Gdańskie Lekcje Obywatelskie. - Miejcie oczy i uszy szeroko otwarte, nie mówcie: „nie da się”

- To, co jest ważne, żeby mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Warto też być otwartym i starać się szukać rozwiązań, a nie mówić: „nie da się” - apelowała w poniedziałek, 24 kwietnia, do uczniów Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego (ULO) podczas Gdańskich Lekcji Obywatelskich Aleksandra Dulkiewicz. Młodzież pytała prezydent Gdańska m.in. o to, jak radzi sobie, gdy jest porównywana do swojego poprzednika Pawła Adamowicza. Licealiści byli ciekawi o strategię turystyczną miasta. Nie zabrakło też pytania o Lechię Gdańsk, której grozi degradacja z piłkarskiej ekstraklasy.
24.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta w okularach przemawiająca do uczniów na tle planszy z napisem Gdańskie Lekcje Obywatelskie
- Najfajniejsze momenty mojej pracy są wtedy, kiedy mogę porozmawiać z ludźmi - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz do uczniów Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Czytajcie lekcje Snydera

Na początku ponad godzinnego spotkania z młodzieżą Aleksandra Dulkiewicz odwołała się do książki Timothy’ego Snydera “O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku”. Każdy z uczniów otrzymał egzemplarz, prawie 130-stronicowej publikacji, amerykańskiego historyka i politologa.   
 
Prezydent Gdańska przeczytała początek 9. lekcji pt. “Dbaj o język”
Unikaj fraz, które słyszysz od wszystkich innych. Wyrażaj się na swój sposób, nawet jeżeli chcesz przekazać tylko to, co twoim zdaniem powtarzają wszyscy. Postaraj odgrodzić się od internetu. Czytaj książki
Zachęcała jednocześnie młodzież, aby przeczytali choć kilka rozdziałów z książki, którą Timothy Snyder napisał w 2017 roku po dojściu do prezydenckiej władzy w USA Donalda Trumpa
- To jest książka, do której zawsze można wracać. Jest ponadczasowa. Nie musicie jej czytać od deski do deski. Naprawdę warto do niej zajrzeć - przekonywała. 

Kim jest dobry samorządowiec?

Jedno z pytań zadanych przez młodzież dotyczyło cech, jakie powinien mieć być samorządowiec? A jak Ty myślisz, Adam? - zagaiła licealistę Aleksandra Dulkiewicz. - Powinien mieć, wizję, plan. Wiedzieć, jak ulepszać miasto. Troszczyć się o swoich mieszkańców i wsłuchiwać się w ich głos - odparł uczeń. 
 
- Pełna zgoda. Czasami jednak diabeł tkwi w szczegółach. Kasa to jest wielkie wyzwanie, żeby starczyło na wszystkie mniejsze i większe inwestycje. Trzeba też umieć współpracować z ludźmi, bo zarządzanie miastem to jest gra zespołowa. Jaki Gdańsk mi się marzy? Teraz właśnie z mieszkańcami pracujemy nad strategią miasta 2030 Plus. Zachęcam was, abyście wypełnili w tej sprawie ankietę na stronie gdansk.pl. Chciałabym, żeby ludzie w waszym wieku też podejmowali decyzje w tej sprawie - dodała. 

Bądźcie aktywni i krytyczni wobec rzeczywistości

Aleksandra Dulkiewicz przekonywała też licealistów do aktywności w życiu publicznym. 

Gdańskie Lekcje Obywatelskie w X LO: “Marzę, byśmy sobie bardziej ufali”

- Niektórzy z Was już mają, albo będą mieć niedługo moc karty wyborczej. Skorzystajcie z tego. Ale jeśli nawet nie pójdziecie na wybory, to zróbcie to w sposób świadomy. Co jest ważne - niezależnie od tego, czy jest się radnym dzielnicy, miasta, prezydentem czy członkiem samorządu szkolnego - to, żeby mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Nie wierzyć od razu w to, co przeczytacie, sprawdzać informacje. Być otwartym i starać się szukać rozwiązań, a nie mówić: „nie da się” - zaapelowała.

Jak to jest być prezydentem po Pawle Adamowiczu?

Jedna z uczennic zapytała, czy łatwo jest sprawować funkcję prezydenta Gdańska po Pawle Adamowiczu.
 
- Miesiąc temu zapadł wyrok w pierwszej instancji dotyczący zabójstwa prezydenta. Mi się wydawało, że w mojej głowie zamknie to jakiś etap. Dla mnie cały czas to jest taka rzecz, w którą do końca nie mogę uwierzyć. Z jednej strony wiem, że jestem prezydentem - mam pieczątkę, wizytówkę - ale z drugiej strony sposób, w jaki pan prezydent zniknął z tego świata jest tak absurdalny, że jest to coś nierealnego. Ja do końca sobie jeszcze z tym nie poradziłam. Bardzo często chodzę do Mariackiego (kościół, w którym pochowany został Paweł Adamowicz - przyp. red.) w ważnych sprawach, żeby sobie "pogadać". Przyzwyczaiłam się do tego, że jestem często porównywana do Pawła Adamowicza. Trzeba to zaakceptować - odpowiedziała Aleksandra Dulkiewicz. 

 
Kobieta siedząca na krześle przemawiająca do dużej grupy uczniów
- Trochę mało mnie przemaglowaliście, lajtowo było - oceniła spotkanie z młodzieżą ULO prezydent Gdańska
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Dodała, że oboje ich łączy wiara we wspólne wartości.
 
- Prezydent Paweł Adamowicz wyraził je w 2018 r. w książce “Gdańsk jako wspólnota”. Moja prezydentura to kontynuacja z niewielkimi modyfikacjami - podkreśliła. 

Czy miasto ma kontrolę nad ruchem turystycznym?

Ze strony uczniów padło też pytanie o politykę miasta Gdańska wobec turystów.
 
- Największym wyzwaniem jest, aby turystyka miała charakter zrównoważony. Musimy niejako dbać o jakość turysty. Czy chcemy, żeby było u nas tak, jak swego czasu w Krakowie, który był najbardziej popularny na wieczory kawalerskie i panieńskie wśród Brytyjczyków? Czy jednak nie lepiej jest inwestować w kulturę, choćby poprzez promocję bursztynu? Musimy troszczyć się o to, żeby serce naszego miasta - Śródmieście - nie było tylko Disneylandem. Ja sama mieszkam w Śródmieściu. I w mojej kamienicy są tylko dwa mieszkania, gdzie mieszkają codziennie mieszkańcy, a reszta funkcjonuje na wynajem krótkoterminowy - mówiła Aleksandra Dulkiewicz.

Czy wkrótce będą derby Lechia-Arka?

Jeden z uczniów ULO zadał też żartobliwe pytanie, kiedy w Trójmieście odbyły się ostatnie derby piłkarskie.

Gdańskie Lekcje Obywatelskie w XIX LO: “Iga Świątek robi dobrą robotę”

- Jak dalej Lechia będzie tak grała, to będą niebawem. Bardzo się martwię o naszą Lechię. Napisałam już trzy listy do władz klubu. Ten ostatni mecz z Cracovią, to była jakaś żenada. Trzeba być wiernym kibicem, ale tylko cud może nas uratować przed spadkiem. Wiadomo, że derby to największe święto dla kibiców, ale lepiej, żeby były w ekstraklasie, a nie w I lidze - oceniła. 

ULO - najmłodsze gdańskie liceum

Publiczne Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące utworzone zostało przez Uniwersytet Gdański, przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska oraz Pomorskiego Kuratorium Oświaty w 2019 roku.
 
10 stycznia 2020 roku ULO przybrało imię Pawła Adamowicza. Święto patrona i szkoły obchodzone jest 14 stycznia, w rocznicę tragicznej śmierci wieloletniego prezydenta miasta. Szkoła mieści się w budynku byłego gimnazjum przy ul. Traugutta 92

Czym są Gdańskie Lekcje Obywatelskie?

To pilotażowy projekt, który ruszył w 2021 roku. W każdej placówce, która przystąpiła do projektu, w najbliższym roku szkolnym zrealizowanych zostanie sześć lekcji. Ich przesłaniem jest edukowanie dzieci i młodzieży do aktywnego życia obywatelskiego.
 
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA ALEKSANDRY DULKIEWICZ Z UCZNIAMI ULO


 
Scenariusz zajęć przygotowali eksperci - nauczyciele należący do sieci Kreatywna Pedagogika, innowacyjnego projektu doskonalenia zawodowego gdańskich nauczycieli, realizowanego od siedmiu lat przy Wydziale Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu. To unikatowy projekt w skali kraju. 

Gdańskie Lekcje Obywatelskie. "Trzeba być świadomymi obywatelami, którzy władzę punktują"

Nauczyciele Kreatywnej Pedagogiki przygotowali 24 scenariusze lekcji na każdym poziomie edukacyjnym - od przedszkola po klasy szkół ponadpodstawowych. Do pilotażu zgłosiło się ponad 60 szkół i przedszkoli, ponad 80 nauczycieli poprowadzi lekcje, a ponad siedem tysięcy uczniów i przedszkolaków weźmie w nich udział.

 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza