Gdańskie obiekty na niebiesko w Światowy Dzień Cukrzycy

Co roku, 14 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Symbolem jedności chorujących na tę chorobę jest kolor niebieski. W Gdańsku, w ramach solidarności z diabetykami i ich przyjaciółmi, w dniach 13-14 listopada na niebiesko rozbłysną wiadukty w ciągach ulic Kościuszki i Uczniowskiej.
14.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wiadukt oświetlony nocą na niebiesko
Kolor niebieski jest symbolem jedności osób chorujących na cukrzycę. W ramach solidarności z diabetykami i ich przyjaciółmi, w dniach 13-14 listopada na niebiesko rozświetlone są dwa wiadukty - w ciągu ulicy Kościuszki oraz (na zdjęciu) ulicy Uczniowskiej
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Ochrona zdrowia psychicznego. Weź udział w ankiecie

Głównym celem akcji zainicjowanej przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobów leczenia i powikłań związanych z cukrzycą.

Światowy Dzień Cukrzycy przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne. Hasło tegorocznej kampanii w Polsce brzmi:

Cukrzyca: Znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny.

Wiadukt oświetlony nocą na niebiesko
Iluminacje w Gdańsku z okazji Światowego Dnia Cukrzycy. Na zdjęciu wiadukt w ciągu ul. Kościuszki (Galeria Bałtycka).
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Ile osób w Polsce choruje na cukrzycę?

Obecnie 1 na 10 dorosłych na świecie choruje na cukrzycę. W Polsce blisko 3 mln osób. Ponad 90% z nich ma cukrzycę typu 2. Blisko połowa nie została jeszcze zdiagnozowana. Wczesne wykrycie choroby i wprowadzenie odpowiedniego leczenia zmniejsza ryzyko powikłań. Nieleczona cukrzyca prowadzi do: schorzeń wzroku, chorób nerek, problemów kardiologicznych, rozwoju choroby stopy cukrzycowej. 1 na 3 diabetyków jest zagrożony poważnymi problemami z widzeniem.

Jakie są objawy cukrzycy?

Najczęstsze objawy cukrzycy to: częste uczucie pragnienia, nagła utrata masy ciała, częste oddawanie moczu, zaburzenia widzenia, senność, towarzyszące uczucie apetytu, a przede wszystkim, wysoki poziom glukozy we krwi.

Terapie w cukrzycy

Stan przedcukrzycowy i insulinooporność mogą z czasem przerodzić się w cukrzycę typu 2. Tak samo, źle prowadzona choroba może doprowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań. Niezmiernie ważne w terapii cukrzycy są: edukacja, samokontrola i zaangażowanie pacjenta w leczenie. Nawet prosta zmiana nawyków taka jak: zdrowa dieta, czy codzienna aktywność fizyczna mają wpływ na zapobieganie i leczenie cukrzycy.

Cały czas rozwijają się również terapie. Powstają nowe leki, peny, pompy insulinowe, systemy ciągłego monitorowania glikemii. Wszystko po to, aby pacjent mógł lepiej kontrować swój poziom glukozy i zapotrzebowania na insulinę. Światowy Dzień Cukrzycy to właśnie pretekst do tego, aby mówić o profilaktyce i skutecznemu leczeniu tej choroby cywilizacyjnej.

Informacje o chorobie na podstawie strony: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków | Wszystko o cukrzycy

 

TV

Majówka z odnowioną Twierdzą Wisłoujście rozpoczęta. Koszary Napoleońskie otwarte