Gdańskie Dni Kaszubskie 2022: regionalna muzyka, jedzenie i tradycyjny targ rybny

W dniach 16 - 22 czerwca (od czwartku do środy) na Wyspie Ołowianka odbędą się Gdańskie Dni Kaszubskie. W programie jarmark, występy zespołów, inscenizacja tradycyjnego targu rybnego, wystawa, warsztaty dla najmłodszych. - Zapraszamy chętnych do poznania kaszubskiego świata, zagłębienia się w tradycyjną kulturę regionu i odkrycia własnych pomorskich korzeni - zachęcają organizatorzy.
13.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdecydowana większość wydarzeń Gdańskich Dni Kaszubskich odbędzie się na Wyspie Ołowianka, ale inaugurację zaplanowano na Górze Gradowej, będzie to wciągnięcie flagi kaszubskiej na najwyższy w Gdańśku maszt
Zdecydowana większość wydarzeń Gdańskich Dni Kaszubskich odbędzie się na Wyspie Ołowianka, ale inaugurację zaplanowano na Górze Gradowej, będzie to wciągnięcie flagi kaszubskiej na najwyższy w Gdańśku maszt
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Gdańskie Dni Kaszubskie 2022

- Celem wydarzenia jest przybliżenie kaszubskiej kultury, historii, tradycji i umożliwienie uczestnikom zapoznania się z jedynym i wyjątkowym w skali kraju językiem regionalnym - kaszubskim. Będzie to okazja do kompleksowego zanurzenia się w unikalną, żywą kulturę kaszubską. Przybyli goście odkryją na nowo kaszubską muzykę, historię, literaturę, regionalne rękodzieło, nauczą się podstawowych zwrotów języka regionalnego a także poznają najważniejsze kaszubskie ciekawostki związane z grodem Neptuna - 

tłumaczą organizatorzy Gdańskich Dni Kaszubskich.

Żadna społeczność nie ma tak kompleksowego opracowania swych dziejów - ukazały się cztery tomy "Historii Kaszubów"

Muzyczne Kaszuby na Ołowiance

Na scenie zlokalizowanej na Ołowiance odbędzie się kaszubski festiwal muzyczny. W sobotę i niedzielę (18 i 19 czerwca) wystąpią tu zespoły i muzycy kaszubscy, m. in. Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice, ZPiT Kościerzyna, Zespół Drëszë, Akademia Głosów Tradycji, Katarzyna Chrul, Kaszubska Orkiestra Rybacka i Kapela Begebenheit.

W przerwie pomiędzy występami na scenie odbędą się rozmowy z kaszubskimi twórcami, literatami i znawcami regionalnej historii, które stworzą kulturalne “Ogrody literatury”.

 

Jarmark Kaszubski w Gdańsku i Fischmarkt

Na Jarmarku Kaszubskim (od czwartku do niedzieli 16-19 czerwca) będzie można spróbować i zakupić regionalne produkty i przysmaki. Dla najmłodszych odwiedzających przygotowano warsztaty z malowania wzorów kaszubskich, plecenia kwiatów, nauki kaszubskich tańców.

W sobotę zaś (18 czerwca) odbędzie się inscenizacja „Fischmarkt w Gdańsku”, nawiązująca do tradycji targu rybnego w Gdańsku sięgającej XIV wieku. Rybacy z Półwyspu Helskiego przywozili na targ tradycyjnymi łodziami - pomerankami złowione przez siebie ryby.

Podczas inscenizacji do Gdańska powrócą łodzie, a rybacy wyładują swój połów na nabrzeże na tradycyjnych taczkach, w koszach i skrzyniach. Widzowie zobaczą pokaz sprzedaży ryb przez rybaków odzianych w tradycyjne stroje, przy użyciu historycznych sprzętów i narzędzi. Dowiedzą się też, jak wyglądała tradycyjna chata rybacka (na Ołowiankę zawita oryginalne wyposażenie i narzędzia rybackie z epoki). W programie także pokazy rzemiosła rybackiego (naprawy sieci, tradycyjnego szkutnictwa, bednarskie, tradycyjnego wędzenia ryb). 

Dzień Kaszubski w Gdańsku
Dzień Kaszubski w Gdańsku, marzec 2018
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Kaszubi w Gdańsku: wystawa, spacery, konferencja

W ramachy Gdańskich Dni Kaszubskich odbędzie się także wystawa plenerowa poświęcona wybitnym Kaszubom związanych z Gdańskiem (po zakończeniu wydarzenia na Ołowiance będzie ją można oglądać dłużej, przy ul. Grobla I, w okolicy Kaplicy Królewskiej). 

Zaplanowano także spacer kaszubskimi śladami w Gdańsku (w niedzielę, 19 czerwca) oraz konferencję z okazji 110. rocznicy zjazdu założycielskiego Towarzystwa Młodokaszubów w Gdańsku. Towarzystwo utworzyli wykształceni przedstawiciele inteligencji kaszubsko-pomorskiej, których głównym celem było rozwijanie programu ideowego ruchu kaszubsko-pomorskiego i przygotowanie kadr do działalności wśród Kaszubów. 

Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie, organizator Gdańskich Dni Kaszubskich uważa się za kontynuatora idei krzewionych przez Młodokaszubów.

Prof. Cezary Obracht-Prondzyński: - Dzięki Kaszubom Gdańsk jest wyjątkowy [ROZMOWA]

“Ścinanie Kani” na Kaszubach - co to jest?

Wtorkowy wieczór (21 czerwca) to czas występu Regionalnego Teatru Dramatycznego z Luzina ze sztuką „Ścinanie Kani” nawiązującą do ważnego kaszubskiego obrzędu, który odbywa się w wielu miejscach regionu w okolicach daty letniego przesilenia.

Ścinanie kani to rytuał oczyszczający społeczność - zrzucający winę za wszystkie grzechy, niepowodzenia i nieszczęścia na kanię - “kaszubską wersję” kozła ofiarnego. W spektaklu kania przybiera interesującą postać...

Inscenizacja teatru z Luzina otrzymała nagrodę na prestiżowym 38. Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie, zdobyła też I pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Amatorskim Przeglądzie Teatralno-Kabaretowym „Wieżowisko” w Gniewinie w 2021 roku.

Przedstawienie odbędzie się na Scenie Stara Apteka Teatru Wybrzeże. Bilet wstępu kosztuje 15 zł - rezerwacja biletów i kontakt: biuro@kaszubi.pl). Więcej w opisie wydarzenia na Fb.

Podczas Dni odbędzie się również internetowa premiera filmu pt. „Kaszubi w Gdańsku cz.4 – Oliwa” – jest to seria dokumentalna, w której prezentowane są kaszubskie ciekawostki historyczne z poszczególnych dzielnic grodu Neptuna.  

 

PROGRAM GDAŃSKICH DNI KASZUBSKICH 2022

  • 16 czerwca (czwartek), godz. 16, wciągnięcie flagi kaszubskiej na maszt na Górze Gradowej
  • 16-19 czerwca (czwartek - niedziela) - Jarmark Kaszubski na Ołowiance
  • 18 czerwca (sobota), godz. 12, Fischmarkt - inscenizacja Targu Rybnego
  • 18-19 czerwca (sobota i niedziela) - Kaszëbë Music Festiwal
  • 19 czerwca (niedziela), godz. 15 - spacer kaszubskimi śladami w Gdańsku - spotkanie na rogu ulic Gnilnej i Rajskiej
  • 20 czerwca (poniedziałek), godz. 18 - internetowa premiera filmu "Kaszubi w Gdańsku - część IV. Oliwa" na kanale ZKP
  • 21 czerwca (wtorek), godz. 20 - spektakl "Ścinanie kani" Regionalnego Teatru Dramatycznego z Luzina na deskach Teatru Wybrzeże
  • 22 czerwca (środa), godz. 12 - konferencja "Gdańsk - Kaszuby - Polska. 110. rocznica Zjazdu Młodokaszubów w Gdańsku" w Sali Białej Ratusza Głównomiejskiego w Gdańsku
  • 16-19 czerwca (Ołowianka) oraz 20 czerwca - 3 lipca (Grobla I) - plenerowa wystawa "W kręgu Młodokaszubów"

GDK na Fb

GDK

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę