z myślą o mieszkańcach i przy ich współudziale. Jego celem jest poprawa funkcjonalności i estetyki przestrzeni publicznych zlokalizowanych w gdańskich dzielnicach i osiedlach. Lokalne przestrzenie publiczne są niezwykle istotne z punktu widzenia mieszkańców. Są miejscami, gdzie toczy się ich codzienne życie i są realizowane podstawowe potrzeby (związane z zakupami, edukacją, wypoczynkiem, rekreacją czy integracją). Przestrzenie lokalne powinny być bezpieczne, dostępne i integrujące lokalną społeczność. Dlatego tak istotne podczas ich planowania jest stosowanie zasad projektowania uniwersalnego, niwelowanie barier i uwzględnianie potrzeb mieszkańców. Przestrzenie lokalne powinny tworzyć spójną sieć powiązaną z terenami zieleni, centrami usługowymi i systemem komunikacji miejskiej.
W GPL został wskazany system przestrzeni lokalnych obejmujący całe miasto. Dla każdej z nich obecnie jest opracowywana karta terenu, zawierająca m.in. ogólne wytyczne dotyczące zagospodarowania. Te informacje mają następnie wesprzeć mieszkańców, rady dzielnic czy jednostki miejskie w działaniach zmierzających do urządzenia poszczególnych miejsc. Zbiór wytycznych powinien przyczynić się do poprawy koordynacji działań dotyczących przestrzeni publicznych, skutkujących ich spójnym zagospodarowaniem i zachowaniem najważniejszych powiązań przestrzennych i funkcjonalnych.
Każda z lokalizacji Gdańskich Przestrzeni Lokalnych sukcesywnie jest konsultowana z mieszkańcami, radami dzielnic i przedstawicielami jednostek miejskich. Podczas spotkań są omawiane konkretne lokalizacje i możliwości ich zagospodarowania.
Korzystając z uaktualnionych map, dostępnych na stronie brg.gda.pl można m.in. sprawdzić, gdzie znajdują się wybrane przestrzenie lokalne.