Dla kogo jest Gdański Tydzień Wolontariatu?
Jest to przede wszystkim święto gdańskich wolontariuszy, ale także cykl różnorodnych wydarzeń adresowanych do wszystkich mieszkańców Gdańska. Inicjatywa ma na celu docenienie, integrację oraz upowszechnianie wiedzy o działaniach i akcjach organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i przedsiębiorców, w które w ciągu całego roku angażowani są wolontariusze. Jej celem jest też zachęcenie jak największej liczby gdańszczanek i gdańszczan, by włączyli się do działalności wolontariackiej - znajdzie się pożyteczne zajęcie dla osób z każdej grupy wiekowej!
Nie Madryt, nie Izmir, ani Gorizia - Gdańsk został Europejską Stolicą Wolontariatu 2022
II Pomorskie Forum Wolontariatu
Pomorskie Forum Wolontariatu edukuje, sieciuje i inspiruje. Po raz kolejny stworzona zostanie przestrzeń spotkania dla praktyków i sympatyków wolontariatu, która posłuży czerpaniu z dobrych praktyk oraz dyskusji o kierunkach rozwoju tej gałęzi sektora pozarządowego. Wydarzenie rozpocznie się w piątek, 2 grudnia o godz. 9.00 w Europejskim Centrum Solidarności.
W programie zaplanowana została debata oraz sesja dobrych praktyk jako forum prezentacji pomorskich doświadczeń wolontariackich, wymiany opinii i inspiracji ku przyszłym ścieżkom rozwoju. Organizatorzy przygotowali również cykl praktycznych warsztatów, które posłużą wzmacnianiu potencjału kompetencyjnego pomorskich wolontariuszy, animatorów i koordynatorów. Nie zabraknie miejsca na spotkania, rozmowy, wymianę doświadczeń i integrację.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja.
"Bez nas nie działa". Pół roku Europejskiej Stolicy Wolontariatu w Gdańsku
Konkurs i gala „Aktywni w Europejskiej Stolicy Wolontariatu”
Gala konkursu „Aktywni w Europejskiej Stolicy Wolontariatu” zaplanowana została na sobotę, 3 grudnia o godz. 16.00 w Stacji Orunia przy ul. Dworcowej 9. Podczas wydarzenia ogłoszone zostaną wyniki konkursu (wnioski konkursowe można było zgłaszać do 28 listopada).
Konkurs stanowi doskonałą okazję, by złożyć podziękowania dla najbardziej aktywnych wolontariuszy, wyróżnić koordynatorów, organizacje pozarządowe, instytucje, grupy czy koła, które na co dzień dbają o wolontariuszy, a także docenić ich ciekawe inicjatywy i zaangażowanie. Nagrody przyznane zostaną w czterech kategoriach:
- Wolontariusz/-ka roku
- Koordynator/-ka wolontariatu roku
- Organizacja / Firma przyjazna wolontariuszom
- Grupa / Klub / Rodzina wolontariacka/ki
Na zakończenie zaplanowana została wspólna integracja z poczęstunkiem oraz koncertem.
Wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy online.
Gdańska Parada Wolontariuszy
W poniedziałek, 5 grudnia, w samo południe - coroczna parada to już nieodzowna część i tradycja Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu. Tego dnia organizatorzy chcą pokazać moc wolontariatu i ilość zaangażowanych osób. Rozpoczęcie o godzinie 12.00 pod fontanną Neptuna. Stamtąd parada przejdzie Długim Targiem, poprzez Długie Pobrzeże, ulicą Wartką pod napis GDAŃSK.
Szczegóły dotyczące zaplanowanych wydarzeń dostępne są na stronie internetowej Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu.
W pierwszym dniu Tygodnia Wolontariatu był tramwaj
Gdański Tydzień Wolontariatu rozpoczął się od bezpłatnej przejażdżki po Gdańsku zabytkowym tramwajem Konstal 102Na. Na miejscu obecni byli wolontariusze, którzy przybliżali pasażerom m.in. ideę hasła #BezNasNieDziała, pod którym od pół roku prowadzone są w Gdańsku działania związane z przyznanym tytułem Europejskiej Stolicy Wolontariatu.
Na Gdański Tydzień Wolontariatu pojechać zabytkowym tramwajem. Każdy mógł skorzystać
Tramwaj kursował na trasie Oliwa-Siedlce w godzinach 13.05-16.28.