• Start
  • Wiadomości
  • Ulica Nieborowska na Chełmie. Jakie zmiany w programie Gdańskie Przestrzenie Lokalne?

Ulica Nieborowska na Chełmie. Jakie zmiany w programie Gdańskie Przestrzenie Lokalne?

Zagospodarowanie ulicy w formie wyniesionego jednoprzestrzennego ciągu pieszo-jezdnego wyposażonego w elementy małej architektury, oświetlenie oraz nowe nasadzenia roślinności - to główne propozycje zmian w koncepcji Biura Rozwoju Gdańska wzdłuż ul. Nieborowskiej w ramach programu Gdańskie Przestrzenie Lokalne.
17.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ulica Niepołomicka na Chełmie
Ulica Nieborowska na Chełmie
fot. BRG

 

Gdańskie Przestrzenie Lokalne to projekt realizowany przez Biuro Rozwoju Gdańska przy współudziale mieszkańców i Rad Dzielnic. Jego celem jest poprawa funkcjonalności i estetyki przestrzeni publicznych zlokalizowanych w gdańskich dzielnicach i osiedlach. 

Wyznaczono 108 lokalizacji (stan na 17 czerwca 2021), które powinny stać się bardziej atrakcyjne i funkcjonalne dla lokalnych społeczności. 

Opracowanie służy przede wszystkim mieszkańcom, Radom Dzielnic, lokalnym liderom i społecznikom, dla których spójne wytyczne mogą być pomocne przy składaniu wniosków do Budżetu Obywatelskiego, bądź przy realizacji projektów w ramach środków własnych Rad Dzielnic.


Jedną z opracowanych lokalizacji jest rejon ul. Nieborowskiej w dzielnicy Chełm. 

Teren obejmuje obszar osiedlowego centrum usługowego przy ulicach Nieborowskiej i Wawelskiej wraz z fragmentem ulicy Wilanowskiej prowadzącej do Jaru Wilanowskiego - głównej przestrzeni rekreacyjnej dzielnicy. Są tutaj m.in. parkingi i niezagospodarowany teren kościoła p.w. Św. Teresy Benedykty od Krzyża. 

- Teren posiada potencjał społeczny związany z obecnością bogatego programu różnorodnych usług oraz handlem lokalizującym się wzdłuż ulicy Nieborowskiej, a także obecnością kościoła stanowiącego centrum kulturowe osiedla - mówi Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska. - Natomiast potencjał rekreacyjny wiąże się z możliwością urządzenia szeregu przestrzeni zielonych wzdłuż ulicy, co umożliwi powstanie atrakcyjnej przestrzeni lokalnej służącej mieszkańcom.

Głównym kierunkiem zmian w koncepcji BRG jest urządzenie alei spacerowej (wzdłuż ulicy Nieborowskiej) na długości od ronda z ul. Królowej Bony do ronda z ul. Wawelską. 

- Wypracowane z mieszkańcami rozwiązanie przestrzenne to zagospodarowanie ulicy w formie wyniesionego jednoprzestrzennego ciągu pieszo-jezdnego wyposażonego w elementy małej architektury, oświetlenie oraz nowe nasadzenia roślinności. Wprowadzenie takiego rozwiązania umożliwi użytkownikom bezpieczne i swobodne poruszanie się pomiędzy centrum usługowym, a zielonymi skwerami zaproponowanymi do wprowadzenia urządzeń rekreacyjnych z uwzględnieniem potrzeb różnych grup wiekowych - wyjaśnia Anna Borzyszkowska, projektantka Biura Rozwoju Gdańska. - Ważnym elementem układu jest również wykreowanie przestrzeni w formie reprezentacyjnego placu przed wejściem do kościoła pod wezwaniem świętej Teresy Benedykty od Krzyża.

Wśród wytycznych znajduje się także zagospodarowanie pasów zieleni przyulicznej (wzdłuż ul. Nieborowskiej naprzeciwko kościoła) w obiekty małej retencji miejskiej z zastosowaniem roślinności hydrofitowej-filtrującej.

 

Szkic koncepcyjny możliwości zagospodarowania przestrzeni lokalnej w rejonie ulicy Nieborowskiej
Szkic koncepcyjny możliwości zagospodarowania przestrzeni lokalnej w rejonie ulicy Nieborowskiej
rys. Anna Fikus-Wójcik / BRG

 

Wskazane szczegółowe wytyczne projektowe to:

  1. Wykreowanie alei spacerowej, na długości od ronda „a” do ronda „b”, stanowiącej główną przestrzeń lokalną ulicy Nieborowskiej z priorytetem dla pieszych w formie wyniesionego jednoprzestrzennego ciągu pieszego wyposażonego w elementy małej architektury, oświetlenie oraz nowe nasadzenia roślinności wielopiętrowej.
  2. Wykreowanie przestrzeni pieszej w formie reprezentacyjnego placu przed wejściem do kościoła p.w. Św. Teresy Benedykty od Krzyża. Preferowane spójne zagospodarowanie z uwzględnieniem posadzki, odpowiedniego oświetlenia, miejsc do siedzenia, elementów sztuki, zieleni, wody.
  3. Urządzenie i wyposażenie w małą architekturę przestrzeni w formie zielonych skwerów. Zaleca się w tych miejscach odseparowanie ciągu pieszego pasem zieleni od skrajni drogi. Dla terenów oznaczonych „III” preferowane zagospodarowanie z uwzględnieniem potrzeb różnych grup wiekowych.
  4. Zagospodarowanie pasów zieleni przyulicznej (wzdłuż ul. Nieborowskiej naprzeciwko kościoła) w obiekty małej retencji miejskiej z zastosowaniem roślinności hydrofitowej - filtrującej.
  5. Wprowadzenie zieleni niskiej i średniej na skarpie wzdłuż ulicy Wilanowskiej przesłaniającej parking.
  6. Obiekt na zakończeniu osi widokowej ulicy Nieborowskiej np. w formie zielonej bramy uformowanej z zimozielonych krzewów, pnączy bądź szpaleru drzew przesłaniających widok na zaplecze obiektu usługowego.
  7. Wprowadzenie nowych szpalerów drzew zgodnych z warunkami siedliskowymi.
  8. Wykreowanie połączeń pieszych z główną przestrzenią lokalną.
  9. Urządzenie przestrzeni ulicy z priorytetem dla ruchu pieszego na długości od ronda z przejściami „a” do ronda z przejściami „b”; urządzenie zaproponowanych przejść dla pieszych w formie wyniesionej jezdni do poziomu chodników.

 

(kliknij w grafikę, aby powiększyć)

Chełm_Nieborowska mala

 

Rejon przy ul. Nieborowskiej jest jedną z 25 lokalizacji wybranych w dzielnicy urbanistycznej Południe w ramach programu Gdańskich Przestrzeni Lokalnych. I jedną z pięciu w dzielnicy Chełm.

 

(kliknij w grafikę, aby powiększyć)

GPL-POUDNIE mala



Na stronie Biura Rozwoju Gdańska znajduje się interaktywna mapa, na której zaznaczono wszystkie 108 lokalizacji.

Więcej o Gdańskich Przestrzeniach Lokalnych.

 

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok