• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie Lekcje Obywatelskie. Prezydent Gdańska: - Korzystajcie z mocy karty wyborczej

Gdańskie Lekcje Obywatelskie. Prezydent Gdańska: - Korzystajcie z mocy karty wyborczej

Czy prezydent Dulkiewicz była dyskryminowana z powodu tego, że jest kobietą? Co myśli o dekryminalizacji marihuany i zbyt małym wybiegu dla słoni w oliwskim ZOO? Jak się relaksuje po pracy? To niektóre z pytań, jakie uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. dr. Władysława Pniewskiego w Gdańsku Wrzeszczu zadali w piątek, 16 grudnia 2022 roku prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz podczas Gdańskich Lekcji Obywatelskich.  
16.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
U dołu głowy nastoletnich dziewcząt i chłopców, po środku z lewej nastoletni chłopak elgancko ubrany z mikrofonem, pośrodku stolik, z prawej kobieta w średnim wieku w garniturze, w okularach, z długimi kręconymi włosami. Z tyłu plakat z napisem Gdańskie Lekcje Obywatelskie
Kolejna z cyklu Gdańskich Lekcji Obywatelskich, tym razem prezydent Aleksandrę Dulkiewicz zaprosili uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. dr. Władysława Pniewskiego w Gdańsku Wrzeszczu
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Książeczka Timothy'ego Snydera na dobry początek  

Tradycją Gdańskich Lekcji Obywatelskich jest wyjątkowy podarunek dla uczniów uczestniczących w spotkaniach z prezydent Dulkiewicz - każdy otrzymuje książkę „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku” autorstwa znanego historyka Timothy'ego Snydera. Aleksandra Dulkiewicz zwykle też rozpoczynając spotkanie nawiązuje do którejś z lekcji amerykańskiego historyka. 

- Ja swój egzemplarz dostałam od prezydenta Pawła Adamowicza - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. - Jest już podniszczony, widać na nim ślady kawy, bo zaglądam do ksiażki często. Prezydent Adamowicz rozdawał ją pracownikom urzędu, uczniom, każdemu. Nie odkładajcie jej na półkę, Przeczytajcie chociaż jedną lekcję. Dziś rozpocznę od lekcji 12 “Nawiązuj kontakt wzrokowy i prowadź niezobowiązujące konwersacje”.

Karta głosowania dla osiemnastolatka. Za wcześnie, za późno?

- Czy otrzymanie praw wyborczych wraz z pełnoletnością to właściwy czas, czy młody człowiek jest na tyle dojrzały, aby decydować w tak ważnych kwestiach, a może mógłby wcześniej głosować? - zapytał prowadzący spotkanie Mikołaj Biegała (na zdjęciu powyżej) z III klasy wrzeszczańskiego liceum.

Chcesz zostać programistą? Zgłoś się na kurs w ramach programu Invest in Pomerania

Zdaniem prezydent Dulkiewicz “dojrzałość do wyborów” to indywidualna sprawa.

 - Ale na jakieś zasady trzeba się umówić, także na to jaki powinien być próg czynnego prawa wyborczego - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. - W tym pytaniu ważna jest kwestia poczucia wpływu. Z badań wynika, że w Polsce około 50 procent obywateli bierze udział w wyborach, rządzą nami ludzie wybrani przez połowę społeczeństwa. A to przekłada na konkretne decyzje, na sytuację w kraju. Jak się ma moc karty wyborczej, to trzeba z niej skorzystać, trzeba korzystać z takich narzędzi, nie zawsze jest to dane. Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz, że posłużę się ludową mądrością. Udział w wyborach to tak naprawdę przygotowywanie sobie przyszłości.  

Rozmazane postacie nastolatków, chłopców i dziewcząt siedzących na krzesłach
Uczniowie pytali, czy prezydent Dulkiewicz była dyskryminowana z powodu tego, że jest kobietą, co myśli o dekryminalizacji marihuany i zbyt małym wybiegu dla słoni w oliwskim ZOO? Jak się relaksuje po pracy?
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Prezydent Gdańska. Duża presja, brak prywatności, ale też satysfakcja 

Uczniowie pytali też, jak zmieniło się życie Aleksandry Dulkiewicz po objęciu stanowiska prezydent Gdańska, jak radzi sobie z presją mediów. 

- To był szok, nigdy nie myślałam, że to się wydarzy tak szybko, w takich trudnych okolicznościach. Czasem wydaje mi się, że do dziś się z tego szoku nie otrząsnęłam - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. - Życie zmieniło się od razu, chodzi ze mną dwóch miłych panów, wyobraźcie sobie, że przez cztery lata nie możecie pójść spontanicznie na spacer. Każdy lubi być sam, a tego praktycznie nie ma. Do tego presja mediów, chociaż i tak odmawiam większości próśb mediów, dziennikarzy. 

Na pytanie o satysfakcję z pracy Aleksandra Dulkiewicz powiedziała, że świetne jest w niej poczucie realnego wpływu na zmiany. 

Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan - podsumowanie roku i spojrzenie w przyszłość

- Żaden poseł, senator, czy minister nie ma takiego pola do działania, jak prezydent miasta, to jest świetna robota - mówiła prezydent Gdańska. - Nic też nie daje takiej siły, jak spotkania z ludźmi, a nasze miasto jest wyjątkowe. 

A sposób na relaks? 

- Przychodzę do domu i zapalam świeczki - odpowiedziała prezydent. - To jest dla mnie oznaka, że jest już czas prywatny. Zaczęłam też grać w tenisa, to jest godzina z rakietą, godzina bez telefonu. Staram się też zniknąć raz na jakiś czasu, wyjść do lasu. Na ulicy nigdy nie spotkało mnie nic niemiłego. Ale czasem mam ochotę naciągnąć kaptur na głowę i z nikim nie rozmawiać. Usłyszałam kiedyś, że nie możesz dać ludziom tego, czego sam nie masz, więc staram się dbać o siebie. 

Z prawej kobieta w średnim wieku w garniturze, w okularach, z długimi kręconymi włosami trzyma w ręku komrkę i robi zdjęcie obok niej stoi postać przebrana za pluszowego lwa
Gdańskie Lekcje Obywatelskie to pilotażowy projekt, który ruszył w 2021 roku. W każdej placówce, która przystąpiła do projektu, w najbliższym roku szkolnym zrealizowanych zostanie sześć lekcji. Ich przesłaniem jest edukowanie dzieci i młodzieży do aktywnego życia obywatelskiego
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Być kobietą prezydentem i dekryminalizacja marihuany 

Jedna z uczennic zapytała, czy zdarzyło się, aby jako samorządowiec, prezydent Gdańska, prezydent była gorzej traktowana ze względu na to, że jest kobietą? 

-To rzeczywiście jest męski świat, nie ulega wątpliwości - powiedziała prezydent Dulkiewicz. - Do Unii Metropolii Polskich należy dwanaście miast, dwunastu prezydentów, w tym tylko dwie kobiety, ja i prezydent Łodzi. Ale od 16 roku życia byłam aktywna w różnych stowarzyszeniach parapolitycznych, nigdy mnie osobiście nie spotkała dyskryminacja ze względu na płeć, ale też wewnętrznie nigdy nie czułam, żeby to było przeszkodą. Jednak wiele kobiet cały czas mierzy się z nierównym traktowaniem, ważna jest równość w płacach, w dostępie do awansów zawodowych itp. Zmiana następuje, ale zależy też od was. 

Pozytywnie o ciele. Warsztaty w gdańskich szkołach ponadpodstawowych

Jeden z uczniów zapytał prezydent, co myśli na temat dekryminalizacji marihuany.

- Nie paliłam nigdy marihuany, nie wiem jak to jest - tłumaczyła prezydent. - Z jednej strony jest marihuana lecznicza, z drugiej strony wiemy o wielu tragicznych wydarzeniach, o śmierci po zażyciu substancji psychoaktywnych, dostępnych prawie wszędzie. Dziś nasze życie emocjonalne, kondycja psychiczna, z racji pandemii, wojny w Ukrainie, kryzysu gospodarczego powoduje że po różnego rodzaju używki może sięgać coraz więcej osób. Alkohol może kupić każdy, substancje psychoaktywne też. Myślę, że na dziś nie mamy tak sprawnego aparatu państwa, aby tym sensownie zarządzać i kontrolować. Nie jesteśmy przygotowani w sposób systemowy do zmierzenia się z tym problemem.

Projekt Gdańskie Lekcje Obywatelskie. Na czym polega?

Gdańskie Lekcje Obywatelskie to pilotażowy projekt, który ruszył w 2021 roku. W każdej placówce, która przystąpiła do projektu, w najbliższym roku szkolnym zrealizowanych zostanie sześć lekcji. Ich przesłaniem jest edukowanie dzieci i młodzieży do aktywnego życia obywatelskiego. Scenariusz zajęć przygotowali eksperci - nauczyciele należący do sieci Kreatywna Pedagogika, innowacyjnego projektu doskonalenia zawodowego gdańskich nauczycieli, realizowanego od siedmiu lat przy Wydziale Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu. To unikatowy projekt w skali kraju. 

Nauczyciele Kreatywnej Pedagogiki przygotowali 24 scenariusze lekcji na każdym poziomie edukacyjnym - od przedszkola po klasy szkół ponadpodstawowych. Do pilotażu zgłosiło się ponad 60 szkół i przedszkoli, ponad 80 nauczycieli poprowadzi lekcje, a ponad siedem tysięcy uczniów i przedszkolaków weźmie w nich udział.

 

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok