Prezydent Miasta Gdańska do Rady Forum zaprosiła ośmioro ekspertów, przede wszystkim przedstawicieli różnych dziedzin nauki. W piątek, 22 października, Aleksandra Dulkiewicz wręczając nominację do Forum mówiła m.in.:
- To symboliczne, że spotykamy się w Europejskim Centrum Solidarności. Działanie i wsparcie, o które chcielibyśmy Państwa prosić, w swojej istocie dotyka bardzo mocno właśnie solidarności, solidarności z przyszłymi pokoleniami. Zmiany klimatu, żeby nie powiedzieć więcej - katastrofa klimatyczna, dotyka właściwie każdej dziedziny życia i prędzej czy później się na nie przełoży. Bardzo chcielibyśmy, żeby Państwo dzielili się z nami swoją wiedzą i spostrzeżeniami. Chodzi o to, żebyśmy jako ludzie kreujący politykę w mieście, mieli spojrzenie z różnych stron i mogli świadomie podejmować różne decyzje.
Rada jako ciało doradcze Forum składa się z naukowców specjalizujących się w tematyce klimatu i miasta. Do Rady zaproszeni zostali:
- prof. Jacek Piskozub - Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk
- prof. Michał Szydłowski - Katedra Hydrotechniki na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej
- dr inż Piotr Szmytkiewicz - Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk
- dr Krzysztof Szczepaniak - Katedra Inwestycji i Nieruchomości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego
- dr Tadeusz Jędrzejczyk - dyrektor Departamentu Zdrowia Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego
- dr Magdalena Lazarus - Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego
- prof. Piotr Lorens - Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej, architekt Miasta Gdańska
- prof. Mirosław Miętus - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy
Przypomnijmy: w pierwszej fazie Forum, która odbyła się w listopadzie 2020 roku mieszkańcy, przedstawiciele nauki i organizacji pozarządowych oraz aktywiści uczestniczący w otwartym spotkaniu online wskazali najbardziej palące ich zdaniem problemy związane ze zmianami klimatu w kontekście Gdańska. To była faza identyfikacji problemu.
Rozpoczęciem prac Rady Forum to druga faza procesu - etap szukania rozwiązań. Gremium eksperckie ma teraz za zadanie zaproponować rozwiązania wskazanych problemów, uwzględniając kompetencje gminy w danych kwestiach.
Wypracowane rozwiązania - rekomendacje do wdrożenia określonych działań i uwzględnienie ich w Gdańskim Planie Adaptacji do Zmian Klimatu, Rada Forum przedstawi wiosną 2022 roku. W tej części ponownie będą mogli uczestniczyć wszyscy chętni: zapoznać się z rozwiązaniami rekomendowanymi przez ekspertów, a następnie zgłosić swoje uwagi.
Zmiany w planie adaptacji do zmian klimatu muszą być przyjęte na drodze uchwały Rady Miasta Gdańska.