CZYTAJ: Zniesienie bądź odroczenie płatności za czynsz i część podatków - tak Gdańsk wspiera przedsiębiorców
Gdańskie Centrum Kontaktu
- Pytań jest więcej, dotyczą innej tematyki - mówi Jarosław Schroeder, kierownik Gdańskiego Centrum Kontaktu. - Mieszkańcy pytają o sprawy, które normalnie mogli załatwić w Urzędzie Miejskim. Mnóstwo osób dzwoni z pytaniami dotyczącymi rejestracji pojazdu, bo właśnie kupili samochód i ciężko to załatwić bez obecności w urzędzie.
Jak mówi Jarosław Schroeder w poniedziałek, 16 marca telefony do Centrum urywały się, teraz jest już spokojniej, mieszkańcy oswoili się z tym, że Urząd Miejski w Gdańsku pracuje zdalnie.
CZYTAJ: Koronawirus. Zasiłki z ZUS na czas kwarantanny lub opieki nad dzieckiem - pytania i odpowiedzi
Gdańskie Centrum Kontaktu
GCK działa od września 2018 roku, było drugim po Warszawie miastem w Polsce dysponującym takim systemem. Głównym zadaniem tego wspólnego centrum kontaktu dla urzędu i jednostek miejskich jest usprawnianie i upraszczanie komunikacji między mieszkańcami, turystami i przedsiębiorcami a samorządem. Przez ostatni rok działalności pracownicy odebrali blisko 30 tys. połączeń telefonicznych, zarejestrowali ponad 40 tys. zgłoszeń od mieszkańców. Sprawy te rozwiązywali samodzielnie lub przekazywali do realizacji właściwym miejskim służbom i jednostkom. Centrum podczas trwającego obecnie stanu zagrożenia epidemicznego stało się szczególnie ważnym miejscem kontaktu.
- Mamy telefony dotyczące kwestii obywatelskich, jak na przykład sprawy meldunkowe - dodaje kierownik Centrum. - Wiele spraw dotyczy rejestracji urodzeń i zgonów. Sporo pytań czy uwag kierowanych do nas powinno być kierowanych do Sanepidu, np. informacja o sąsiedzie, który wrócił z zagranicy i nie stosuje kwarantanny, pytania gdzie zgłosić informację, że na dworcu PKP w Gdańsku brakuje środków higienicznych, że jest zakaz gromadzenia się, a na tym dworcu tłumy. Trochę zgłoszeń dotyczy grup młodzieży, która zbiera się i przebywa razem. Mówimy, gdzie szukać pomocy, ale też sami przekazujemy część spraw, na przykład do Straży Miejskiej.
CZYTAJ: Czujesz się samotny, smutny, zagubiony? Zadzwoń na gdański telefon zaufania dla uczniów i rodziców
GCK pośredniczy też w sprawach prowadzonych przez wydziały Urzędu Miejskiego.
- Jeśli mieszkaniec przekaże nam sygnaturę sprawy, kontaktujemy się z odpowiednim wydziałem, bo urzędnicy są w urzędzie i pracują, tylko załatwiają sprawy online - tłumaczy Jarosław Schroeder. - Wiele osób zglasza też sprawy za pomocą e-puapu i skrzynki podawczej.
Zespół GCK, który na co dzień zajmuje się obsługą spraw, tworzy 14 osób. Ponad 65 proc. zgłoszeń zrealizowanych zostaje w czasie do siedmiu dni od zarejestrowania. W GCK można nie tylko zgłosić problem, ale również uzyskać różnego rodzaju informacje, np. o tym, jakie należy spełnić warunki, aby uzyskać świadczenia, czy jakie dokumenty są potrzebne, by wyrobić lub zmienić dowód albo prawo jazdy czy też zameldować się w Gdańsku.
Gdańskie Centrum Kontaktu
- Telefon: 58 52 44 500
- SMS: 500 105 115 - ten kanał dedykowany jest głównie osobom niesłyszącym i głuchoniemym
- E-mail: kontakt@gdansk.gda.pl.
- Interaktywna mapa porządku: http://mapa.gdansk.gda.pl/mp/app/index
- Strona https://www.gdansk.pl/kontaktgdansk/
- Formularze dostępne na portalu GCK
- Możliwość zamówienia wiadomości z ostrzeżeniami e-mail lub SMS
- Czat
- Wiadomości za pośrednictwem mediów społecznościowych Facebook, Messenger