
Odwołania do książki o tyranii
Dyskusja Aleksandry Dulkiewicz z młodzieżą z VI LO przy ul. Głębokiej 11, w sąsiedztwie Przeróbki, odbyła się w ramach Gdańskich Lekcji Obywatelskich.
Na początku spotkania Aleksandra Dulkiewicz nawiązała do książki Timothy’ego Snydera “O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku”. Każdy z uczniów mógł zabrać ze sobą egzemplarz, prawie 130-stronicowej publikacji, amerykańskiego historyka. Timothy Snyder napisał ją kilka lat temu, gdy po prezydenturę w USA sięgnął Donald Trump.
Czytaj także: Gdańskie Lekcje Obywatelskie. "Trzeba być świadomymi obywatelami, którzy władzę punktują"
Prezydent Gdańska przyznała, że jej egzemplarz książki, który otrzymała kiedyś od swojego szefa Pawła Adamowicza, jest już mocno sfatygowany i ma nawet plamy po kawie.
- Możecie zapytać po co ta Dulkiewicz przynosi nam książkę o Ameryce? Ale ona nie jest o Ameryce. Ona może wam powiedzieć o tym, co każdy z nas może zrobić, żeby nasz świat był bardziej przyjazny. Nie daje jednak prostej wskazówki. Nie ma tu zbioru recept, jak ocalić świat, bo to byłaby utopia. Mam ją przy łóżku i czasem ją sobie kartkuję. Ta książka mobilizuje mnie do codziennej pracy nad sobą - przekonywała uczniów.
Czytaj także: Śródmieście. Remont gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 niemal zakończony

Miejcie oczy i uszy otwarte
Aleksandra Dulkiewicz zachęcała młodzież, aby byli świadomymi swoich praw obywatelami.
- Mając 18 lat zyskujecie nie tylko dowód osobisty, ale też prawo wyborcze, choć ja osobiście wolę mówić powinność wyborcza. Chcę was tylko namawiać, żebyście mając kartę wyborczą świadomie z niej skorzystali. Ona wpływa na wasze życie, nawet jeśli dzisiaj nie zdajecie sobie z tego sprawy. A jeśli nie skorzystacie z karty wyborczej, to też zróbcie to świadomie wiedząc o konsekwencjach. Zachęcam was do tego, żebyście czytali - nie zawsze głupoty, choć i to dla rozrywki czasem trzeba - ale żebyście mieli oczy i uszy szeroko otwarte - mówiła Aleksandra Dulkiewicz.
Warto pomagać innym i reagować na zło
Przekonywała uczniów do tego, że na jakość życia mają też wpływ drobiazgi. - Marzy mi się, że, jak rano wychodzimy z domu i spotykamy kogoś na ulicy, to się do siebie uśmiechamy, nawet, jak się nie znamy. Prosta rzecz. Sumą takich małych rzeczy możemy naprawdę zrobić wiele - tłumaczyła.
Czytaj także: To jeden z najstarszych "ogólniaków" w Gdańsku. VI LO świętowało jubileusz 75-lecia
- Nasze społeczeństwo się starzeje. Zobaczcie ile ludzi wokół nas jest samotnych. Naprawdę to nie kosztuje wiele, żeby taką osobę odwiedzić, przeczytać jej gazetę, porozmawiać z nią, pójść na spacer. A może po prostu zapytać, czy nie kupić jej mleka czy bułek. A wiecie, ile wy możecie na tym zyskać? Poznacie naprawdę kogoś ciekawego i dowiecie się czegoś, czego nigdy nie dowiecie się z książki, internetu czy YouTube'a - zapewniła Aleksandra Dulkiewicz przywołując swoje własne wzruszające spotkania z mieszkańcami, którzy ukończyli 100. rok życia.

Namawiała też, aby starać się nie być obojętnym na zło i krzywdę.
- Choć wiem, że czasami to wymaga odwagi osobistej. I oczywiście ja was do tego nie namawiam, żebyście ryzykowali swoje zdrowie. Ale może warto temu komuś podać rękę, zapytać: “czy wszystko jest OK?, czy mogę coś dla ciebie zrobić? Chciałabym żyć w mieście, w którym nikt nie czuje się osamotniony - mówiła.
Co mówi mamie córka prezydent Gdańska?
Jednym z zagadnień wywołanych przez uczniów VI LO była emigracja. Na pytanie Aleksandry Dulkiewicz, kto chce wyjechać z Polski ponad połowa siedzących w sali młodych ludzi podniosła rękę do góry.
Prezydent Gdańska przyznała, że w pełni to rozumie. - Moja Zośka za 3 tygodnie skończy 15 lat. Ona mi mówi: “Mamo, ja nie chcę tutaj żyć, w Polsce”. To są nasze codzienne rozmowy - zdradziła.
Czytaj także: Wystartowały Gdańskie Lekcje Obywatelskie. Pierwszą poprowadziła prezydent Gdańska
Opowiedziała w tym miejscu też o swoim osobistym doświadczeniu z lat młodzieńczych.
- Zawsze marzyłam, żeby na jakiś czas wyjechać za granicę. Bardzo mnie ciągnęło, żeby poznać, przewietrzyć głowę i zobaczyć, jak jest gdzieś indziej. Na IV roku prawa dostałam się na Erasmusa, na rok do Salzburga w Austrii. To było super doświadczenie i każdemu polecam. Ja się w ogóle temu nie dziwię, że ktoś z was chce wyjechać i mieszkać np. w Hiszpanii - stwierdziła.
Zastrzegła jednocześnie, że decyzja o opuszczeniu ojczyzny oznacza pozbawienie się wpływu na to, jaki będzie jej kształt i przyszłość.
- A kto ma to zmienić? Czy mają to zmienić starsi ludzie, którzy zostają? Ja rozumiem, że nie macie nadziei. Przecież setki tysiące młodych ludzi uczestniczyło np. w protestach po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji. Wyszli na ulice i co? I nic, bo te zmiany przecież weszły w życie - mówiła Aleksandra Dulkiewicz.
Wyjeżdżajcie, ale wracajcie
Zwracając się do licealistów podkreśliła, że pomimo tego, wszystko jest nadal w ich rękach i mogą mieć wpływ na otaczającą rzeczywistość.
- Mi by się marzyło, żebyście zbierając doświadczenie wrócili do Gdańska i razem współtworzyli miasto takie, o którym marzycie. A więc: “wyjedź, zbierz doświadczenia, nabierz mocy i wracaj, bo tu się najlepiej żyje” - zachęcała prezydent Gdańska.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA ALEKSANDRY DULKIEWICZ Z MŁODZIEŻĄ VI LO:
Aleksandra Dulkiewicz gorąco też zaapelowała do młodzieży, aby nie dała sobą manipulować i umiała rozróżniać fałsz od prawdy.
- Błagam: nie dajcie sobie wciskać kitu. Sprawdźcie też, co ja mówiłam. Od was wszystko zależy i nie dajcie sobie tej szansy odebrać. Nie bądźcie jak ciemna masa, czy ciemny lud, jak to kolega z mojej szkoły średniej (Jacek Kurski - przyp. red.) kiedyś mówił, a dziś będzie robił karierę w bankowości za oceanem - mówiła prezydent Gdańska.
Czym są Gdańskie Lekcje Obywatelskie?
To pilotażowy projekt, który ruszył w 2021 roku. W każdej placówce, która przystąpiła do projektu, w najbliższym roku szkolnym zrealizowanych zostanie sześć lekcji. Ich przesłaniem jest edukowanie dzieci i młodzieży do aktywnego życia obywatelskiego.
Scenariusz zajęć przygotowali eksperci - nauczyciele należący do sieci Kreatywna Pedagogika, innowacyjnego projektu doskonalenia zawodowego gdańskich nauczycieli, realizowanego od siedmiu lat przy Wydziale Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu. To unikatowy projekt w skali kraju.
Czytaj także: Gdańskie Lekcje Obywatelskie: "Zadawajcie pytania, wyciągajcie wnioski, myślcie krytycznie"
Nauczyciele Kreatywnej Pedagogiki przygotowali 24 scenariusze lekcji na każdym poziomie edukacyjnym - od przedszkola po klasy szkół ponadpodstawowych. Do pilotażu zgłosiło się ponad 60 szkół i przedszkoli, ponad 80 nauczycieli poprowadzi lekcje, a ponad siedem tysięcy uczniów i przedszkolaków weźmie w nich udział.