• Start
  • Wiadomości
  • Świętujmy dziś razem 103-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. PROGRAM w Gdańsku

Świętujmy dziś w Gdańsku razem 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. PROGRAM

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gdańsku obfitują w szereg wydarzeń na terenie Śródmieścia i Głównego Miasta. W samo południe czeka nas wspólne śpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych pod Dworem Artusa. Odbędą się też: gra miejska, spacery z przewodnikami, pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz oprowadzania po wystawach Muzeum Gdańska. W ośmiu miejscach, na ulicach, wystąpią specjalnie zaproszone na ten dzień orkiestry i chóry. Szczegółowy program wydarzeń znajduje się na końcu publikacji.
11.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Do wspólnego świętowania zaprasza gdańszczan prezydent Miasta Aleksandra Dulkiewicz
Do wspólnego świętowania zaprasza gdańszczan prezydent Miasta Aleksandra Dulkiewicz
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Miasto zostanie przystrojone w biało-czerwone barwy, a dla gdańszczanek i gdańszczan przygotowano narodowe flagi i kotyliony. Będzie różnorodnie i z pewnością każdy tego dnia znajdzie coś dla siebie.

Ze względów bezpieczeństwa i z powodu trwającej pandemii w tym roku nie odbędzie się parada niepodległości w tradycyjnej formie. Aby umożliwić mieszkańcom Gdańska bezpieczne świętowanie przygotowano wiele wydarzeń, w których będzie można wziąć udział spacerując po Śródmieściu i Głównym Mieście. Program wydarzeń przedstawiono podczas konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek, 8 listopada w Ratuszu Głównego Miasta.

- W najbliższy czwartek przypada 103. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak co roku, chcemy razem z mieszkankami i mieszkańcami uczcić tę radosną, ważną dla naszego kraju rocznicę. Wspólnie z wieloma partnerami przygotowaliśmy bogaty program atrakcji dla mieszkańców i turystów. Odpowiedzialnie i z zachowaniem środków bezpieczeństwa zachęcam do korzystania z szerokiej oferty wydarzeń w naszym mieście – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku Wrzeszczu
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku Wrzeszczu
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Zaczynamy już 10 listopada

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w środę 10 listopada, na godz. 11, zaplanowano uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku. Wydarzenie odbędzie z towarzyszeniem asysty wojskowej, a programie znalazła się także modlitwa i Apel Pamięci. Jako symbol pokoju zostaną wypuszczone białe gołębie.

Po uroczystości zaplanowano poczęstunek z kuchni polowej, będzie można zjeść ciepłą grochówkę i ogrzać się przy kawie i herbacie.


Bogaty program obchodów Narodowego Święta Niepodległości

- Tegoroczna parada odbędzie się po raz 19. To zawsze niezwykła atmosfera radości, porozumienia, taka, w której zwracamy uwagę na dobro drugiego człowieka. Jesteśmy wspólnotą różniącą się, ale taką, która potrafi się zjednoczyć pod flagą biało-czerwoną. Przez cały dzień czeka mnóstwo atrakcji, w których będzie można wziąć udział. To między innymi gra miejska, w której zadaniem będzie odgadnięcie hasła, a na jej trasie będzie można spotkać wiele innych osób zainteresowanych historią Gdańska i Polski. W ofercie także zwiedzanie miasta z przewodnikami PTTK. Zapraszam także do słuchania orkiestr i zespołów muzycznych. Możliwe będzie spotkanie z Józefem Piłsudskim, który w tym roku przypłynie do Gdańska motorówką – mówił podczas konferencji Lech Parell, prezes zarządu Stowarzyszenia SUM.

Ratusz Głównomiejski. Konferencja zapowiadająca obchody Święta Niepodległości. Przemawia Lech Parell, prezes Stowarzyszenia SUM.
Ratusz Głównomiejski. Konferencja zapowiadająca obchody Święta Niepodległości. Przemawia Lech Parell, prezes Stowarzyszenia SUM.
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


W czwartek, 11 listopada o godz. 10.00 Święto Niepodległości zainauguruje podniesienie flagi państwowej na znajdujący się na Górze Gradowej, najwyższy w mieście maszt. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert mobilnego carillonu „Gdańsk” i trębaczy. W uroczystościach weźmie m.in. udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, przedstawicie Rady Miasta i przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej Garnizonu Gdańsk. Uroczystość będzie transmitowana na portalu gdansk.pl.

Tego dnia o godz. 11.00 dzwonnicy konfraterni wprowadzą ręcznie w ruch serce ważącego niemal 3 tony dzwonu. Dźwięk ostatniego i największego z pięćdziesięciu dzwonów carillonu - "Katarzyna", towarzyszy gdańszczankom i gdańszczanom w najważniejszych momentach życia miasta.

Na godzinę 12.00 zaplanowana jest w Bazylice Mariackiej msza święta w intencji Ojczyzny, którą odprawi arcybiskup metropolita gdański Tadeusz Wojda. O wyjątkową oprawę muzyczną zadba Cappella Gedanensis.

Tego dnia nie zabraknie także złożenia kwiatów w miejscach ważnych dla naszej Niepodległości, m.in. przy pomniku Jana III Sobieskiego, Pomniku Poległych Stoczniowców 1970 i pomniku Tym, co za polskość Gdańska.


Biało-czerwony Gdańsk

11 listopada w Gdańsku będą dominowały biało-czerwone barwy. Wyjątkową atrakcją dla mieszkańców będzie okolicznościowe podświetlenie budynku Zieleniaka. Po zmroku na biurowcu, jako iluminacja, pojawi się narodowa flaga.

Przygotowano także flagi i kotyliony dla mieszkańców. Będzie je można odbierać od godziny 10.30 przy Bramie Wyżynnej i na Skwerze Dariusza Kobzdeja.

- Patriotyzm to przede wszystkim troska o dobro wspólne. W imieniu Rady Miasta Gdańska zachęcam, aby się zaszczepić, szczególnie, że będzie taka stosowność. Przy Drzewku Milenijnym na Targu Węglowym od godziny 10.00 będzie działał punkt szczepień. Przypominam też, że będzie możliwość odebrania flag Rzeczpospolitej oraz Gdańska. Przygotowaliśmy 1000 flag narodowych, 300 gdańskich, a także kotyliony do przypięcia – mówił podczas konferencji Mateusz Skarbek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska.

Biało-czerwone kotyliony obecne w różnych miejscach Głównego Miasta
Biało-czerwone kotyliony obecne w różnych miejscach Głównego Miasta
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Ponad 2 tysiące flag wyeksponowanych zostanie na główny arteriach miasta. Duże kotyliony pojawią się na Długim Targu, Zielonym Moście oraz na budynkach Rady Miasta i Urzędu Miejskiego. Flagi zostaną umieszczone także na pojazdach komunikacji miejskiej.

Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada po mieście na trasie Strzyża-Węzeł Groddecka będzie kursował uroczyście przystrojony tramwaj Konstal historycznej floty GAiT. Przejazdy są bezpłatne, a w wyjątkową podróż po Gdańsku będzie można się wybrać w godzinach 10.20 - 17.05.


Niepodległość uczci muzyka

Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie wspólne śpiewanie hymnu państwowego, które odbędzie o godzinie 12.00 we wszystkich tych punktach, w których grać będą zespoły muzyczne.

W południe warto pojawić się przy Dworze Artusa. Na historycznym budynku zostanie podniesiona narodowa flaga, a wydarzeniu będzie towarzyszyć wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Mieszkańcom i turystom akompaniować będzie na ratuszowym carillonie Monika Kaźmierczak oraz Gdański Chór Nauczycielski pod dyrekcją Darii Polanowskiej.

Zespoły muzyczne będzie można spotkać także m.in. przy Domu Uphagena, pomniku Jana II Sobieskiego, pomniku Tym, co za polskość Gdańska, napisie Gdańsk na Ołowiance i przy fontannie czterech kwartałów.

O godzinie 13.00 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi carillonowy koncert.

 



Gra miejska

Osoby, które wezmą udział w przygotowanej grze miejskiej otrzymają pamiątkową kartę, na której znajdą wskazówki pozwalające odnaleźć miejsca w Gdańsku, które należy odwiedzić, aby rozwiązać przewidziane zadanie i zdobyć nagrodę. W grze mogą brać udział grupy oraz osoby indywidualne, zgłoszenia poprzez formularz online. Start gry pod Drzewkiem Milenijnym na Targu Węglowym.
Zwiedzaj Gdańsk z przewodnikami

Także gdańscy przewodnicy (związani z oddziałem gdańskim PTTK) będą oprowadzać po tych miejscach w Gdańsku, które w szczególny i ciekawy sposób splatają dzieje Gdańska i Polski. Oprowadzania startują, co kwadrans, od godz. 10 do 12 spod siedziby PTTK na ul. Długiej.
Odsłony niepodległości z Muzeum Gdańska

Wyjątkową ofertę dla mieszkańców i turystów na czwartek, 11 listopada przygotowało Muzeum Gdańska. W programie oprowadzania kuratorskie po wystawach w Ratuszu Głównego Miasta, wernisaż wystawy fotografii poświęconej ostatnim żyjącym żołnierzom Armii Krajowej i wyjątkowe pokazy i warsztaty w Kuźni Wodnej w Oliwie.

- Serdecznie zapraszamy do oddziałów Muzeum Gdańska, które w Święto Niepodległości będą czynne do godz. 16.00. W specjalnie przygotowanym programie zaplanowaliśmy oprowadzania kuratorskie w Ratuszu Głównego Miasta. tj. po wystawie czasowej poświęconej gdańskim dominikanom oraz śladami polskości po najważniejszych pomieszczeniach dawnej siedziby władz miejskich. Z okazji 103. rocznicy naszej niepodległości, przy ul. Grobla I odbędzie wernisaż wystawy „Ostatni”, poświęconej ostatnim żyjącym żołnierzom Armii Krajowej. Warto również udać się całą rodziną do Kuźni Wodnej w Oliwie na pokazy kucia Orła Białego oraz wspólne wykonywanie orłów z ceramiki - mówił Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska.

11 listopada do godziny 16 można zwiedzać takie oddziały Muzeum Gdańska jak: Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku i Kuźnię Wodną w Oliwie.

Grupa rekonstruktorska Regiment Gdańsk na Górze Gradowej, podczas ubiegłorocznych obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości. Tak prezentowało się gdańskie miejskie wojsko w ostatnich latach przed upadkiem Rzeczpospolitej i zagarnięciem jej ziem przez państwa zaborcze
Grupa rekonstruktorska Regiment Gdańsk na Górze Gradowej, podczas ubiegłorocznych obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości. Tak prezentowało się gdańskie miejskie wojsko w ostatnich latach przed upadkiem Rzeczpospolitej i zagarnięciem jej ziem przez państwa zaborcze
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Okolicznościowe radio

Na czas Parady Niepodległości zostanie uruchomione specjalne radio. Na częstotliwości 91.30 UKF będą nadawane informacje i komunikaty poświęcone wydarzeniom tego dnia. Program, którego zasięg obejmie centrum Gdańska, będzie można odbierać na każdym odbiorniku radiowym, np. w domu czy w samochodzie.

Specjalna oferta gastronomiczna

Tradycyjnie, tak jak od lat obchodom Święta Niepodległości w Gdańsku towarzyszyć ma specjalna oferta gastronomiczna przygotowana przez restauratorów i foodtrucki. Restauratorzy zachęcani są do ozdabiania swoich lokali i ogródków w biało-czerwone barwy. Najlepiej oceniona restauracja, kawiarnia czy inny punkt gastronomiczny zdobędzie szansę na atrakcyjną nagrodę. Akcja jest prowadzona wspólnie przez Stowarzyszenie SUM we współpracy z Fundacją Gdańską i portalem Trojmiasto.pl

Zobacz zapis konferencji:

 

PROGRAM WYDARZEŃ 11 LISTOPADA

  • 10.00 uroczyste wciągnięcie flagi biało-czerwonej na maszt na Górze Gradowej (z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz), organizatorem jest Centrum Hevelianum
  • indywidualne składanie kwiatów w miejscach ważnych dla naszej Niepodległości (pomnik Jana III Sobieskiego, Pomnik Poległych Stoczniowców, Pomnik Tym co za polskość Gdańska, Pomnik Dariusza Kobzdeja i wiele innych miejsc.)
  • koncerty grup muzycznych, chórów i orkiestr w różnych punktach w centrum Gdańska
  • pokazy grup rekonstrukcyjnych, w formie swobodnych przemarszów ulicami miasta
  • pokazy pojazdów, na Targu Węglowym
  • gra miejska na patriotycznych motywach, związanych z Polską i Gdańskiem, adresowana do grup oraz uczestników indywidualnych. Start gry pod Drzewkiem Milenijnym na Targu Węglowym
  • spacery z Przewodnikami PTTK po miejscach ważnych dla naszej tożsamości narodowej. Przewodnicy będą rozpoczynać oprowadzania co kwadrans, od godz. 10 do 11.45. Start każdej tury pod siedzibą PTTK na ul. Długiej 45
  • oprowadzania kuratorskie po Ratuszu Głównego Miasta (rejestracja: czwartki@muzeumgdansk.pl):
    • Śladami polskości (godz. 12.15)
    • wystawie czasowej „Dominikanie w Gdańsku” (godz. 11.00 i 13.00)
  • oferta gastronomiczna przygotowana przez kawiarnie, restauracje i foodtrucki, inspirowana motywami patriotycznymi.
  • O godzinie 12.00 wciągnięcie flagi biało-czerwonej na maszt na Dworze Artusa, wspólne śpiewanie Hymnu Narodowego pod Dworem Artusa, przy akompaniamencie carillonu oraz we wszystkich tych punktach, w których będą znajdować się grupy muzyczne
  • również o godz. 12.00 - w Bazylice Mariackiej Msza św. za Ojczyznę, którą odprawi arcybiskup metropolita gdański Tadeusz Wojda. Oprawa muzyczna - Cappella Gedanensis. 
  • o godz. 11.00 - bicie w zespół jednych z najsilniejszych dzwonów w Gdańsku: dzwony z kościoła św. Katarzyny, przez dzwonników z Konfraterni św. Katarzyny
  • o godz. 13.00 - koncert carillonowy z wieży Ratusza Głównego Miasta
  • o godz. 14.00 - otwarcie wystawy plenerowej na ul. Grobla I „Ostatni. Gdańszczanie - żołnierze Armii Krajowej”, poświęconej żołnierzom AK, którzy po II wojnie światowej związali swoje życie z Gdańskiem (organizatorem wystawy jest Muzeum Gdańska).
  • od godz. 12 do 16 - kucie Orła w Kuźni Wodnej w Oliwie (Muzeum Gdańska), ulica Bytowska 1a:
    • kucie Orła Białego (kowale)
    • wypalanie Orła Białego z ceramiki

 

ROZMOWA Z MICHAŁEM JUSZCZAKIEWICZEM O TYM, JAK GDAŃSK WYPRACOWAŁ WŁASNĄ TRADYCJĘ OBCHODZENIA ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI:

 

Tegoroczne uroczystości z okazji Dnia Niepodległości współorganizują:

Miasto Gdańsk, Stowarzyszenie SUM, Hevelianum, Muzeum Gdańska, Fundacja Gdańska

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna