• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie Debaty Obywatelskie. Adam Szostkiewicz o braku Kościoła otwartego

Gdańskie Debaty Obywatelskie. Adam Szostkiewicz o braku Kościoła otwartego

Spotkanie z Adamem Szostkiewiczem w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównomiejskiego było wznowieniem, po wakacyjnej przerwie, cyklu "Gdańskich Debat Obywatelskich. Niepodległa 1918-2018", które mają uświetnić obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Publicysta "Polityki" od lat zajmujący się sprawami polskiego Kościoła, właśnie temu poświęcił swoje wystąpienie.
11.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Adam Szostkiewicz
Adam Szostkiewicz
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Czym jest Kościół otwarty?

Urodzony w 1952 r. Adam Szostkiewicz - z wykształcenia polonista - jest publicystą, tłumaczem i autorem książek, specjalizującym się w tematyce polskiego Kościoła i innych religii. W czasach PRL współpracował ze Studenckim Komitetem Solidarności, Komitetem Obrony Robotników i Klubem Inteligencji Katolickiej. Był też współpracownikiem sekcji polskiej BBC. Był delegatem na I Zjazd Solidarności, a także rzecznikiem prasowym krakowskiego Komitetu Obywatelskiego. Związany jest z „Polityką”. Otrzymał nagrodę publicystyczną Krakowskiej Fundacji Kultury (2002), nagrodę Mordechaja Anielewicza (2006), a w 2014 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1988 roku, przez 11 lat publikował swoje teksty w "Tygodniku Powszechnym".

Adam Szostkiewicz na początku wykładu mówił o swoich katolickich korzeniach. Pochodzi z katolickiej rodziny. Zawsze fascynowało go, że w różnych kulturach na Boga można patrzeć w inny sposób. Mówił też o środowisku krakowskiego Tygodnika Powszechnego, które miało na niego duży wpływ. Określił się jako zwolennik Kościoła otwartego, zaznaczył, że nie jest to pojęcie wykluczające kogokolwiek. Chodzi o to, że Kościół rzymsko-katolicki po Soborze Watykańskim II otworzył się na doświadczenie świata współczesnego. Dziś - według Szostkiewicza - personifikacją takiego Kościoła jest papież Franciszek.

- Co się stało z polskim Kościołem instytucjonalnym dzisiaj? - zapytał Szostkiewicz. Na to pytanie sam sobie odpowiedział. - Kościół po 1989 r. wycofał się z roli arbitra.

Gdańskie Debaty Obywatelskie to cykl, który ma uświetnić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości
Gdańskie Debaty Obywatelskie to cykl, który ma uświetnić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Szostkiewicz uważa, że jako człowiek Kościoła ma prawo do dyskusji na jego temat, nawet krytycznej. Wielką bolączką jest bowiem milczenie Kościoła instytucjonalnego w wielu kwestiach. Nie tylko w sprawie pedofilii, lecz także tego, co dzieje się w Polsce. Szczególnie wobec prowadzonej w Polsce operacji odwracania znaczeń. Szostkiewicz dostrzega jednak, że Kościół potrafi zająć stanowisko w sprawie nacjonalizmu (wydając dokument "Chrześcijański kształt patriotyzmu"). Kościół rezygnując z roli arbitra stał się stroną politycznego sporu, co to nie ma nic wspólnego z misją ewangelizacyjną.

- Kogo dziś bardziej słychać w Polsce - wychowanków ks. Tischnera? Czy wychowanków ojca Rydzyka? To jest trudny moment dla Kościoła, któremu nie życzę źle. Pokusa nowego przymierza Kościoła instytucjonalnego z rządzącą opcją jest silna. Będzie to odnosić szkodliwy skutek - ostrzegał Szostkiewicz.


Trzy słowa - liberalizm, świeckość, wyjątek

Powyższe słowa - zdaniem prelegenta - organizują obecne życie kościelne. Komunizm został dziś zastąpiony przez liberalizm, rozumiany przez Kościół jako krytyka polityki Kościoła, jako idea świeckości i wolnego wyboru. Niechęć do tego słowa ma wymiar praktyczny. Za liberalne zło uważa się dziś w Kościele równe prawa kobiet i mężczyzn, legalizację małżeństw homoseksualnych czy aborcję. Liberalizm nie jest natomiast kojarzony z wolnością jednostki, ideą demokratycznie stanowionego prawa. Drugim źle kojarzonym słowem jest - świeckość. Tu źle jest widziany, wpisany do konstytucji, rozdział Kościoła od państwa.

- Są biskupi, księża i wierni, którzy cierpią, gdy widzą to, co dzieje się w polskim Kościele - mówił Adam Szostkiewicz
- Są biskupi, księża i wierni, którzy cierpią, gdy widzą to, co dzieje się w polskim Kościele - mówił Adam Szostkiewicz
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Trzecie słowo to wyjątek. Ono jest odbierane w Kościele polskim jako pozytywne. Szostkiewicz widzi w tym kontynuację myślenia sprzed wieków, w którym dominuje przekonanie, że jesteśmy jako kraj wyjątkowi, że nie powinniśmy oglądać się na Europę i świat, że powinniśmy być monolitem i zachować czystość w zepsutym otoczeniu.


Nowa nadzieja

Szansy na otwartość polskiego Kościoła Katolickiego Adam Szostkiewicz upatruje w powrocie do źródeł ewangelicznych i soborowych, a jest bardzo dużo współczesnych wyzwań, w których głos Kościoła jest ważny. Szostkiewicz wymienił tu m.in. uchodźców, sztuczną inteligencję, rolę kobiet i ekologię. Nadzieję widzi w tym, że są wciąż biskupi, księża i wierni, którzy cierpią, gdy widzą to, co dzieje się w polskim Kościele.

- Musimy uświadomić sobie, że to nie liberalizm jest problemem. Idziemy w trudnym czasie, istnieją nawet obawy przed wojną. Są teraz inne wyzwania dla elit i świata. Moim zdaniem nihilizm to jest prawdziwy wróg, czyli nieuznawanie innych wartości i poczucie, że wszystko mi jedno, co będzie, byle wyszło na moje. To wyzwanie wymaga współpracy wszystkich ludzi wierzących i niewierzących. Tak mi dopomóż Bóg - zakończył Szostkiewicz.

Spotkanie prowadził redaktor Jerzy Sosnowski, który po wystąpieniu redaktora Szostkiewicza prowadził z nim debatę. Były także pytania od publiczności z sali. Obecny na spotkaniu prezydent Gdańska pytał o nominacje biskupie, które w latach 80-tych wręczał Jan Paweł II. W nich dostrzegał źródło problemu z zachowaniem i milczeniem niektórych biskupów.

- Nominacje to sprawa skomplikowana, a kościół działa trochę jak korporacja, w której są różne interesy, jest rywalizacja frakcji - odpowiedział Szostkiewicz. - Nominacje mówią wiele o papieżu, który je podpisuje. Proszę zwrócić uwagę, że za pontyfikatu Franciszka nie było w Polsce żadnej nominacji kardynalskiej.

Zobacz pełny zapis debaty:


W cyklu zaplanowanych debat pozostały jeszcze dwa spotkania. Odbędą się również w Wielkiej Sali Wety:

- 8 paździenika g. 18.00 - Dziedzictwo i nowoczesność. Polska i Polacy 1918 - 2018 - prof. Stefan Chwin
- 6 listopada g. 18.00 - Kultura polska w kulturze świata - Krzysztof Pomian.

Zapisy wszystkich poprzednich Gdańskich Debat Obywatelskich są dostępne na stronie: www.gdansk.pl/niepodlegla.

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku