
Sto procent czesnego
Stypendium jest przeznaczone dla absolwenta lub absolwentki szkoły podstawowej, który/-a jest zainteresowany/-a podjęciem nauki w jednym z profili matematycznych Gdańskiego Liceum Autonomicznego z początkiem roku szkolnego 2025/2026. Stypendium pokrywa 100 procent czesnego w całym cyklu nauczania (kl. I-IV). Aktualnie miesięczne stypendium w szkole wynosi 1825 zł za miesiąc.
Czytaj także: Ranking Perspektyw. Najlepsze szkoły średnie w Gdańsku
O Darczyńcach
Stypendium Babiańskich to autorski program stypendialny, którego inicjatorami są Państwo Dorota i Wojciech Babiańscy wraz z synem Mikołajem Babiańskim oraz córką Zofią Babiańską.
Rodzina Babiańskich jest związana z Gdańskim Liceum Autonomicznym od początku jego istnienia. Dorota Granoszewska-Babiańska pracowała w GLA poczynając od pierwszego roku istnienia Liceum - była nauczycielką historii, a później przez wiele lat pełniła w GLA funkcję dyrektorki oraz wicedyrektorki szkoły. Dziś jest członkinią Rady Gdańskiej Fundacji Oświatowej.
Wojciech Babiański - współautor jednej z najbardziej popularnych w Polsce serii podręczników do matematyki - od 33 lat pracuje w Autonomiku. Jest nauczycielem matematyki i opiekunem profilowym klas matematycznych. Wśród jego wychowanków znajdują się laureaci licznych konkursów matematycznych, w tym Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej. Wojciech Babiański jest także inicjatorem i organizatorem szkolnych obozów żeglarskich, narciarskich i rowerowych łączących sportowe atrakcje z równie atrakcyjną nauką matematyki.
Mikołaj i Zosia Babiańscy to absolwenci liceum: Mikołaj (matura 2015) ukończył Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej - obecnie pracuje w międzynarodowym zespole badawczym rozwijającym systemy syntezy mowy oparte o technologię AI. Zosia (matura 2018), ukończyła studia z zakresu modelowania matematycznego na Uniwersytecie Gdańskim oraz studia z zakresu finansów i bankowości na Uniwersytecie Łódzkim, obecnie pracuje w sektorze bankowym jako analityk systemowy.

Kryteria
Kandydaci/kandydatki do stypendium powinni spełniać następujące kryteria:
- Średnia ocen z klasy 7 minimum 5.0 oraz minimum bardzo dobra ocena z zachowania.
- Osiągnięcia w konkursach z przedmiotów ścisłych (nie tylko kuratoryjnych). Opcjonalnie można dołączyć listy polecające oraz/lub zaświadczenia ze zrealizowanego wolontariatu, a także potwierdzenia sukcesów w innych konkursach.
Etapy procesu rekrutacyjnego
Proces rekrutacyjny do programu stypendialnego będzie przebiegać w następujących etapach:
- Zgłoszenie kandydatury do stypendium - wypełnienie formularza zgłoszeniowego.
- Rozmowa z komisją stypendialną (dla osób zakwalifikowanych do II etapu).
Harmonogram
Kolejne punkty procesu rekrutacji do programu stypendialnego odbędą się według poniższego harmonogramu:
- Przyjmowanie zgłoszeń - do 30 kwietnia 2025.
- Ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych do II etapu - do 9 maja 2025.
- Rozmowy z zakwalifikowanymi do etapu II - od 12 do 23 maja 2025.
- Ogłoszenie wyników rekrutacji do Stypendium - do 30 maja 2025.
- Podpisanie umowy z rodzicami/opiekunami prawnymi - do 6 czerwca 2025.
Decyzję o przyznaniu miejsca podejmuje Komisja Rekrutacyjna, w skład której wchodzą: dyrektor i wicedyrektor Gdańskiego Liceum Autonomicznego oraz reprezentant darczyńców. Komisja zastrzega sobie prawo do poproszenia kandydatów o dostarczenie dodatkowych dokumentów. Decyzja Komisji jest ostateczna.